Kültür Turizmi, Ramazan Bayramı’nın 9 günlük tatilinde adeta patlama yaşadı. Bayram tatili fırsatını en iyi şekilde değerlendirmek isteyen vatandaşlar, müze ve ören yerlerine adeta akın etti. Ziyaretçi sayılarının son derece üst seviyelerde olduğu tatil döneminde müzeler tıklım tıklımdı. 

Ayasofya Müzesi’nin 9 günlük tatil boyunca ziyaretçi sayısı anlamında rekoru bulundurduğu gezilerde Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre tam 1 milyon 124 bin kişi, müzeleri ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verileri göz önüne alındığında, 9 günlük bayram tatili boyunca geçen yıl Kurban Bayramı ile karşılaştırıldığı zaman yüzde 14’lük bir ziyaret artışı yaşandı.

Rekor 6 Haziran’da

6 Haziran 2019’da, müze ve ören  yerlerine giriş yapan ziyaretçi sayısı 188 bin 231’e kadar çıktı. Rekorun kırıldığı 6 Haziran’ın yanı sıra, ziyaretçi rekorunu Ayasofya Müzesi kırdı.

Ayasofya Müzesi, ağırladığı 110 bin 82 kişi ile Ramazan Bayramı tatilinin ziyaretçi rekorunu elinde bulunduruyor. Ayasofya Müzesi’ni 104 bin 291 ziyaretçi ile Topkapı Sarayı, 99 bin 747 kişi ile Pamukkale ve 72 bin 303 ile İzmir Efes takip etti.

Müzekart’ta da Rekor Kırıldı

Müzekart konusunda da rekor kırıldığı Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklandı. Müze ve ören yerlerini ziyaret eden vatandaşların 242 bin 548’i ziyaretlerini müzekart ile gerçekleştirdi.

Bakanlık yetkilileri ayrıca, müze ve ören yerlerine olan ilginin yüzde 60 dolaylarında arttığının da altını çizdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür Turizmi Bayram Tatili'nde Rekor Kırdı!

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds