Koronavirüs, tüm dünyayı etkisi altına aldı. Aşı için araştırmalar hala devam ederken, bir yandan da yeni, kontrollü sosyal hayat için öneri ve tavsiyeler veriliyor.

Salgın karşısında endişe yerine tedbiri göz önünde bulundurmak, hem virüsün yayılımı hem de kişisel anlamda büyük artılar katacaktır. Özellikle kaygı düzeyleri hasta olma korkusunu tetikleyen bireyler, hastalığa yakalanmamış olmasına rağmen şüpheye kapılabiliyor. Ufacık bir belirtiyi dahi derinlemesine araştırarak diğer bireylere göre daha fazla, hatta gereksiz bir tedbir zincirine girmek, hastalığa yakalanma ihtimali yerini korkuya, yani koronafobi kavramına dönüştürmüş olabilir.

Assos Gezi Rehberini İncelediniz Mi?

Bireylerin kendi kendine teşhis koyma, panik yaptığı için önerilmeyen, gereksiz ilaçlar kullanmasına kadar giden bu durum, virüsten korunurken farklı hastalıklara davetiye çıkarma ihtimaline sahiptir. Kişisel problem ve hastalıkların yanı sıra aile, iş hayatı ve yakın çevre gibi unsurlar da sosyal bağlamda sorunlar ile karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Hastalık kaygısından kurtulmak, koronafobi kavramını ortadan kaldırmak adına da bazı önerilerimiz olacak.

Cunda Gezi Rehberi’ni İncelediniz Mi?

Koronafobiden Nasıl Kurtulabiliriz?

Koronafobi

  • Koronafobiden kurtulmak adına, hissettiğiniz ve gördüğünüz hastalık semptonlarının kaygıdan kaynaklı değil gerçek bir hastalıktan olabilme ihtimalini değerlendirin. Gerçek bir hastalık mı, yoksa kişisel olarak fazla mı abartıyorum sorusunun yanıtı, bu şüpheden kurtulmanıza ve senaryo kurmayı bırakmanıza kapılar açabilir.
  • Günümüzde internet kullanma yaşı, fazlasıyla düştü. Bu bağlamda da hastalık kaygısının görüldüğü yaş grubu hakkında yaşlı veya genç diye bir ayrım yapmak yanlış olur. Hastalık semptomlarını hissettiğiniz taktirde, internetten araştırma yapmayı bırakmalısınız. Gerçekten bir şüphe taşıdığınız taktirde test yaptırabilir, böylelikle net sonucu öğrenebilirsiniz. Aksi taktirde internette yapılacak araştırma psikolojik olarak sizi yıpratacaktır.
  • Düzenli egzersiz, psikolojik olarak rahatlama ve fiziksel olarak bir uğraş bulmanızı sağlar. Çok kaygılı bir bireyseniz, egzersiz yapmak ve doğada gün ışığından faydalanmak size çok iyi gelecektir.
  • Dikkat odağınızı bedenden uzaklaştırarak, realist bir bakış açısı yakalayın. Kalp çarpıntısı yaşıyorsanız, bunun sebebi yorgunluk, stres, fazla kafein kullanımı veya ani hareketler gerçekleştirmek olabilir. Tüm semptomları hastalığa yormayın.
  • Belirtiler hakkında bir not defteri tutarak, ortaya çıkışı, ilerleyişi ve psikolojik etkisini yazabilir, böylelikle günden güne olaylar arasındaki ilişkiyi gözlemleme şansı elde edebilirsiniz.
  • Kaygı ve endişe, nefes alış verişlerinin değişmesini, kalbin daha hızlı atmasını sağlar. Dolayısıyla nefes alışverişlerini doğru yapmak, kalp atışlarını yavaşlatarak terleme ve titreme gibi belirtilerin kaybolmasını sağlayabilir.
  • Hastalık kaygısı yaşayarak koronafobi ile karşı karşıya kalanların birçoğunda, kaygı bozukluğu veya depresyon gibi sorunlar kaynak olarak gösteriliyor. Bu nedenle de bir psikolog veya psikiyatr desteği almak, size çok iyi gelecektir.

Antalya Uygun Oteller

Avanos Gezi Rehberi’ni İncelediniz Mi?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

"Koronafobi" ile Nasıl Mücadele Edilir?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds