Trabzon yemekleri, bilindiği üzere çok çeşitli ve lezzetli bir mutfaktan çıkmaktadır. Karadeniz denince insanların aklına ilk önce yeşilin bin bir rengi ve muhteşem doğası gelmektedir.
Bu yazımızda ise sizlere Doğu Karadeniz Bölgesinin en büyük kenti olan Trabzon’a has tatları tanıtmaya çalışacağız.

 

HAMSİ

Hamsi
Karadeniz’in tamamında deniz ürünleri denince akla ilk olarak hamsi gelir. Tüm Karadeniz bölgesinde olduğu gibi Trabzon yemekleri arasında da en çok sevilen ve bir çok yemeği yapılan hamsinin Türk ve Karadeniz mutfağında ayrı bir önemi vardır. Trabzon’un bir sahil kenti olması nedeni ile halkın geçim kaynaklarından en önemlilerinden birisini de balıkçılık oluşturmaktadır.

Trabzon deniz ürünleri ve balıkçılık konusunda oldukça zengin bir potansiyele sahiptir. Ticari ve ekolojik anlamda Karadeniz’in en temel türü olan hamsi Türkiye balık üretiminde çok önemli bir paya sahiptir. Hamsi üretiminin büyük çoğunluğu da Doğu Karadeniz’den sağlanmaktadır.

Hamsinin bin bir türlü tüketimi yapılmasına rağmen hamsi tava olarak adlandırılan kızarmış olarak sunulması en çok tercih edilen şeklidir. Bunun dışında hamsi pilavı, hamsi buğulama, fırında hamsi, hamsi kuşu, hamsikoli gibi taze şekilde tüketilebileceği gibi hamsinin olmadığı dönemlerde de kullanılmak üzere salamurası (tuzlu hamsi) yapılmakta ve yöre halkı tarafından çok sevilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İstanbul Çıkışlı Gemi Turları Başlıyor!

AKÇAABAT KÖFTESİ

Akçaabat Köfte
Çok uzun yıllardır pek çok köfte ustası tarafından yerel tat olarak tüketicilere sunulan Akçaabat köftesi günümüzde yerel bir tat olmaktan çıkarak ünü tüm ülkece bilinir hale gelmiştir. Karadeniz dağlarındaki eşsiz yaylalarda yetiştirilen sığırların tadına doyumsuz etlerinin kıymaya dönüştürülmesi ve kıymanın en az bir gün bekletilmesinden sonra yapılan köftelerde sinir ve ekstra yağ bulunmaması Akçaabat köftesine farklı bir lezzet katmaktadır.

FINDIK

 Fındık
Fındık tarih boyunca bu bölgemizde kutsal yemiş olarak bilinmiştir. Doğu Karadeniz başta olmak üzere tüm Karadeniz bölgesinde yetişen bu kabuklu yemiş üretiminde ülkemiz dünyanın en büyük tedarikçisidir. Fındık çiğ olarak tüketilebileceği gibi çeşitli çikolata ürünlerinde, fındık yağı olarak ve fındık ezmesi gibi çeşitli şekilde kendisine gastronomi dünyamızda yer bulmaktadır. Trabzon yemekleri olarak nitelendiremesek de, bu bölgenin lezzetlerinden biri olan fındığın tadı da apayrı.

ÇAY

 Çay

Özellikle Rize başta olmak üzere Trabzon ve Giresun’un sahil kesiminde de yetişen çay ülkemize 1930 yılında getirilmiştir. Sıcak ve son yıllarda soğuk olarak üretilen bu tat yörenin en sevilen tatlarından birisini oluşturmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Zeytinli Rock Festivali Başlıyor!

MISIR EKMEĞİ

Mısır ekmeği
Mısır ekmeği mısır ununun tuz ve maya eklenmesi ile oluşturulan hamurdan yapılmaktadır. Yörede üretimi sağlanan mısırların yine yörede eskiden çok fazla olan ancak teknolojiye neredeyse tamamen mağlup olan su değirmenlerinden elde edilen un ile taş fırınlarda veya mutlaka her evde bulunan kuzine sobaların fırınlarında pişirilerek hazır hale getirilir. Trabzon tereyağını sıcak mısır ekmeği üzerine sürüp yemeyi denemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Burdur Seyahat Rehberi!

VAKFIKEBİR EKMEĞİ

Vakfıkebir Ekmeği
Vakfıkebir’de taş fırınlarda tadı, büyüklüğü ve geç bayatlama özelliği ile yalnızca ülkemizde değil tüm dünyada tanınan bu ekmek yöre halkının çok önem verdiği bir lezzettir. Trabzon’ a gelen veya bu bölgeden geçen herkes Vakfıkebir ekmeği üreten fırınların önünde durarak bu eşsiz lezzeti tatma fırsatı yakalamaktadır.

Taş fırın ekmeğini özel kılan, pişirildiği fırınların taş fırın olması başta olmak üzere, suyu, odunu, unu, mayası, havası, şekli, ağırlığı ve pişiren ustasıdır. Bu nedenledir ki ülkemizin her yanında üretilmesine rağmen Vakfıkebir’de üretilen ekmeğin lezzet ve tadını hiçbir zaman yakalanamamaktadır.

Yörede bu ekmekleri yapan ustalar bulunmakta olup geleneği devam ettirecek olan çırakları yetiştirmektedir.

Yolunuz bu bölgeye düşerse yol üzerinde yer alan fırınlardan Vakfıkebir ekmeği almayı ve eşinizi dostunuzu da bu muhteşem lezetle tanıştırmak için onlara da hediye etmeyi unutmayın.

2019’un “En İyi Yoga Otelleri” için Tıkla!

SÜRMENE PİDESİ

Sürmene Pidesi
Hamuru elle açılan sürmene pidesi taş fırınlarda bişirilir. İçerisine pidenin türüne göre yöresel peynir, kaşar, ek, kavurma, sucuk gibi ana malzemeler trabzon tereyağı ile birleştirilerek siz tatilcilere unutulmaz lezzet sunumuna hazır hale gelmektedir.Hamurun açılış ve pişiriliş şeklinin yanı sıra kullanılan doğal malzemeler Sürmene pidesini lezzet olarak diğer pidelerden farklı kılmaktadır.

Diğer gurme lezzetler yazı dizisi için TIKLA!

TRABZON TEREYAĞI

Trabzon yemekleri
özellikte Tonya ilçesinde üretimi yapılan tereyağı tüm ülkede Trabzon Tereyağı olarak tanınmaktadır. Tereyağının adı 1887 tarihli Trabzon Vilayeti Salnamesi’nde de geçmekte olup, övülmüş olup bu nedenle Tonya ilçesi tereyağının memleketi sayılmaktadır. Tereyağı, yıllardır tıp çevrelerince hep suçlandı.

Kolesterolü yükselttiği; dolayısıyla hipertansiyon, enfarktüs, felç gibi hastalıklara zemin hazırladığı iddia ediliyordu. Son yıllarda tıp ve gastronomi alanlarında yaşanan gelişmeler ise tereyağının doğal olması halinde muhteşem değere sahip bir ürün olduğu ve mutlaka tüketilmesi gerektiği bilim insanları tarafından yazılı ve görsel basında duyurulmaktadır. Siz siz olun eğer Trabzon Yaylalarında üretimi yapılan tereyağı bulmanız halinde kendinizi bu enfes tattan mahrum bırakmayın.

İlginizi Çekebilir: Son Dakika Tatilcileri İçin Otobüs Fırsatları!

TRABZON HURMASI

Trabzon yemekleri

Trabzon yemekleri listemizde, halk arasında ‘Cennet Meyvesi’ olarak ta adlandırılan ve kışın eksi 12 ile 18 derece arasındaki soğukta bile ayakta kalabilen Trabzon hurması da yer alıyor. Bu hurmanın, kanser başta olmak üzere birçok hastalığı önlemesine, cilt güzelliği ve ‘diyet’ açısından önemli bir yere sahip olan ve sanayide aranılan bir ham madde olmasına rağmen kıymeti bilinmemektedir. Trabzon hurması lifli meyveler arasında çok önemli bir yere sahiptir.

KARAYEMİŞ

Karayemiş

Karayemiş meyvesi, ülkemizde taflan, karayemiş, kattak, laz üzümü, laz kirazı, Tiko, tanal olarak da bilinir. Bitkinin doğal yayılma alanı Karadeniz’in doğu bölgeleri, Kafkaslar, Toroslar, Kuzey ve Doğu Marmara bölgesi olmasına rağmen deniz iklimi olan diğer bölgelerimizde de tadımlık olarak yetiştirilmesi mümkündür. Genel olarak ılıman iklim bölgelerinin meyvesidir. Şeker hastaları tarafından tüketilmesinde bir sakınca olmadığı bilinmektedir.

LİGARBA

Ligarba

Doğu Karadeniz bölgesinin eşsiz dağ iklimlerinde doğal ortamda yetişen Ligarba (yaban mersini) meyvesinin marmeladı ve reçeli yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Ayrıca komposto yapılarak ta tüketilmesi mümkün olan bitkinin şeker hastalığına tedavi edici özellikte olduğu bölge haklı tarafından söylenmektedir. Yöre halkı da bu doğal ortamda yetişen meyvenin hem şifasından faydalanmakta hem de sabah kahvaltısında masalarını süslemektedir.

KUYMAK

Kuymak

Trabzon’a özel bir lezzet olan kuymak, özellikle çabuk hazırlanışı ve yöre halkının çok sevdiği bir tat olmasının yanı sıra her öğün tüketilebilmesi ile de sofralarda yerini alır. Mısır unu, tereyağ, telli peynir, su ve tuz ile hazırlanır. Peynir; su, fırınlanmış mısır unu ve tuz ile kuymağın içerisine son katılan misafirdir. Pişirilen kuymak içindeki peynirin tellenmeye başlaması ile sıcak olarak servis edilir. Kuymağın yanında bölgenin sütlerinden yapılan yoğurt istemeyi de unutmayınız.

KARA LAHANA SARMASI

Kara Lahana Sarması

Doğu Karadeniz bölgesinde her toprak parçasında büyüyebilen kara lahananın sarması özel günlerde ve misafir ağırlanırken sofraların olmazsa olmazıdır. Etli, yarma mısırlı ve sade olmak üzere çeşitlendirilir.

TURŞU KAVURMASI

Turşu Kavurması

Karadeniz bölgesinin olmazsa olmaz lezzetlerinden birisi de fasulye turşusudur. Pratik lezzetler ile oluşan yöresel yemeklerimizden biride turşu fasulyesi kavurmasıdır. Soğan ve taze fasulye ile kurulan turşu oluşumu tamamlandığında, tereyağı ile kavrularak hazırlanır ve mısır ekmeği eşliğinde afiyetle yenir.

KAYGANA

Kaygana

Trabzon yöresinin pratik lezzetlerinin en başında gelen yöresel lezzetlerimizden biride kayganadır. Un, yumurta, maydanoz ve su ile hazırlanıp, sıvı yağda kızartılarak afiyetle yenir. İstenirse kaygananın içerisine farklı yeşil sebzelerde katılabilir(pazı, lahana, ısırgan otu gibi).

Yolunuz Trabzon’a düşerse bu lezzetleri tatmadan Trabzon’a gittim dememelisiniz. Bu nedenle siz siz olun bu lezzetleri mutlaka tadın ve hayatınızı mutlaka Trabzon yemekleri ile renklendirin.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

GULSE

Kampcı

Hukuk eğitimini alırken Turkiye'nin dört bir yanında yaz okulu almış ve gezgin olma yoluna sürüklenmiştir. Memleketim olan balıkesirde yaşamaya devam ediyorum.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Sevilen Trabzon Yemekleri ve Lezzetleri

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds