Dünyanın en büyük festivalleri, yoğun insan kalabalıklarına unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Her yıl dünya genelinde binlerce festival düzenlenmektedir. Farklı zamanlarda ve değişik konseptlerdeki bu festivallerin bazıları ücretsiz düzenlenirken, bazıları ise bütçeleri biraz aşabilecek niteliktedir. Her tarzda müziğin sahnelendiği müzik festivalleri, film festivalleri, baharı karşılama veya yeni yıl festivalleri gibi pek çok zevke yönelik festivaller bulunmaktadır.

Dünyanın en büyük festivallerinin konsepti ne olursa olsun ortak noktaları tabi ki müzik, dans ve eğlencedir.

Bu festivallerden en az bir veya birkaçını mutlaka görmek isteyeceksiniz. İşte dünyanın en büyük festivallerini sizin için bu yazımızda derledik.

Dünyanın En Büyük Festivalleri

Cannes Film Festivali

İmages Cannes Film Festivali e1589224185533

Fransa’nın Cannes şehrinde, genellikle mayıs ayında, her yıl düzenlenen, uluslararası bir film festivalidir. Her tür de filmin yer aldığı, birçok ülkenin katılım sağladığı bu festivalin en bilinen ve önemli ödülü ise Altın Palmiye’dir. Avrupa’nın en köklü ve en popüler ilk üç film festivali içerisinde yer alan Cannes Film Festivali, her yıl birçok dalda ödül dağıtmaktadır. Birçok farklı  ülkeden seçilen jurinin oylarıyla belirlenen ödül sahiplerine; Büyük Ödül,  Altın Palmiye, En İyi Yönetmen,  En İyi Senaryo,  En İyi Kısa Film, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Kadın Oyuncu ve Jüri Ödülü verilmektedir.

İmages Cannes Film Festivali1

Bu festival için maalesef davetiye bulmanız gerekmektedir. Birçok insan davetiye bulmak için neredeyse birbiriyle yarışırlar, bu özel festival için… Mayıs ayında Fransa yaklaşık 22 derece civarında bir havaya sahip olur ama siz yine de yanınıza birkaç kalın kıyafet alırsanız çok daha rahat edersiniz çünkü Fransa’da hava bu zamanlarda soğuk ve yağışlı da olabiliyor.

Oktoberfest

İmages Oktoberfest e1589224209335

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen, eylül ayı sonunda başlayıp ekim ayında devam eden bu iki haftalık Octoberfest’in amacı, ekim ayının gelişini kutlamaktır. Ülkenin en çok bilinen festivalidir. Festivale katılım ücretsiz olup, yeme – içme için para ödemeniz gerekiyor. Bu festivalin en gözdesi ve hatta sembolu ise biradır. Her yıl festival başlangıcında, belediye başkanı, tahtadan yapılmış bir bira fıçısına çeşme çakarak, festivali başlatıyor. 186. Oktoberfest’in, 2019 yılında düzenlenmesinden de anlayacağınız gibi bu festival uzun yıllardır yapılan, köklü bir festivaldir.

İmages Oktoberfest1

Eğer Almanya’ya seyahat etmeyi düşünüyorsanız bu sokak festivalinin düzenlendiği tarihleri takip etmenizi öneririz.

Rio de Janeiro Karnavalı

İmages Rio de Janeiro Karnavali

Hristiyanlar, Paskalya zamanında,  kırk gün boyunca hayvansal gıdalar tüketmeyerek oruç tutarlar ve bu oruca büyük perhiz derler. Rio de Janeiro Karnavalı ise bu büyük perhiz öncesi yaptıkları bir karşılamadır. Bu karnaval, dünyanın en büyük ve en ünlü organizasyonlarından biridir.

Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen bu festivalde, her yıl ülkedeki samba okulları tarafından, gösterişli bir geçiş töreni yapılır. Dünyanın en büyük festivalleri arasında yer alan bu karnaval, her yıl şubat ile mart ayları arasında, iki hafta süreyle yapılmaktadır. Karnavala katılım için 60 ila 1000 dolar arasında bir ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu aylarda şehirde hava çok güzeldir.

Tomorrowland

İmages Tomorrowland e1589224241415

Dünyanın en büyük festivallerinden olan Tomorrowland, aynı zamanda dünyanın en büyük festivallerinden de biridir. Belçika’da Boom Bölgesi’nde, 2005 yılından bu yana düzenlenen bu festival, saygın bir müzik festivalidir. Festivalde birçok etkinlik de düzenlenmektedir. Bu etkinliklerin hangilerine ve kaç tanesi katılacağınıza göre festivale ödeyeceğiniz ücret değişmektedir. Böylece bu festivale ortalama olarak 250 ila 300 euro arasında bir ücret ödersiniz. Temmuz ayının son iki hafta sonu düzenlenen bu festival sırasında hava şartları gayet güzel olup, ortalama 22 derecedir.

Glastonbury Festivali

İmages Glastonbury Festivali

Dünyanın en büyük festivalleri arasında yer alan Glastonbury Festivali, müzik alanında yapılmaktadır. Çağdaş performans sanatı festivali olarak da bilinen bu festival, İngiltere’nin, Pilton Somerset Bölgesi’nde düzenlenmektedir. 1970’li yılların sonunda, hippi akımı etkisiyle başlayan bu festival, her yıl haziran ayının sonlarında yapılmaktadır. Birçok farklı müzik türünün sergilendiği festivale giriş bileti, 230 pound civarındadır. İngiltere’de bu dönemlerde hava iyi olmasına rağmen her an yağış görülebileceğini unutmadan hazırlık yapmanızda fayda vardır.

Burning Man Festivali

İmages Burning Man Festivali

Dünyanın en büyük müzik festivallerinden biri de Burning Man Festivali’dir. 1990 yılından beri, ABD’nin Nevada Eyaleti’nde düzenlenen bu festivale uluslararası çapta katılım üst düzeydedir. Bu festivalin başka bir ruhu olduğu ve etki alanının çok olduğu sylenmektedir. Her yıl ağustos sonunda başlayan ve eylül başına kadar devam eden bu festivale giriş bileti ücreti, 1000 dolara yakındır. Fakat çok erken davranırsanız biletinizi yarı yarıya alma şansı yakalayabilirsiniz. Festival sırasında hava sıcaklığı ise ortalama olarak 35 derece civarındadır.

Sonisphere Festivali

İmages Sonisphere Festivali e1589224267287

En bilindik rock festivalleri arasında yer alan Sonisphere Festivali, rock ve hard metal sevenler tarafından tercih edilmektedir. Avrupa’nın birçok farklı noktasında düzenlenen bu festival, 2009 yılından beri yapılmaya devam ediliyor. İngiltere, İspanya,  Hollanda, Almanya, Finlandiya ve İsveç’te düzenlenen bu festival, 2010 yılında Türkiye’de de gerçekleştirilmiştir. Festival giriş ücreti 200 pound civarındadır ve festival sırasında hava yaklaşık 25 derecede seyretmektedir.

San Fermin Festivali

İmages San Fermin Festivali e1589224281386

İspanya’da her yıl temmuz ortasında, bir hafta süre ile yapılan bu festival, Pamplona ve Navarre’nin koruyucu meleği olarak bilinen, San Fermin adına düzenlenir. Çok eski zamanlardan bu yana yapılan bu festivalin en bilinen yanı ise boğalardır. Dünyanın en büyük festivalleri arasında yer alan San Fermin Festivali sırasında yaşanan kazalar sonucu birçok kişi yaralanmakta ve hatta ölmektedir. Buna rağmen, her yıl tüm dünya tarafından takip ediliyor ve katılımı artıyor. Ücretsiz olarak düzenlenen bu festivalde birbirinden farklı etkinliklerde de yer almaktadır. Sizde konaklama giderinizi karşılayarak bu festivaller sırasında, İspanya ‘da bulunabilirsiniz. Festivalin gerçekleştiği sırada hava durumu bölgede 35 derecedir.

Çin Yeni Yıl Kutlaması

İmages Cin Yeni Yil Kutlamasi e1589224296493

Yeni yıl kutlamaları Çin’de bir başka geçer. Ay takvimi kullanan bu ülke, 21 ocak itibariyle bir aylık tatile başlar ve çok eski bir zamandan günümüze gelen bu festivali düzenler. İki hafta boyunca yapılan Çin Yeni Yıl Kutlaması sırasında, neredeyse  tüm halk dışarıdadır. Ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu festival sırasında hava sıcaklığı 5 ila 8 derece arasındadır.

Domates Festivali

İmages Domates Festivali

İspanya düzenlenen bir başka festival ise 1970’li yıllardan günümüze gelmiş bir domates savaşı etkinliğidir. Bu festival her yıl, ağustos ayının son çarşambası, Bunol Köyü’nde meydana gelir. Şehre kamyonlarla taşınan domateslerle yapılan bu savaş sonunda, şehir adeta kırmızıya boyanmış olur. Ücretsiz olarak katılabileceğiniz bu festival sırasında hava ise sıcak olmaktadır. Tonlarca domatesin israf edildiği düşüncesiyle bu festival tepki de çekmektedir.

Holi Festivali

İmages Holi Festivali e1589224315936

Baharın gelişini kutlamak amacıyla Hindistan’da düzenlenen bu festival ile şehirler resmen rengarenk boyanmaktadır. Bu festival o kadar renkli ve eğlencelidir ki, tüm dünyanın merak ettiği ve gittiği bir festivaldir. Hatta bu beğeni sonrasında birçok ülkede benzer festivaller yapılmaya başlanmıştır. Hindistan’ı, festivalin yapıldığı  şubat ayı sonu, mart ayı başında gezip, üzerine de ücretsiz olarak bu festivale katılabilirsiniz. Bu festival sırasında hava sıcaklığı 30 ila 35 derece arasındadır.

Coachella Festivali

İmages Coachella Festivali e1589224326452

1999 yılından beri Amerika’nın Kaliforniya Eyaleti’nde gerçekleştirilen bir müzik festivalidir. İki gün süren bu festival, 2012 yılından bu yana ise her nisan ayında, altı gün boyunca yapılmaktadır. Bu festivalde müziğin yanında, birçok sanat dalı da yer almakta ve birçok sergi açılmaktadır. Dünyanın en büyük festivalleri arasında yerini alan Coachella, 2017 yılındaki festival kazancı ile dünya çapında bir rekora imza atmıştır. Festival ücretleri, 400 ila 900 dolar arasında değişmektedir.

Venedik Karnavalı

İmages Venedik Karnavali e1589224340554

İtalya’nın Venedik kentinde yapılan ve kırk gün boyunca, gece gündüz devam eden bu karnaval, 1268 yılından bu yana kutlanıyor. Paganların baharı karşılama ritüeli olarak başlayan ve günümüzde hala devam eden bu festival, bir süre yasaklandıktan sonra, 1979 yılından beri bir fiil devam etmektedir. Kostümler, makyajlar ve maskelerin yer aldığı bu karnavalda, birbirinden farklı etkinlikler ve yarışmalar düzenlenmektedir. Katılımın ücretsiz olduğu bu festival, şubat ayının gelmesiyle başlıyor ve dünyanın birçok yerinden bu dönemde ülkeye ziyaretçiler geliyor.

Summerfest

İmages Summerfest e1589224356907

ABD’nin Ulusal Bağımsızlık Günü’nü içine alacak şekilde, temmuz ayında gerçekleştirilen bu festivalin ilki, 1968 yılında düzenlenmiştir. 1999 yılında, Dünyanın En Büyük Müzik Festivali olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bu festival aynı zamanda dünyanın en büyük festivalleri arasında da yerini almıştır. Her yıl milyonlarca kişinin katıldığı bu festivalde birçok müzik türü sergilenmektedir. 800’den fazla sanatçının yer aldığı bu organizasyonun giriş ücretleri gününe ve sanatçıya göre değişiklik göstermektedir. Aynı zamanda biletler günlük, üç günlük ve beş günlük olarak da fiyatlandırılmaktadır. Bilet fiyatları ortalama 20 dolardan, 70 dolara kadar değişirken, festivale çok yakın bir süre kala bilet almak isterseniz, fiyatlar 100 dolara kadar yükseliyor. Temmuz ayında gerçekleştiği için bu festival sırasında hava ise epey sıcaktır.

Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali

İmages Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali

Çin’in Heilongjang Eyaleti’nin başkenti Harbin’de düzenlenen bu festivalde, şehirin her köşesi adeta buzlardan yapılan heykellerle donatılıyor. Çin’in en soğuk eyaletinde gerçekleşen bu festival, ilk olarak 1963 yılında gerçekleştirilmiştir. Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali, tam elli gün boyunca sürüyor ve dünyanın en büyük kış festivallerinden biri olarak biliniyor. Bu heykellerin yanında; yüzme, kayak, heykel yapma gibi birçok etkinlikte festival kapsamında gerçekleştiriliyor.

Başkent Harbin’de bulunan dört tema parkını kapsayan bu festival, her yıl ocak ayının 5’inden başlayarak, 25 şubata kadar devam ediyor. Festivale katılım ücretsizken, bazı sergi ve etkinlik alanlarına girmek için ücret alınıyor. Bir milyondan fazla insanın her yıl katılım sağladığı, Harbin Buz ve Kar Heykel Festivali’nde 2007 yılında, 40 farklı ülkeden gelen toplamda 600 heykeltraş sanatçısının oluşturduğu; 200 metre genişliğe ve 35 metre uzunluğa sahip Romantic Feelings buz heykeli, Dünyanın En Büyük Kar Heykeli olarak Guinness Rekorlar Kitabı’nda yerini almıştır. Bu festival sırasında hava epey soğuktur.

En beğendiğiniz festivalleri ve unutulmaz anılarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Antalya Yaz Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ne güzel festivaller organizasyonlar varmış gerçekten söyle baktıkça kanım kıpraştı acaba bu koronadan ne kadar sonra normale döner bu festivaller sanırımki bir süre insanlar bir yerlere gitmeye korkacaktır.

Dünyanın En Büyük Festivalleri

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds