Malum önümüzde Sömestre Tatili var ve bir çoğumuz Bu Tatilde bir yerlere gidecek ve tatilini orada geçirecek. Fakat tatilde çıkmadan önce arabamızda ve hatta evimizde yapılması gerekenler dikkat edilmesi gerekenler nelerdir, hiç düşündünüz mü?

Bu yazımızda size bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız ve içiniz rahat bir şekilde tatil yapmanıza imkan sunacağız.

Bu Tatilde Evimizde Kontrol Edilmesi Gerekenler

 • Bu Tatilde ilk olarak evimizden ayrılmadan önce tüm faturaların gününde yatırıldığından ve borçların ödendiğinden emin olmalıyız. Özellikle de elektrik faturası biz yokken evin en önemli ihtiyacıdır. Zira eve döndüğümüzde bozulmuş bir dolap dolusu ürünle karşılaşmak hiç hoş olmayacaktır.
 • Buzdolabı, derin dondurucu gibi gıda saklaması yapan cihazlar dışındaki tüm cihazların elektriklerini kesmek için fişten çıkartmalıyız. Biz evde yokken değişken akımdan dolayı cihazların zarar görmesi yada dairemizde kaçak akım yoksa biz evde yokken elektrikten kaynaklı yangınların çıkmasını bir nebzede olsun engellemiş oluruz.
 • Apartmanımızda yedek anahtarımızı bir komşumuza yada yakınlarda oturan bir akrabamıza bırakmak her zaman iyidir siz evde yokken üst komşunun suyu patlayabilir yada sizin içinizi rahat ettirmek için 2 günde bir evi kolaçan edebilir. Anahtarı teslim etmeyi unutmamak önemlidir.
 • Daireye giren suyu kesmeli ve kestikten sonrada 5 dk kadar tüm WC musluklarını açık tutarak borularda kalan suyun tahliye edilmesi mantıklı olacaktır. Sonrasında ise tüm muslukları kapatarak evden çıkmalı.
 • Evden çıkmadan önce camların sıkı sıkı kapalı olduğunu kontrol etmeli ve doğalgaz vanasını ev içinden kesmelisiniz.
 • Ev dışında doğalgaz saatine gelen gazı kesmeyi unutmamalısınız.

kış tatili1

Arabamızda Yapılması Gereken Kontroller

 • Şehir içinde sürekli aktif olarak kullandığımız bir araca sahip olsak da hiç kullanmadığımız sadece hafta sonu gezmelerde ve uzun yolda kullandığımız bir araçta olsa yapmamız gereken şeylerin başında lastikler gelmektedir. Özellikle kış aylarında lastiklerin dişlerinin normal ve mevsim için yeterli sertikte olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Buzlu ve karlı yollarda yapılacak olan yolculuklar özellikle gece yolculukları kötü sürprizler yapabilir. Lastik yeterlilik ve Hava kontrollerini profesyonel bir lastikçi yardımı ile yapmakta fayda var.
 • Arabamızda kontrol edilmesi gereken en önemli unsurlardan biriside frenlerdir. Frenler şehir içinde yeterli olabilirken yüklü bir arabada ve saatte 120 KM hız ile giderken yeterli mesafede sizi güvenli bir şekilde durdurabilmek için yeterli olmayabilir. Disk ve balataların kontrolleri yapılmalı fren mesafesi ölçümlemesi yapılmalı ve yola öyle çıkılmalıdır.
 • Lastik fren derken arabanın belirli bir sürate geldiğinde titremesi yada sağa sola çekmesi gibi bir sorunu varsa Rot Balans ayarlarınızın yapılması, kontrol edilmesi gelmiş demektir. Uzun yolda yorulmadan gerilmeden güvenli seyir etmek için Rot Balans önemlidir.
 • Arabanın şoför tarafından yada yemen yan koltuğunda hemen ulaşılabilir bir alanda mini bir yangın tüpü bulundurulması gerektiğini unutmamalı.
 • Bagajda kötü hava koşullarında hemen ulaşılabilir bir noktada kar zinciri yada lastikler için patiklerin bulunduğundan emin olun.
 • Arabanızın silecek suyunu eksi derecelerde donmayacak olan mavi silecek suyu ile değiştirmeniz uzun yolda ani bir görüş kaybı yaşanmasının önüne geçecektir.
 • Motor suyunun yeterli seviyede olduğuna bakılmalı ve antifriz kullanıldığından emin olunmalıdır.
 • Motor yağı değişimi önemlidir uzun yolda motorun yüksek ısılara ulaştığında gerekli akışkanlığı ve korumayı sağladığından emin olmak için motor yağının bilir kişi tarafından kontrol edilmesi önemlidir.
 • Aracın far ve stop kontrolleri yapılmalı yeterli aydınlatmayan kısa farlara sahipseniz bunların yenilenmesi yada ayarının yapılması önemlidir. Aksi taktirde sıklıkla uzun farlarınızı kullanmanız gerekebilir ve karşıdan gelen araçların rahatsız olmasını sağlarsınız.
 • Aracınızın sis farklarını gereksiz kullanmamalı fakat yola çıkmadan önce doğru şekilde amacına uygun olarak çalıştığından emin olmalısınız.

Bu Tatilde Bursa Uludağ’da Yerini Ayır!

Seyahat Rehberi

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu Tatilde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds