Belçika’nın tarihi kentlerinden biri olan Bruges, aldığı ilginç kararla şehre gelen turist sayısını azaltma çalışmalarına başladı.

Bruges Belediye Başkanı Dirk De Fauw’un düşünceleri, Belçika’nın Flamanca yayın yapan haber sitesi Het Laatste Nieuws haber sitesinde yer buldu. Haberde, şehri ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısının şehirde ikamet eden nüfustan 3 kat daha fazla olduğu belirtilirken, doğan zorlukları minimum seviyelere indirgemek adına günlük turist girişi sayısına bir kısıtlama getirme çalışmasının başladığı söylendi.

De Fauw, yaptığı açıklamada “Turistlerin gerçekleştirdiği akını durdurmamız gerekiyor. Bruges, Disneyland’e dönüşmemeli” dedi.

Günlük Değil Konaklayan Turist İsteniyor

Belediye Başkanı’nın düşünceleri arasında, Bruges’e ayak basan turistlerin günlük değil, konaklamak için gelen kişiler olması yönünde çalışmalar olduğu belirtilirken, günlük ziyaretçilerin Bruges’e otel ve konaklama anlamında bir katkı sunmadıkları için böyle bir kararın aldığı iddiaları var. Konaklayan ziyaretçi kitlesinin arttırılması yönünde çalışmaların yapılması gündemdeyken, De Fauw günlük gezilerin reklam ve tanıtım kampanyalarının sona erdirilmesi yönünde bir karar aldı.

Gemilere de Kısıtlama Getiriliyor

De Fauw, Bruges Limanı’na yakın yanaşan yolcu gemilerinde de sayı kısıtlamasına gidiyor. Bu gemilerin şehirde gereksiz bir kalabalık oluşturacak kitleleri taşıdığını düşünen De Fauw, hafta sonu yerine hafta içerisinde gemilere izin verecek.

Halk Turistik Mağazalardan Şikayetçi

Bu denli yoğun ziyaretçi kitlesine sahip olan Bruges’te, turistik mağazalar büyük bir çoğunlukta. Bu nedenle günlük ihtiyaçlarını karşılayacak yerleri bulamayan halk, turistik mağazalar yerine kendilerine hitap eden yerlerin açılması yönünde tepkilerini dile getiriyor.

Günlük 50 ile 60 bin arası ziyaretçi ortalamasına sahip olan Bruges’in, alınan kararla birlikte günlük sayısı düşürülmeye çalışılacak.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bruges'ten Turist Sayısını Azaltma Hamlesi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds