Artvin seyahat rehberi, cennet gibi gölleri, yalçın dağları ve yeşillikleri birbiri ile tezat yaratsa da mutlaka görülmesi gereken, nadide güzellikleri barındıran muhteşem bir kenti sizlere tanıtacak.

Artvin’in Coğrafi Konumu

Artvin ili 7 367 km2 yüz ölçümünde, Karadeniz Bölgesi’nin bir ilidir. Bu şirin ilimizin kapladığı alan Türkiye yüz ölçümünün %0.9’u kadardır. Doğusunda Ardahan, güneyinde Erzurum, batısında Rize yer almakta, Kuzeyinde ise Gürcistan ile sınırımızı belirlemektedir. . Kuzey-batısında Karadeniz’e sınır olup denize olan kıyı uzunluğu yaklaşık olarak 34 KM’dir.

Artvin’in Coğrafi Yapısı

Kuzeyinde Karadeniz’e paralel uzanan Doğu Karadeniz Dağları, bu şirin ilimizde çok sayıda bilinen dağ silsilesi oluşturmuştur. Kaçkar, Altıparmak, Kükürtlü, İskaristi Dağları bu ilimizde hem doğal zenginlikler kem de yer altı zenginlikleri ile tanınan ve ilimizde turizm sektörünün can damarı olan coğrafi yapıları oluşturmaktadır.

Kaçkar Dağı bilinirliğinin en fazla olan dağı olması yanı sıra Doğu Karadeniz Dağları’nın da en yüksek tepesini oluşturmaktadır. Kaçkarlar’ın zirvesine çıkarak Karadeniz’i ve Artvin’ i 3.937. metre yükseklikten selamlayabilirsiniz. Şavşat ve Borçka ilçeleri arasında yer alan ve bu iki şirin ilçemizin belirleyen Çoruh ve Berta vadileri ile Gürcistan sınırına kadar uzanan Karçal Dağı 3428 m. yüksekliği ile Artvin İlimizin diğer önemli bir dağıdır.

Karadeniz Bölgesinin en doğusunda yer alan bu şirin ilimizde Arhavi ve Hopa ilçeleri dışında ova denilebilecek düz arazi bulmak nerdeyse imkansızdır. Artvin’e bağlı diğer ilçeler ve kent merkezi tamamen dağ, tepe gibi engebeli arazilerden oluşmaktadır.

Artvin ilimiz 1980 yılına kadar sürekli artış göstermiş olmasına rağmen bu tarihten sonra kentin ekonomik yapısından kaynaklı sorunlar nedeni ile sürekli azalma eğilimine girmiş ve il nüfusu 2017 yılı sonunda 166.000.- kişiye düşmüş olup 2018 nüfus sayımında ise uzun yıllar sonra ilk kez artış göstererek toplamda 175.000.- kişiye ulaşmıştır.

Burdur Seyahat Rehberi için TIKLA!

Artvin İlçeleri

-Ardanuç
-Arhavi
-Borçka
-Hopa
-Murgul
-Yusufeli
-Şavşat

Artvin ili kentin tam ortasından akan Çoruh Nehri ile ikiye bölünmüş olup 3900 metreye kadar ulaşan sıra dağlarının arasından bir yılan gibi kıvranarak ülkemizin en hızlı akan nehirlerinden birisini yalçın kayalardan seyretmenin zevkine doyum olmaz.

Yalçın dağları yalayarak geçen rüzgarların getirdiği boğucu yaz sıcakları sizi çok aldatmasın, çünkü Artvin ilimizde yer alan dağların bir bölümünde doğa harikası krater gölleri, balta girmemiş orman özelliği taşıyan oksijen deposu ormanları, yeşil yaylaları ve yöreye özgü flora zenginliği, tarihi köprü, kemer, kilise ve kalesi ile sizlere tam bir görsel şölen sunmaktadır.

Büyük şehrin sıcaklarından bunalmışsanız yeşil ormanlar ve sonsuz gölleri ile serinlemenin en güzel yoludur Artvin Dağları. Bölgede pek çok dağda yapılabilen  dağ tırmanışları, tracking alanlarındaki doğa yürüyüşleri, çılgın Çoruh Nehrinde yapacağınız rafting ve kano benzeri su sporları ile tatilinizi farklı bir boyuta taşıyabilirsiniz.

ARTVİN’İN TARİHÇESİ

Artvin seyahat rehberi

Tirebolu Seyahat Rehberimizi Okumak İçin Tıkla!

Artvin seyahat rehberi ve gezilecek yerler demeden önce, bu şehrin tarihçesine bir göz atalım. Artvin ve çevresi tarih boyunca oldukça köklü ve zengin uygarlıkların yaşam alanı olarak seçtiği bir bölgedir. Toprak yapısının genel olarak tarıma elverişsiz olması ve elverişsiz ve bilim merkezlerine ulaşım imkanlarının kısıtlı olması nedeni ile planlı ve bilimsel tarzda arkeolojik çalışmalar yapılamamıştır. 1933 ve 1955 yılları arasında Yusufeli ve Şavşat yörelerinde halkın bulduğu bakır baltaların M.Ö. 3000-4000 yıllarına kadar eski tarihlere uzandığı ve bu ilimizin çok uzun zamandır insanlar tarafından yerleşim yerleri olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Artvin’in Kurtuluşu

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde zafere ulaştırılan Kurtuluş Savaşımız sonunda Gürcistan sefiri Siman MİDİVANI 17 Ocak 1921 tarihinde Ankara’ya gelerek itimatnamesini M. Kemal’e verir, M. Kemal Gürcü sefaretinden derhal işgal ettikleri toprakları boşaltmalarını ister. 23 Şubat 1921’de yeni kurulan Türk Devletinin temsilcisi olan TBMM ve Gürcü hükümetleri arasında Batum anlaşması imzalandı. Bu tarihten itibaren Artvin, Ardanuç, Borçka ve Şavşat’tan Gürcü kuvvetleri çekilerek 45 yıl süren işgal sona erdirildi.

Artvin’in Yaylaları, Vadileri, Milli Parkları ve Mesire Yerleri

Artvin ilimizde yaylaların, derin vadilerin, krater göllerinin ve muhteşem doğal güzelliklerinin tadına doyum olmaz. Bu ilimizdeki başlıca yaylalar; Kaçkar, Sahara, Bilbilan, Mersivan ve Kafkasör yaylalarıdır.

Çoruh Nehri ve Vadisi

Ülkemizde rafting su sporunun en çok rağbet gördüğü Rize’de yer alan Fırtına Deresi ve Çoruh nehridir. bu nehirde yapacağınız rafting etkinliği hayatınıza renk ve heyecan katacaktır. Erzurum Mescit dağından doğarak Karadeniz’in hırçın sularına karışan, en az Karadeniz kadar hırçın olan Çoruh nehrinde rafting heyecanını mutlaka profesyonel bir hoca gözetiminde gerçekleştirmelisiniz. Artvin seyahat rehberi yazımızda, sizlere mutlaka rafting heyecanı yaşama tecrübesini öneriyoruz. Dik vadileri arasında yaşayacağınız bu deneyim hayatınızın unutulmaz anları arasında yer alacaktır.

Kafkasör Yaylası ve Festivali

Kafkasör Yaylası

Bayram Tatillerinizde Uğramanız Gereken Lezzet Durakları!

Artvin şehir merkezine oldukça yakın bir konumda bulunan Kafkasör yaylası dinlenme ve av etkinlikleri için en uygun alanlardan birisidir.muhteşem doğa ve ilginç manzaraları yaşayıp sonrasında Artvin Belediyesi’ne ait bungalov evlerde dinlenebilir, dinlence sonrasında yeşilin tam göbeğinde yerli ve yabancı turistleri ağırlayan gazinoda felekten bir gün çalabilirsiniz.
Kafkasör Yaylası ve Festivali her yıl Haziran ayının 3. haftasında düzenlenen Boğa güreşleri, karakucak güreşleri, folklor gösterileri müzik eğlence programları gibi çeşitli etkinliklerle tatilinizi renklendirecektir.

Camili

Camili

Artvin’in Borçka ilçesine bağlı 6 köyden (Camili, Düzenli, Efeler, Kayalar, Maral, Uğur) oluşan coğrafi bir bölgedir. Türkiye’den komşu ülke Gürcistan’a bağlı Acaristan Özerk Cumhuriyeti sınırları içerisine doğru yayılan uzun bir vadinin genel adı Vadiye Macahela (veya Maçahela) Vadisi’dir. Vadi boyunca akan, ana kollarını Uğur-Maral ve Efeler derelerinin oluşturduğu akarsu Macahel Suyu olarak adlandırılmaktadır. Macahel Suyu ülke sınırımızı geçtikten sonra sınırı geçtikten sonra Çoruh Nehrine karışır ve bu Çoruh Nehri’nin suları ile kucaklaşarak Gürcistan kıyılarından Karadeniz’e karışır. Artvin seyahat rehberi listenize, önemli köylerden biri olan Camili’yi eklemelisiniz.

Hatila Vadisi

Artvin seyahat rehberi

Trabzon/Maçka Seyahat Rehberi!

Ülkemizdeki 45  Milli Park alanından birisi olan Hatila Vadisi Milli Park sahası, Artvin merkez ilçe sınırları içerisinde yer alır. Milli park alanı , Hatila Vadisindeki Hatila Deresi ve çok sayıda küçük  akarsuyu da içinde barındırır. Hatila milli parkına ulaşım, Artvin il merkezinden 10 km’lik stabilize bir yol ile sağlanır. Vadi boyunca değişik kayaç türleri görülmekle birlikte, bu kayaçların hemen hepsi derinlik volkanizmasının ürünüdür. Hatila Vadisinin genel karakteri; V tipi, dar tabanlı, genç vadi özelliğindedir. Hatila Suyu üzerinde çok sayıda şelale oluşumu mevcut olup mutlaka aracınızdan inip bu şelale ve çağlayanları seyrediniz.

Vadinin orta ve yukarı ağzında çok zengin ve yoğun olan vejetatif örtü; bünyesinde pek çoğu yörede endemik olarak yetişen çok çeşitli bitki türlerini barındırmaktadır. Bu türler içerisinde dikkati çeken belirgin özellik, bitki örtüsünün genel olarak Akdeniz iklim karakterini yansıtmasıdır. Vadi içerisinde ve çevresinde endemik bitki türlei yüzlerle ifade edilmektedir. Hatila Vadisi, yaban hayatı bakımından da bölgenin önemli bir merkezi olarak bilinmektedir. Yaban hayatı içerisinde yaşamını sürdüren türler genel olarak ayı, domuz, tilki, porsuk, yaban keçisi, sansar, atmaca, kartal, çakal, dağ horozu, Hopa engereği ve çeşitli alabalık türlerinden oluşmaktadır. Milli Park sahası içerisinde ziyaretçilerin günübirlik ziyaret alanları olduğu gibi kamp kullanımı için belirlenmiş yerler de mevcuttur.

Bölgede yaban hayatının canlılığı nedeni ile herhangi bir yerde çadır kurma gibi bir maceraya atılmayın. Otorite tarafından belirlenmiş alanlarda çadırla, karavanla ve belirli kapasitelere sahip bungalov tipi doğal ortamla uyumlu tesislerde konaklamanız tavsiye edilir.

Cehennem Deresi Kanyonu

Cehennem deresi kanyonu

En Gözde Balayı Rotaları!

Artvin-Ardanuç kara yolunun Ardanuç ilçe merkezinin 7 km kuzeybatısında ve Artvin-Ardanuç kara yolunun 25. km´sinde yer alan ve ilginç manzaraları ile tanınan kanyonun tanıtımı yapılmadığından dolayı pek fazla bilinirliliği olmamasına rağmen gezinizin en güzel anlarını bu kanyonda yaşayabilirsiniz.

Gorgit-Efeler Tabiatı Koruma Alanları

Gorgit-Efeler Tabiatı Koruma Alanları

Her bir ağacının anıt ağaç olma özelliğine sahip ağaçları bünyesinde barındıran doğal eski orman özelliği taşımaktadır.Yıllık yeterli yağış alan ve sürekli nemin etkisinde olan derin vadiler boyunca uzanan bakir bitki örtüsü yağmur ormanı ekosistemine sahiptir.

Bilbilan Yaylası

bilbilan yaylası

Yoğun meşe ve çam ormanlarının içinden geçilerek gidilen bu cennet köşe yöre halkının yayla ihtiyacını da karşılamaktadır. Yöre halkının Anadolu insanı misafirperverliğine sahip olması çat kap gidilerek konuk olunabilecek yayla insanlarının tatlı sıcaklığını tüm içtenliği ile yaşamanıza olanak verir. Yemyeşil ormanları ve berrak kaynak suları ile vücudunuzun yenilenmesini sağlayabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Özgür Gümüş
18 Temmuz 1994'te doğdu. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu, aktif olarak içerik yazarlığı yapıyor

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Artvin Seyahat Rehberi #1

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds