Geçtiğimiz günlerde seyahat izni ile alınan tedbirlerin bir nebze de olsa hafifletilmesi gündeme geldi. Sağlık Bakanı Koca, 65 yaş üstü vatandaşların şehir dışına çıkmalarına imkan tanıyacak yeni bir kuralı açıkladı. Koca’nın açıklamaları ile, 65 yaş üstü bireyler, 1 ay boyunca geri dönmemek kaydıyla seyahat izin belgesi alarak şehir dışına çıkabilecek. E-Devlet üzerinden Seyahat izin belgesi nasıl alınır?

65 yaş üstü vatandaşlar, Bilim Kurulu’nun önerileri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda, Seyahat İzin Belgesi’ni birkaç farklı platformdan çıkarabilecek. Belge için E-Devlet, E-Başvuru Sistemi ve Alo 199 kullanılabilecek.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İzin belgesi almak isteyen vatandaşlar, ilk olarak www.turkiye.gov.tr adresine erişim sağlamalıdır. T.C Kimlik Numarası ve şifre bilgileri ile, E-Devlet hesaplarına erişim sağlanmalıdır.

İmages izinbelgesi1 e1590494813251

Ana sayfadaki arama bölümüne, “Seyahat İzin Belgesi” yazılmalıdır.

İmages izinbelgesi1 1

Aramanın ardından, İçişleri Bakanlığı/E-Başvuru ekranı karşınıza çıkacak. Bu bağlantıya tıklayarak, başvuru öncesi ekrana gelebilirsiniz.

İmages izinbelgesi1 2

Eğer daha öncesinde bir başvurunuz bulunmadıysa, üst görseldeki ekran karşınıza çıkacak. Sağ üst kısımda yer alan “Yeni Başvuru” bölümüne tıklayarak, başvuru ekranına ulaşabilirsiniz.

İmages izinbelgesi1 3

Başvuru ekranında “Başvuru Türü” kısmı, “Seyahat İzin İşlemleri” olarak seçilmelidir.

İmages izinbelgesi1 4

Belge Türü kategorisinde ise, “65 Yaş Üstü Vatandaşlarımıza Seyahat İzin Belgesi Verilmesi” seçeneği seçilmelidir. Ardından, bulunduğunuz ili de seçerek “Devam Et” butonuna tıklayabilirsiniz.

İmages izinbelgesi1 5

Butona tıklamanızın ardından, ilk olarak “İletişim Bilgileri” bölümü karşınıza çıkacak. Bu bölümde, ikamet ettiğiniz adres, E-Devlet’te kayıtlı olan mail adresi ve cep telefonu numaranızı girmeniz gerekmektedir.

İmages izinbelgesi1 6

Alt kısımda ise, “Başvuru Bilgileri” bölümü ziyaretçileri karşılıyor. Taşra Teşkilatı bölümünde bağlı olduğunuz kaymakamlığı seçmelisiniz. Alt metinde ise, refakat edecek olan bireylerin (en fazla 2 kişi) bilgileri verilmelidir.

İmages izinbelgesi1 7

Ardından, eğer varsa belge ve dosya yükleme ekranına upload yapabilirsiniz.

İmages izinbelgesi1 8

Dosya yükleme kısmı sonrasında da, ikame ettiğiniz adres, gideceğiniz şehir, gideceğiniz şehirdeki adres, seyahat edilecek araç (otobüs veya özel araç) ve gidiş tarihi bilgilerini girmelisiniz.

İmages izinbelgesi1 9

Son olarak ise, tüm bilgileri teyit ettiğinizi kabul edeceğiniz Başvuru Onayı kısmı gelmektedir. Kutucuğa “EVET” yazarak, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

65 Yaş Üstü için Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds