1 Haziran 2020, Türkiye’nin bir anlamda “yeni normale” geçtiği bir aşama olacak. COVID-19 pandemisinin ortaya çıktığı ilk günden bu yana tüm dünya virüs salgını nedeniyle kasıp kavruldu. Türkiye de, 11 Mart 2020 tarihinden beri kademe kademe arttırılan önlemler ile birtakım konularda tedbirler almaya başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, her gün yaptığı açıklamalar ile günlük vaka sayısını halka aktardı. Tüm bu süreç, son haftalarda düşüş göstermeye başlayan vaka sayısı ile beraber önlemlerin de hafiflemesini beraberinde getirdi.

11 Mart 2020 tarihinden bu yana süregelen zaman diliminde, alınan tedbirler ile seyahat yasakları, kafe ve restoranların kapatılması, sokağa çıkma yasakları ve çok daha farklı detayı hep beraber yaşamış olduk. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta içerisinde yapmış olduğu Ulusa Sesleniş konuşmasında, 1 Haziran tarihiyle birlikte Türkiye’nin yepyeni bir döneme gireceğini açıkladı. Peki, 1 Haziran 2020 ile beraber hangi yasaklar kalkacak? Hangi yasakların kalkması ile, yepyeni tedbirler karşımıza çıkacak?

1 Haziran 2020’de Kalkacak Olan Yasaklar

  • Şehirler Arası Seyahat Kısıtlaması: Milyonlarca kişiyi etkileyen seyahat kısıtlamaları, 1 Haziran tarihinden itibaren kaldırılmış olacak. 30 büyükşehir ve Zonguldak ile başlayan seyahat kısıtlamaları kademeli bir şekilde düşürülmeye başlamıştı. Çeşitli illerimizdeki yasakların kaldırılmasının ardından, 14 büyükşehir yasakların bulunduğu listede kalmıştı. Fakat Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları ile beraber, 1 Haziran 2020 ile beraber tüm seyahat yasakları kaldırılacak.

Cumhurbaşkanı Açıkladı! Seyahat Yasağı Kaldırıldı!

  • Kafe ve Restoranlar: Kafe ve restoranlar, insan kalabalıklarının en çok uğradığı iç mekanların başında geliyor. Pandemi sürecinde önlemlerin maksimum seviyeye alınması amacıyla da, bu mekanların kapalı tutulması kararı alınmıştı. Alınan kararlar neticesinde, 2 aydan fazladır tüm restoranlar kapalı durumdaydı. 1 Haziran 2020, bu mekanlar için de bir milat olacak. Yeni karar ve önlemler ile beraber, mekanların sosyal mesafe kurallarına uygun olarak açılması bekleniyor.
  • İdari İzinlerin Sona Ermesi: Pandemi sürecinde çalışan bireylerin de sağlıklarını koruyabilmeleri adına idari izinlere başvurduğu biliniyor. Bunun yanı sıra çok sayıda marka ve kuruluş, personellerini uzaktan çalışma sistemine tabii tuttu. Tüm bu sürecin ardından, Haziran başı ile beraber kamu personelleri standart mesai süreçlerine başlayabilecek.
  • 18-20 Yaş Arası Sokağa Çıkma Yasağı: Koronavirüs tedbirleri kapsamında, 0-20 yaş ve 65+ yaş grubuna tabii olan vatandaşların sokağa çıkma yasağına dahil oldukları açıklanmıştı. Cumhurbaşkanı, Ulusa Sesleniş konuşmasında 20 yaşa kadar sınırlı tutulan yasakları 0-18 yaşa indirdiklerini açıkladı. 1 Haziran 2020’den itibaren, 18 yaşına kadar geçerli olacak sokağa çıkma yasakları 20 yaş grubunu etkilemeyecek. Çarşamba ve Cuma günleri, 0-18 yaş grubu 14.00 ile 20.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek.
  • Plajlar Açılıyor: Yaz turizminin başlangıcı ve devamlılığı anlamında, çok sayıda soru işareti kafaları karıştırmaktaydı. Tatil planlarının sekteye uğrayıp uğramayacağı merak edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, sezonun açılacağını duyurdu. Son olarak Ulusa Sesleniş programında da, plajların 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren sosyal mesafe kurallarına bağlı olarak hizmete gireceği açıklandı. Bunun yanı sıra kütüphaneler, milli parklar ve ören yerleri de 1 Haziran’da açılacak.

Tatil Kuralları Neler Olacak?

  • Sürücü Kursları ve Dinlenme Tesisleri: Otobüs seyahatlerinin HES kodu ile başlamasının ardından, yol güzergahında bulunan dinlenme tesisleri de misafir kabul etmeye başlayacak. 1 Haziran 2020, bu anlamda da bir milat olacak. Aynı zamanda sürücü kursları da, kursiyerlere 1 Haziran’dan itibaren eğitim vermeye başlayabilecek.

HES Kodu Nedir? Nasıl Alınır?

  • Futbol Karşılaşmaları Başlayacak: Türkiye Süper Ligi, TFF 1,2 ve 3. Ligleri ile Bölgesel Amatör Ligleri’nde de takvimler netleşti. Karşılaşmalar, pandemi süreci sonrasında 12-13-14 Haziran’da oynanmaya başlayacak.

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Haziran 2020'de Kalkan Tüm Yasaklar

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds