Zonguldak Gezi Rehberi ile “karaelmas” diyarını daha yakından tanıyalım.

Tarihi geçmişi mö. 2500’lü yıllara kadar dayanan ve günümüzde karaelmas diyarı olarak adlandırılan Zonguldak herkes tarafından kömür diyarı olarak bilinmesine rağmen zengin tarihi geçmişi ve muhteşem doğası ile tam bir turizm cenneti adayıdır.

Toplamda 8 ilçesi olan kentin tarihinde Hattiler, Hititler, Persler, Selçuklular, Cenevizliler, Osmanlı ve son olarak ta Türkiye Cumhuriyeti hükümranlığı yaşanmıştır. Kentte mö 7. Yy’dan itibaren kurulan limanlar sayesinde deniz kültürü gelişmiş olup 1829 yılında bulunan ilk kömür sonrasında 1848 yılında çalışmaya başlayan kömür madenleri sayesinde Kara elmas diyarı adıyla anılmaya başlanmıştır.

Zonguldak Gezi Rehberi

  • Filyos / Tieion Antik Kenti
  • Filyos Kalesi
  • Halil Paşa Konağı
  • Kozlu Ilıksu Kaplıcası
  • Gökgöl Mağarası
  • Fetih Çınarları
  • Çitdere Tabiat Koruma Alanı
  • Cehennem Mağaraları
  • Kızılcapınar Baraj Gölü

Filyos/Tieion Antik Kenti

İmages Antik Kent

Tarihi m.ö. 1200’lü yıllara dayanan antik kent, Çaycuma İlçesi’nin Filyos Beldesi’nde yer almaktadır. Tarih boyunca kentte hüküm süren Miletos Kolonisi, Frig Krallığı, Kimmerler, Lidya Devleti, Makedon Krallığı, Doğu Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Cenevizliler gibi tarihte iz bırakmış büyük devletlerin izlerini taşıyan ilçede yeraltı şehri, su kemerleri ve açık hava tiyatrosu gibi önemli kalıntılar yıkık şekilde de olsa günümüze ulaşmıştır. Kalenin Romalılar Döneminden kalma olduğu düşünülmektedir.  Antik kentte ayrıca büyük bir yapıya ait olduğu düşünülen fakat amacı tam olarak bilinmeyen üç kemerli bir duvar ve Çayır Mağarası’ndan kente su taşımak için kullanılan su kemeri kalıntıları da Zonguldak Seyahat Rehberi okurlarını beklemektedir.

Tarih boyunca pek çok savaşa şahitlik eden kent, 2003 yılında kısmen restorasyondan geçmiş olup bölgede arkeolojik kazıların halen devam ettiği bilinmektedir.

Filyos Kalesi

İmages Filyos Kalesi

Filyos Antik Kentte yer alan kalenin Romalılar döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Filyos Kalesi, kente denizden gelebilecek saldırılara karşı, Karadeniz’in çılgın sularına bakan bir burun üzerinde konumlanmıştır. Kalenin yapımında iri taşların kullanılmış olması kalenin heybetini artırmaktadır. Zaman içerisinde tahribata uğrayan kalenin 2003 yılında yapılan restorasyon sonuç günümüze sağlam bir şekilde ulaşması sağlanmıştır.

Halil Paşa Konağı (Ereğli Müzesi)

İmages Halil Pasa Konagi

1998 yılında müze haline dönüştürülen konak, eski bir kilise üzerine inşa edilmiş ve uzun yıllar konak olarak kullanılan bir yapıdan oluşmaktadır.  Bina müzeye dönüştürülmeden önce ortaokul ve kız meslek binası olarak ta hizmet vermiş olup içerisinde zemin katta Hellen, Roma ve Bizans dönemi eserleri sergilenmektedir.  Binanın birinci katında Lidya, Grek, Abbasi, Emeci, Selçuklu ve Osmanlı dönemi eserlerinin sergilendiği müzenin mutlaka ziyaret edilmesi tavsiye edilmektedir.

Müzenin 2. Katında ise yöreye özgü kadın ve erkek giysileri, bölgeye has dokuma türleri, silah ve çeşitli eşyalar ziyaretçiler tarafından görülebilir.  3. katında Osmanlı Dönemi’ne ait yöresel bir evin dizayn edilerek Zonguldak Seyahat Rehberi okurlarının beğenisine sunulmuştur.

Kozlu Ilıksu Kaplıcası

Zonguldak – Ereğli yolu üzerinde bulunan ve içme suyu olarak ta kullanılabilen kaplıca sularının çeşitli hastalıklara iyi geldiği ve bu nedenle hem yöre halkı tarafından, hem de yurt içinden, dışından pek çok ziyaretçisi olduğu bilinmektedir. Özellikle yaz aylarında oldukça fazla rağbet gören kaplıcanın yakınında herhangi bir tesis olmaması bölge turizminin gelişmesine engel teşkil ettiği belirtilmektedir.

Gökgöl Mağarası

İmages Gokgol Magarasi e1588147262903

Zonguldak – Çaycuma karayolu üzerinde yer alan mağaranın yaklaşık 300 milyon yıl önce Karfonifer dönemi’nde oluştuğu tahmin edilmektedir. Toplam uzunluğu 3350 metre olan mağaranın derinliği 11 metre olup eğimi ise 82 metredir. Mağara içerisinde yer alan treverten, sarkıt, damlataş ve dikili sütunlar ziyaretçiler büyülemektedir.

Fetih Çınarları

İmages Fetih Cinarlari

Yaşları 550’nin üzerinde olan 8 adet çınar, İstanbul’un fethi sonrasında Osmanlı Sultanı Fatih Sultan Mehmet’in emri ile dikilmiş olup Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescil edilip koruma altına alınmışlardır.

Kent halkı ve kente gelen ziyaretçilerin sıklıkla ziyaret ettiği çınarlar ayrıca dinlenmek ve biraz nefeslenmek isteyenler için de oldukça elverişli alanlarda yer almaktadır.

Cehennemağzı Mağaraları

İmages Cehennemagzi Magaralari e1588147330407

Yan yana olan üç adet mağaradan oluşan Cehennemağzı Mağaraları’nın eski adı Ayazma (Kutsal Su) olarak bilinmekteydi.  Tarihi açıdan da oldukça önemli olan mağaraların Hristiyanlığın yasak olduğu dönemlerde Hristiyanlığa inananlar tarafından ibadet etmek ve saldırılardan sığınmak amaçlı da kullanıldığı bilinmektedir. Zonguldak gezi rehberi listenizde, Cehennemağzı Mağaraları keyifli bir seyahat için bir alternatif olacak.

Kızılcapınar Baraj Gölü

İmages Kizilcapinar Baraj Golu

Sahip olduğu olağanüstü doğal güzellikler ve bakir doğası ile mesire alanı olarak kullanılan baraj, 1994 yılında bölgeye enerji sağlamak ve kentin içme suyu ihtiyacının karşılanması amacı ile yapılmıştır. Baraj çevresi kentin en önemli mesire alanı olarak bilinmektedir.

Zonguldak’tan Ne Alınır?

Kenti ziyaret edenler öncelikle Devrek İlçesinde üretilen ve ünü dünyaca bilinen bastonları tercih etmektedir. Kentin pek çok noktasında bulunabilen bastonlar kentten size bir anı olarak kalacaktır. Ayrıca bölge halkı tarafından üretilen doğal yiyecek ve içecekler oldukça fazla rağbet görmektedir. Kentte, bölgeye özgü keten örme türü olan Elpek satan dükkanlar da bir cazibe merkezi olarak karşınıza çıkacaktır.

Zonguldak seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Zonguldak gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Zonguldak Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zonguldak Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds