Yurtdışı seyahatlerde yapılan konaklama arayışlarını yönlendiren belli başlı konular vardır. Kimisi için sahile mesafe önemliyken bir başkası için ücretsiz havalimanı transferi belirleyici olabilmektedir. Otelin konumu, yemekleri, havuz ve spor salonu gibi ücretsiz sunduğu olanakları, ücretsiz sunulan öğünler, evcil hayvan alıp almaması gibi konular yurtiçi ve yurtdışı konaklama seçeneklerinin değerlendirilmesinde etkili olabilir. Yurtdışında uygun konaklama yolları, birçok farklı değişken bir araya getirildiği zaman fazlasıyla artmaktadır.

Konaklama konusunda birçok kişinin ilk önce baktığı kriter ise fiyatlarıdır. Gerçekten de bir otele harcanan para, o otelin tercih edilmesindeki belirleyicilerin başında gelmektedir. Turistin bütçesi de, yapılan ödemenin otelden beklentiyi ne düzeyde karşıladığı da önemlidir. Belirleyiciliği konusundaki bu önemi idrak eden otel yönetimleri, seyahat acenteleri ve internet satış kanalları da bazen turisti yanlış yönlendirebilecek hamlelerde bulunabilmektedir. Diyelim ki ortalaması 300 TL olan bir bölgede, 100 TL’ye otel buldunuz. Şu soruların yanıtlarından emin olmadan ödeme yapmamanızı öneririz:

Yurtdışında Uygun Konaklama Yolları

1) Hangi tarih aralığında

Yurtdışında Uygun Konaklama Yolları

Yurtdışında uygun konaklama yolları için en kilit yollardan biri de tarihlerdir. Bazen ölü dönem olarak tabir edilen sezonlar için fiyatlar kırılabilir. Marmaris veya Bodrum’daki sahil oteline 5 Aralık’ta gitmek isterseniz sorun yok; ancak düşlediğiniz tarihlerdeki fiyatlar çok daha farklı olabilir.

2) Neler dahil?

Kahvaltıyı, akşam yemeğini ve hatta öğle yemeğini ücretsiz sunan, spor salonu ve hamam gibi olanakları bulunan otel, bu aşırı düşük fiyatta da bu hizmetlerini sunacak mı?

3) Fotoğraflarda görüldüğü gibi mi?

Yurtdışında Uygun Konaklama Yolları

Tek kişilik iki yatak ve fotoğraflardakinin aksine otelin personel çıkış kapısına veya lojmanlarına bakan bir odada kalmak sürpriz olabilir.

4) Gördüğünüz yer güvenli mi?

Dolandırıcıların yayınladığı bir internet sitesinde olmadığınızdan emin olunuz. Yurtdışında uygun konaklama yolları ararken, hayal kırıklığı ile karşılaşmayın. Hatta fiyat yüksek ya da normal olsa bile bu konuya dikkat etmenizde fayda var. Dünyaca ünlü otel satış siteleri çok daha güvenilir olacaktır. Bir otel sitesi ise çok rahat kopyalanabilir ve ödemenin tamamını yapmasanız bile bazı bilgileriniz çalınabilir. Şayet kendi internet sitelerine mahsus bir kampanya ise, söz konusu sitede yer alan telefon bilgilerini araştırabilirsiniz. Gerçekten de o otelin olduğu sonucuna karar verirseniz, arayıp teyit almanızı öneririz.

Peki yurtdışı seyahatlerinizde uygun konaklama seçeneklerini nasıl araştırmalısınız?

  • Birinci önerimiz, bir otelden neler beklediğinizi tahayyül etmeniz. Bütçenize uygun konaklama seçeneklerini bulabilmek için beklentilerinizi anlayabilmeniz ön şarttır. Mesela deniz tatili için Maldivler’e gidiyorsanız, plajının olması veya plaja yakın olması, havuzunun olup olmamasından daha önemlidir. Bir kongre için Londra’ya gidiyorsanız, kongrenin yapılacağı yere olan uzaklığı, tarihi yerlere uzaklığından daha önemlidir. Görmeyecek ve değerlendirmeyeceğiniz olanaklara sahip diye bir otele fazla ödememelisiniz.

Londra En Uygun Oteller

Yurtdışında Uygun Konaklama Yolları

  • Bir otelde karar kıldıysanız, ek ödemelere dikkat etmelisiniz. Manzarası daha iyi olan odalar, akşam yemekleri, havalimanı transferleri, güvenli kasalar ve benzer hizmetler bazen ücretli olmaktadır. Rezervasyonu yaparken veya ödeme anında bu tip seçenekler size sunulabilir. Akşam yemeklerini dışarıda yiyecekseniz ve otel size bunu sormuşsa talep etmemelisiniz. Yurtdışındaki arkadaşlarınız sizi alacaksa veya toplu taşımayı kullanmayı düşünüyorsanız ya da daha hesaplı bir transfer olanağı bulmuşsanız, havalimanı transfer seçeneğini de gözden çıkartabilirsiniz.

Yurtdışında Uygun Konaklama Yolları

  • Otelleri araştırırken yapılabilecek en iyi şey, olabildiğince fazlasını karşılaştırmaktır. Berlin’de 2 gece konaklayacaksanız örneğin, önce bütçenizi belirleyin. İki gece için 50 TL’den 2000 TL’ye dek seçenekler olacağından, siz iki geceye layık gördüğünüz fiyatı belirleyin. Diyelim ki 1000 TL, yani gecelik 500 TL. Arama motorlarında veya otel satış sitelerinde fiyat aralığınızı bu doğrultuda yazabilirsiniz. Ayrıca alt limiti boş bırakıp üst limiti 1000 TL veya eşdeğeri yabancı para birimi olarak belirleyebilirsiniz. Çeşitli koşullara göre elemelerinizi yapıp üç seçenek arasında kaldığınızda, bu üç seçeneğin fiyatlarını tekrar araştırmanızı öneririz. A sitesinde 1000 TL olan, B’de 900 TL ve C’de 1100 TL olabilir. En uygun olanını bulabilirsiniz. Otelin kendi internet sitesini de kontrol etmeyi ihmal etmeyin. Gerekirse telefonla arayın ya da e-posta ile iletişime geçin. Bazı durumlarda pazarlık olabilmektedir. “Şu sitede 900 TL’ye buldum. Oradan mı yaptırmalıyım, yoksa biraz indirim olur mu?” türündeki sorular, komisyon ödemek istemeyen otel işletmelerinde indirimin kapısını açar. Örneğin %10 komisyon veren bir otel, söz konusu örnekte 90 TL komisyon ödeyecektir. 90 TL komisyon ödemek yerine, fiyatı 850 TL’ye çekebilir. Hem o hem de siz kazançlı çıkmış olursunuz.

Yurtdışında yapacağınız konaklamalarda oteller iyi bir seçenektir. En azından tüzel kişilikleri gereği daha güvenlidir. Otel derken kastımız, elbette pansiyonları (ve hostel) da kapsamaktadır. Buna karşın özellikle dilini bilmediğiniz yerlerde, suç oranlarının yüksek olduğu yerlerde ve tümüyle kültürüne yabancı olduğunuz yerlerde oda kiralamamanızı öneririz.

#BuTatilde Önerileri: Tatil için Gidilebilecek En Ucuz 5 Ülke


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışında Uygun Konaklama Yolları

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds