Yunanistan gezi rehberi ile, Balkanların cennet ülkelerinden biri olan bölgeyi tanıyalım.

Yunanistan, coğrafi olarak Asya, Avrupa ve Afrika Kıtaları’nın kesişiminde yer alan bir Balkan ülkesidir. Türkiye, Arnavutluk, Bulgaristan ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti ile kara sınırları bulunmakta olan Yunanistan’ın resmi adı, Helen Cumhuriyeti’dir. Yunanistan aynı zamanda; Ege Denizi, İyon Denizi ve Akdeniz’e komşudur.

Yunanistan’ın resmi dili Yunanca, başkenti Atina ve nüfusu on milyonun üzerindedir. Yunanistan’ın para birimi ise Euro’dur.

Yunanistan Tarihi

İmages oia 416135 1280 e1587834687441

Yunanistan, milattan önceden itibaren birçok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Bilimden, sanata, felsefeden, mitolojiye birçok hikaye ve filozof bu topraklardan çıkmıştır.

Pelasgi yani deniz halkı olarak anılan insanlar, Yunanistan’ın ilk sakinlerindendir. Önce Antik Yunan, sonra ise Roma İmparatorluğu hakimiyetine giren bu bölge, çok uzun yüzyıllar sonrasında Osmanlı hakimiyetine girmiştir. Yıllar 1821’i gösterdiğinde ise şehir, Osmanlı Devleti’nin başarısız savaş girişimleri sonucunda, güç bularak Yunan Krallığı’nı kurmuştur. I. ve II. Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı’nda yer alan Yunanistan, özellikle II. Dünya Savaşı sırasında, üç yıl Nazi işgali yaşamış ve çokça yıpranmıştır.

Türkiye ile sürekli karşı karşıya gelen Yunanistan, 1990’lı yıllarda yaşanan ada gerilimi ile de epey yüksek nabızda siyaset sürdürmüştür. Günümüzde ise komşuluk ilişkileri iki ülke arasında daha iyidir.

Yunanistan Gezi Rehberi

Yunanistan, birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasından dolayı tarihi değeri yüksek bir şehirdir. Konumu sebebiyle de ada ve denize doymuş bir ülkedir ve doğal güzellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

Yunan Adaları

İmages Yunan Adalari e1587834349585

Toplamda üç bin adet Yunan Adası bulunur. Bunlardan bir çoğu kayalık biçimindedir ve üzerinde yaşayan insan yoktur. Yunan adalarından üç yüze yakınında yaşam vardır. Bu adalardan, Türkiye manzarasına bakabilirsiniz. Yunanistan gezi rehberi listesine, Yunan Adaları’nı mutlaka eklemelisiniz.

Atina Akropolisi

İmages Atina Akropolisi e1587834366636

Başkent Atina’da birçok tarihi alan bulunur. Bunlardan biri, kayalıklar üzerinde ve şehrin tam ortasında yer alan Akropolis’tir. Akropolis içerisinde yer alan, Parthenon da önemli bir tarihi mirastır. 2500 yıl öncesine ait Tanrıça Athenaya ithaf edilmiş bu tapınağı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Başkentte hem tarihi hem de sosyal anlamda çok keyif alacağınız onlarca yer bulunmaktadır. Aynı zamanda Akropolis Müzesi ve hazır gelmişken, Atina Arkeoloji Müzesi’ni de gezmelisiniz.

Parlamento Binası

İmages Parlamento Binasi

Şehrin Syntagma Meydanı’nda yer alan Parlamento Binası içerisinde bulunan, Meçhul Asker Anıtı’nın önünde geleneksel kıyafetli askerler nöbet tutmaya devam eder. Nöbet değişimi sırasında ortaya çıkan görüntüler özellikle turistler tarafından ilgi ile karşılanır.

Herodes Atticus Odeonu

İmages Herodes Atticus Odeonu e1587834412818

Milattan sonra 161 yılında yapılan bu antik tiyatro, beş bin kişi kapasitelidir. Bu antik tiyatro hala ayaktadır ve ara ara burada konser yapılmaktadır. Buranın bir güzel yanı ise Atina manzarasını izlemektir.

Girit Adası

İmages Girit Adasi e1587834480582

Yunanistan’ın en büyük,  Akdeniz’in ise en büyük beşinci adası, Girit Adası’dır. Başlı başına içinde herşeyi barındıran bu adanın başkenti Herakleion’dur. Mutlaka görmeniz gereken bir adadır.

Meteora

İmages nature 3279419 1280 e1587834511705

Yerden yüksekliği üç yüz ila beş yüz metre arasında değişen kayalıkların üzerine yapılmış, Kalabaka şehrinde bulunan bir manastırdır. Bu manastır, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır. Tanrıya yakın olmak adına bu kayalıklarda yaşayan rahipler tarafından, 9. yüzyılda yapılmıştır.

Delphi

İmages Delphi scaled e1587834529856

Delphi bir arkeolojik alandır. Akropolis’ten sonra en çok ziyaret edilen yerdir. Delphi, zamanının bilim ve üretim merkezi olarak kabul edilir. İnsanlar yardım ve tavsiye almak için eskiden buraya gelirmiş.

Mora Yarımadası

İmages Mora Yarimadasi scaled e1587834546896

Mora Yarımadası, Yunanistan’ın en bilinen yerlerinden biridir. Dut yaprağı şekline benzetildiğinden, Latince dut anlamında Morea kelimesinden ismini almıştır. Eşsiz doğasıyla görenleri hayran bırakan bu adaya mutlaka gitmelisiniz.

Knossos Sarayı

İmages Knossos Sarayi e1587834567237

Giritliler zamanında, yaklaşık olarak milattan önce 2000 yılında yapılmış bu sarayı görmeniz gerekmektedir. Bir deprem sırasında yıkılan ve sonrasında tekrar inşaa edilen bu saray kısmen ayakta durmaktadır.

Selanik

İmages Selanik e1587834582276

Selanik, Yunanistan’ın en büyük ikinci şehridir. Ayrıca Yunanistan gezi rehberinde de mutlaka yer alması gereken bir noktadır. Genç nüfusa sahip bir şehir olduğundan, her dönem kültürel faaliyetler vardır. Aynı zamanda şehir ülkenin en kozmopolit yeri olmuştur tarih boyunca… Selanik’te Atina gibi kültürel açıdan zengin bir şehirdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir de Selanik’tir. Şehirde koruma altına alınan birçok eser bulunur. Kiliseler, Roma ve Yunan Anıtları, Osmanlı mimarilerini burayı gezerken görmek isteyebilirsiniz.

Yunanistan’da Ne Yenir?

Yunanistan denize kıyısı, yüzlerce adası ve ege esintileri ile deniz ürünleri ve meze ağırlıklı bir yemek kültürüne sahiptir. Tarihin getirdikleriyle geleneksel mutfağına, Osmanlı esintileri de eklenmiştir. Hatta Yunanistan’a gitmişken benzer yemeklerin tatlarına bakma fırsatını kaçırmayın.

Yunanistan’a gideceğiniz zaman tadına bakmak isteyeceğiniz yiyecekleri sizin için şu şekilde sıraladık: Ahtapot Izgara, Souvlaki Kalamaki, Midye, Kalamar, Feta Me Meli, Greek Salad, Soutzoukakia, Moussaka, Loukoumades (Lokma Tatlısı), Gyros (Döner), Tzatziki (Cacık), Dolmadakia (Yaprak Sarması)…

Yunanistan’a özgü yemeklerden tadabileceğiniz ve sevebileceğiniz birkaç mekan önerisi yaparsak: Dinner in the Sky, Aleria, Tudor Hall, Alfican, Plaka, Maiandros, Atitamos, Ta Karamanlidika tou Fani…

Yunanistan gezi rehberi içerisinde, rota dışında yemek kültürü olarak da son derece zengin bir bölge sizleri bekliyor olacak 🙂

Ulaşım Bilgileri

Yunanistan gezi rehberi macerasına başlamak adına, ulaşım için de birkaç farklı alternatifiniz bulunuyor.

Yunanistan ile Türkiye arasında en kolay ulaşım yolu denizdir.  Ayvalık, Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris’ten gün aşırı seferler düzenlenmektedir.

Otobüs ile hızlıca gidip geleyim diyorsanız, İstanbul’dan Dedeağaç, Kavala, Selanik ve Atina güzergahına giden bir otobüs bulunmaktadır. Rahatlıkla boş yer bulabileceğiniz bu turların tek yönlü gidişi doksan lira civarındadır.

Eğer havayolu tercih ederseniz, bir saat kadar kısa sürede varacağınız Atina Havalimanı’na sadece İstanbul’dan kalkış bulunmaktadır.

Yunanistan’da metro ve otobüs ağı gelişmiştir. Burada rahatça gezintiye çıkabilirsiniz. Daha konforlu bir yolculuk için şehir için taksi kullanabilirsiniz. Unutmayın, burada metrolar, otobüse göre oldukça konforludur.

Konaklama

Yunanistan’da konaklamak için çok fazla seçeneğiniz bulunur. Adalarda kalabileceğiniz gibi, şehir merkezlerinde de rahatlıkla oteller bulabilirsiniz. Bizim size önerebileceğimiz birkaç otel ise şöyle: Kos Adası Oteli, Samos Oteli, Thassosve Dedeağaç Otelleri’nde rahatlıkla konaklayabilirsiniz.

Yunanistan seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Yunanistan gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yunanistan Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds