Türkiye’nin her karışında bir cennet yatar. Çeşitli nedenlerden dolayı gezme konusunda halkımızın çok istekli olmamasına rağmen son yıllarda gelişen tatil kültürünün ağırlıklı olarak deniz ve güneşten oluşması pek çok cennet gibi yerin de gözden uzakta kalmasına neden olmaktadır. Ancak her yıl gittikçe artan bir şekilde doğa turizminin gelişiyor olması başka bir turizm şeklinin gelişmesine yol açmaktadır. Yedigöller, son zamanlarda ortak bir kaçış noktası olarak dikkat çeken bir rota olarak gözüküyor.

Hem İstanbul gibi kalabalık ve yoğun bir şehrin bunaltıcı havasından bunalanlar için, hem de diğer illerde yaşayıp da keyifli bir hafta sonu kaçamağı yaşayanlar adına ilk uğrak nokta, Bolu Yedigöller olmalıdır.

Bolu İl sınırları içerisinde tamamen doğal şekilde oluşan heyelan gölleri, hem manzara hem de kafa dinleme beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacak. Batı Karadeniz Bölgesi’nde hayli engebeli ve tamamı muhteşem ormanlar içerisinde kalan Yedigöller bölgesinin doğa severler tarafından her geçen yıl artan bir şekilde tercih edilmesi hem bölgeye giden gezginleri hem de bölgede turizm hizmeti veren işletmeleri memnun etmektedir.

Yedigöller

1965 yılından beri milli park olarak koruma altına alınan bölge Mengen ve Yığılca ilçe sınırları içerisinde 20 bin dönümlük alana yayılmış durumdadır.

İrili ufaklı 7 adet heyelan gölü oluşmasından dolayı bu ismi alan bölgede çok sayıda doğal güzellik sizleri beklemektedir.

Yedigöller Göl İsimleri

Yedigöller

Yedigöller bölgesine ismini veren ve bazı göllerin yer altından birbiri ile bağlantılı olan göl isimleri İncegöl, Sazlıgöl, Küçükgöl, Nazlıgöl, Seringöl, Deringöl ve Büyükgöl’dür.

Denizden yaklaşık olarak 780 metre yükseklikte bulunan ve aralarında 100 metre civarında kod farkı olan 2 plato üzerine yayılan göllerin en büyüğüne adından da anlaşılacağı üzere Büyük göl dı verilmiştir. Büyükgöl’ün hemen kuzeyinde ise Seringöl tabiat ananın bizlere bir hediyesi olarak konumlandırılmıştır.

Diğer platoya göre 100 metre daha yüksekte olan platoda yer alan en geniş göl sanki nazlı bir gelin gibi göründüğünden dolayı adına Nazlıgöl denilmiştir. Bu platoda yer alan diğer göllerin adları da Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl olarak konulmuştur.

Metrelerce yükseklikte dev ağaçları ile yeşilin bin bir tonunu görebileceğiniz bu milli park içerisinde gördüğünüzde sizi oldukça şaşırtacak çeşitlilikte hayvan ve sayısız kuş türü sizin bölgeye aşık olmanıza yol açacaktır.

Yedigöller Milli Parkı

Büyükgöl

Büyükgöl

Yedigöller Milli Parkının yaklaşık 25 bin metrekare alana yayılan en büyük gölüdür. En derin yerinin 16 metreye ulaştığı gölde Abant Alası, Kadife, Mercan ve Gökkuşağı balıkları da kendisine hayat bulmaktadır.

Seringöl

Seringöl

Büyükgöl’ün hemen kuzeyinde yer alan bu göl yaklaşık 1800 metrekarelik bir alana yayılmakta ve serin sularında Gökkuşağı Balığı türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Deringöl

Deringöl

Ortalama 10 metre derinliğe sahip olan gölün etrafında bulunan patika yollarda devasa ağaçların altında doğa yürüyüşü yapabilir, tüm yorgunluğunuzu burada sırtınızdan atabilirsiniz. Yaklaşık olarak 15 bin metrekare alana yayılan gölün özelliklerinden birisi de yer altından Uzungöl’e olan bağlantısıdır. Deringöl’de balık avlamanın serbest olduğunu bilmek size de cazip gelecektir.

Bölgenin en önemli 3 adet gölünün tanıtıldığı rehberde, detaylı yer vermediğimiz diğer göller de bu göller kadar güzel ve gezilmeye değer yerlerdir.

Yedigöller

Bölgenin kış mevsiminde çok soğuk olmasından dolayı en uygun ziyaret döneminin Nisan – Kasım ayları arasında olduğunu, ancak soğuk havadan da şikayetçi değilseniz her mevsim ziyaret edebileceğinizi belirtmek isteriz.

Yedigöller Milli Parkı Giriş

Yedigöller Milli Parkı Giriş ve Konaklama

Cennetten bir köşe olan milli parka giriş için çok yüksek olmayan bir giriş ücreti olduğunu bilmelisiniz. Ancak ödeyeceğiniz giriş ücreti, bu muhteşem doğa harikası yere geldiğinizde pişmanlık duymayacağınız birr tutarda olduğunu fark edeceksiniz.

Yedigöller Bungalov Evler

Yedigöller Bungalov Evler

Milli park içerisinde günübirlik ziyaret yapmamışsanız ücret karşılığında konaklayabileceğiniz bungalov tipi evler bulunmaktadır. Hafta içi ödenecek ücretin hafta sonuna göre daha uygun olduğu evlerde unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz.

Yedigöller Bölgesine Ulaşım

Yedigöller Bölgesine UlaşımBolu’nun Mengen ve Yığılca İlçeleri sınırları içerisinde bulunan bölgeye karayolu ile ulaşabilirsiniz.

İster özel aracınızla, isterse şehirler arası otobüslerle Yedigöller Bölgesi’ne ulaşabilirsiniz. Yedigöller Bölgesine TEM otoyolu üzerinden Bolu ayırımına kadar gelip sonrasında Yeniçağa sapağından girerek Mengen üzerinden ulaşabilirsiniz. Hem daha eğlenceli, hem de gözlerinize ve ruhunuza bayram ettirecek olan güzergahımız bu olmasına rağmen başka alternatiflerde mevcut olup bu alternatif güzergahlarda sık sık tadilat yapılmaktadır.

Bu nedenle başka bir güzergah bilgisine yer vermediğimiz halde bildiğiniz başka bir güzergah var ise değerlendirmek güzel olur.

Çok farklı bir deneyim yaşayacağınıza inandığımız Yedigöller Bölgesi, hafta sonu kaçamağı yapacağınız en güzel doğa tatillerinden birisi olacak.

İlginizi Çekebilir: Eskişehir Seyahat Rehberi

Yedigöller Fırsat Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Kardelen
Gezmeyi seven doğa aşığı

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yedigöller'i Hiç Böyle Görmediniz

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds