Bebeğimiz Olacak Diye Tatile De mi Gitmeyeceğiz?

Hamilelik ile birlikte anne adayları kendilerini  tam bir kaosun ortasında buluverir. O güne kadar hiç akla gelmeyen nice endişe üşüşüverir anne adaylarının beynine. Hamilelik sürecini yaz aylarında geçirecek anne adaylarının kaygıları ise iki mislidir. Çünkü  ortada bir tatil planlaması vardır. Oysa ki tatil, anne adaylarının gözünü korkutan bir süreç olmamalıdır. Aksine tatil, hamilelik sürecini  rahatlatan. anne adayının stresini azaltan harika bir fırsattır. Elbette Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Emine Barın’ın basit öneri ve ipuçlarına uyulduğu sürece…

İşte Barın’ın anne adaylarına verdiği 9 basit öneri:

Beslenmede Hijyene Önem Verin

Tatilde tercih edilecek mekan bu noktada daha büyük önem arz ediyor. Hijyen  kurallarına uygun tesislerin anne adayları tarafından  tercih edilmeleri  birinci kural. Çiğ tüketilen gıdaların güzel yıkanmış, etlerin iyi pişmiş olması ve anne adaylarının gereken besin takviyelerini aksatmadan kullanmaya devam etmeleri de dikkat edilmesi gereken bir konu.  Anne adaylarının mümkün olduğunca bildikleri gıdaları tatmaları yeni tatlara bu süreçte biraz mesafeli olmaları, tatillerinin sağlıkla geçmesi açısından hayli önem taşıyor. Anne adayları, tatillerinde baş gösterebilecek kusma, baş ağrısı, bulantı, ateş, ishal gibi belirtilere karşı mutlaka uyanık olmalılar. Olası bir besin zehirlenmesine karşı  hızlıca en yakın sağlık merkezine gitmek, gerek anne adayının gerekse bebeğin sağlığı açısından hayati önem taşımakta.  Anne adaylarının sorunsuz güzel bir tatil geçirmelerini sağlayacak basit önerilerden biri de bol su tüketmek, ancak suyun şişelenmiş iyi su olmasına da dikkat etmek gerekiyor. Ayrıca lifli gıdalara öğünlerinde birinci sırada yer vermeleri de iyi bir yöntem.

Uçabilirsiniz de

Gebelik döneminde anne adaylarının gözünü korkutur uçmak. Halbuki durum sanılanın biraz aksinedir. Anne adayları 28. haftaya kadar uçak ile daha kısa sürede gideceklere yere konforla ulaşabilirler. Tek yapmaları gereken, tabii ancak 28. haftadan sonra doktorlarından hamileliklerinin uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları. Anne adaylarının sıkça kulak misafiri oldukları  kabin içi basıncı ise ayarlı olduğundan gebe için herhangi bir risk taşımaz. Esas risk uçakta hareketsiz kalmalarıdır. Bunun içinse yapılacak ufak bacak hareketleri, güvenlikli zamanlarda atılacak birkaç adım, bolca sıvı tüketimi ve uçuş  3 saatten fazla sürecekse diz altı varis çorabı giyilmesi yeterli olacaktır. Ancak anne adaylarına 36. haftadan sonra uçak ile seyahat önerilmediğini belirtmeden de geçmeyelim.

Gebelikte ağırlıklı olarak tercih edilen araba ile seyahatlerde dikkat edilmesi gereken birinci  kural her birey için geçerli olan emniyet kemeri kullanımıdır tabii ki. Gebeler araba ile seyahatlerinde 3 saatte bir mola vermeli, minimum 10-15 dakika yürüyüş yapmalıdırlar.  Yürüyüş kan dolaşımını düzenler ve bebeğin rahat etmesini sağlar.

Gebelikte otobüs ile yolculukta koltuk seçimine dikkat edilmesi önerilir.  Otobüsün en ön, en arka ve tekerlek üzerindeki koltukların gebelerin konforu açısından pek uygun olmadıkları oldukça açıktır örneğin. Güneş ışınlarına çok maruz kalmayan koridor kenarı hamileler için en ideal olandır. Molalarda yapılacak yürüyüşler  ve sıvı tüketimi de yine bu yolculukların gereklilerindendir.

Elbette Deniz mi?

Yıllardır anne adaylarının sorduğu sorudur: Havuz mu deniz mi? Ve bu sorunun tek cevabıdır deniz. Üstelik sadece hamileler için değil her kesim için.  Bilindiği gibi havuzlar  enfeksiyon olasılığını arttırıcı riskler taşırlar. Bununla birlikte içerdikler kimyasallar da anne adayı için hiç güvenli değildir. Gebeliğin ilk 3 ayında günde 20 dakika yüzmenin yeterli olduğu sabah erken saatlerde yüzmenin gebeliğe bağlı bulantı ve kusmaları azalttığı artık pek çok anne adayının bildiği bir noktadır. Anne adaylarının yüzerken gebeler için tasarlanmış rahat mayoları kullanmaları, krampları olan hamilelerin derinliğe dikkat etmeleri tatillerinin konforlu geçmesi için önemlidir.

Bir de bu önerilere göz atın

-Seyahat öncesi mutlaka doktorunuza danışın ve muayene olun.

-Gideceğiniz bölgedeki hastaneyi veya sağlık kuruluşunu öğrenin.

-Tüm tıbbi kayıtlarınızı yanınızda bulundurun.

-Gebelikte artan hormonlar nedeniyle oluşan güneşe karşı hassasiyet ile ilgili önlem alın. Yüksek faktörlü güneşten koruyucu kremler kullanın. Sıvı tüketmek rutininiz olsun.

-Güneşin en dik olduğu 12-15 saatler arası güneşe çıkmayın. 1 saat güneşlenme yeterli olacaktır. Gölge altında dinlenmeniz sağlığınız açısından en ideal olandır.

-Hamileliğinizin ilk 3ayında düşük tehlikesi olabileceğinden uzun seyahatlerden kaçının.

-Tropik bölgelere veya hijyen problemleri nedeniyle gebeliğinizi riske atacak ülkelere seyahatinizi doğum sonrasına erteleyin.

-Erken doğum riskini göz önünde bulundurarak gebeliğinizin 32. haftasından sonra bulunduğunuz şehrin dışına uzun yolculuk programlamayın.

-Genetik kayıtlarınızda düşük, rahim ağzı yetmezliği, dış gebelik, erken doğum, vajinal kanama, çoğul gebelik, hipertansiyon, diyabet, kalp hastalığı, kronik farklı hastalık öykünüz varsa özellikle yurt dışı seyahatler planlamayın.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Arda Çağatay Genç
1995 doğumlu, doğma büyüme İstanbullu. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nü bitirdikten sonra, BuTatilde.com'da Genel Yayın Yönetmenliği yapıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tatile Gidecek Anne Adaylarına 9 Öneri

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds