Seyahat tutkunlarının vazgeçemediği telefon uygulamaları farklı kolaylıklar ve avantajlar sunmaktadır.

En iyi gezgin uygulamaları ile gezginlerin sıklıkla tercih ettikleri ve bunun yanı sıra seyahat etme alışkanlığını yeni yeni edinenlerin düşünmesi gereken uygulamaları paylaşmak istiyoruz. Havalimanlarında, otellerde, kafe ve restoranlarda, hatta uçak içinde bile internet erişimi mümkünken ve akıllı telefonlar da seyahat edebilen herkesin sahip olabileceği ürünler olduğu için, bu uygulamalardan birkaçını indirmemek olmaz…

En İyi Gezgin Uygulamaları

Konaklama Uygulamaları

Airbnb

Airbnb, 2008 yılında kurulan ve özellikle yurtdışı seyahatlerinde tercih edilebilecek bir uygulama. Otel yerine bir evin odasını ya da evin tümünü kiralamak isteyenler için ideal bir çözüm sunuyor. Türkiye’de henüz yaygın değil; ancak Türk gezginler tarafından özellikle Avrupa seyahatlerinde değerlendirildiği biliniyor.

Booking

Booking ve TripAdvisor da konaklamayla ilgili diğer iki popüler sitedir ve her ikisinin de akıllı telefonunuza indirebileceğiniz uygulamaları bulunmaktadır. Türkiye içi ve dünya genelinde otel ararken TripAdvisor oldukça kullanışlı olacaktır; çünkü farklı sitelerden edinilen verileri kullanıcıya sunulmaktadır. Bu da sizin bir otel için farklı siteleri araştırma yapmanızı önleyecektir. Ek olarak özellikle Batı Avrupa (Fransa, Hollanda, Belçika, İngiltere gibi) seyahatlerinizde Booking de ideal bir seçenektir. Bu bölgede son derece popüler olan Booking, genellikle en hesaplı fiyatları sunmaktadır.

Trip Advisor

Sıklıkla karıştırılan diğer iki konaklama uygulaması ise Hostels ve Hostelworld. Aynı tarihlerde aynı il için her ikisinde de arama yaptık. Hostelworld 9 konuk evi, otel ve yurt sunarken, Hostels ise 7 otel ve konuk evi sundu. En ucuz seçeneği sunan da Hostelworld oldu. Odanızı sizin gibi farklı gezginlerle paylaşmaktan rahatsız olmayacaksanız veya hesaplı pansiyon ya da otel arıyorsanız bu iki seçeneği değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Ulaşım Uygulamaları

En iyi gezgin uygulamaları listesinin ulaşım bölümüne, Türkiye’de ve diğer birçok ülkede sıkça tartışılan bir uygulama ile başlıyoruz. Uber, 60’a yakın ülkede ulaşım sorununuzu çözme konusunda başvurabileceğiniz bir uygulamadır. Milyonlarca kişinin indirdiği Uber, bulunulan şehre göre sadece nakit ya da hem nakit hem kredi kartıyla ödeme olanağı sunuyor. XL ve Taksi uygulamalarını da barındıran Uber, ihtiyacınız ve bütçeniz doğrultusunda yolculuk yapabilmenizi sağlıyor.

Uber

Her gezginin telefonunda olması gereken bir diğer uygulama ise haritalardır. Bu konuda da üç öneri sıralanabilir: Dünya genelinde en iddialı olan harita uygulamasının Google tarafından sağlandığını iddia edebiliriz. Buna ek olarak ABD seyahati için Bing tarafından sunulan harita uygulaması da değerlendirilebilir. Eğer rotanız Rusya, Ukrayna, Belarus, Moldova veya Orta Asya’daki Türk cumhuriyetleri ise Yandex tarafından sunulan harita uygulamasını indirmelisiniz.

ABD En Uygun Oteller

Yandex Maps

Avrupa genelinde sırt çantanızı alıp şehirler ve hatta ülkeler arasında gezmeyi planlıyorsanız, Trainline iyi bir seçenek olacaktır. Uygulama sayesinde Avrupa genelinde iki nokta arasında yapacağınız yolculuğun rotasını belirleyip en uygun otobüs ve tren biletlerini alabilirsiniz. Uygulama, yüzlerce firmanın biletlerine erişmenizi sağlıyor. İstediğiniz tarihlerde ister tek yön ister gidiş – dönüş bilet alma olanağınız bulunuyor. 16 Eylül 2019’da yetişkin bir kişinin Berlin’de Paris’e gitmesini sorguladık. Onlarca tren ve onlarca otobüs hattının sunulduğunu görünce sizinle de paylaşmayı uygun bulduk.

Berlin En Uygun Oteller

Uçak bileti alabileceğiniz onlarca uygulama mevcut. Farklı firmaların uçak seferlerini karşılaştırma olanağınız da bulunuyor. Buna karşın Amerika, Uzakdoğu, Afrika ve Okyanusya gibi sık uçuşların bulunmadığı noktalarda Türk Hava Yolları uygulamasını önlem olarak telefonunuzda bulundurabilirsiniz. Beklenmedik durumlarda, hem iletişim kurma hem bilet alma işlemlerinizi uygulama aracılığıyla sağlayabilirsiniz.

Diğer Uygulamalar

Sosyal Medya

Size sosyal medyayı aktif olarak kullanmanızı konu başlığı itibariyle önermiyoruz. Bununla birlikte Instagram size bazı artılar sunabilir. Hiçbir şey paylaşmasanız bile bulunduğunuz konumda paylaşılan görselleri inceleyebilir ve yepyeni yerler keşfedebilirsiniz. Örneğin Dublin ziyaretinizde otelinizdeyken veya kahvenizi yudumladığınız mekanda, konumu Dublin olan görselleri inceleyerek gitmek isteyebileceğiniz müzeleri, kafe ve restoranları, tarihi yerleri ve parkları bulabilirsiniz. Bu nedenle eğer sosyal medya sürprizlerine inanıyorsanız, Instagram bu sürprizlere en çok denk gelebileceğiniz sosyal medya uygulamalarının başında geliyor.

Sesli çeviri uygulamalarından bir tanesini de edinmenizde fayda var. En iyi gezgin uygulamaları bağlamında başarılı çeviri programlarının başını çeken aplikasyonlar Google Translate, iTranslate ve Translate olarak biliniyor.

Telefonunuzda yüklü olan banka uygulaması döviz çeviri hizmeti sunmuyorsa, bir tane de bunun için uygulama edinebilirsiniz. XE Currency Converter & Money Transfers en iyi uygulamalardan birisi olarak kullanabileceğiniz seçeneklerden birisi…

#BuTatilde Liste Öneri: Tatil için Gidebileceğiniz En Ucuz 5 Ülke


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En İyi Gezgin Uygulamaları

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds