Yaşam kalitesinin yüksek olduğu ülkeler, her zaman için çoğu ülke vatandaşlarının gıpta ile baktığı noktalardır. İstihdamdan ekonomik kalkınmaya, sağlıktan politikaya kadar geniş bir alanda sıklıkla kullanılan “yaşam kalitesi” tabiri, “yaşam standardı” ile sıklıkla karıştırılmaktadır.

Yaşam standardı, bireylerin alım güçleriyle ilgili olup ihtiyaçlarının karşılanabilme oranlarını ifade eden bir terimdir. Yaşam kalitesi ise soyut durumları da kapsamaktadır. Sağlık, güvenlik, inanç gibi kişiden kişiye değişebilecek özgürlüklerin sağlanma düzeyi de yaşam kalitesini etkilemektedir. Yaşam standardının anlaşılabilmesini sağlayan ekonomik veriler de, insanların kendilerini mutlu hissedip hissetmemeleri de yaşam kalitesini belirlemektedir.

Uzmanlar arasında bazı ufak ayrıntılar konusunda ayrışmalar olsa da, yaşam kalitesi ihtiyaçlar nezdinde ele alınmaktadır. Abraham Maslow tarafından 1954 yılında yayınlanan “Motivation and Personality” isimli psikoloji kitabı, aşam kalitesinin yüksek olduğu ülkeler bağlamında iddialı bir çalışma olup ardından gerçekleşen birçok çalışmaya da kaynak olmuş, rehber olarak kullanılmıştır.

Barınma ya da temiz su bulma gibi fiziksel olanlar, sağlık gibi güvenlikle ilgili olanlar biraz daha somut kriterleri oluşturmaktadır. Bunların dışında sosyal ihtiyaçlar ve saygı görme ihtiyacı da bazı araştırmacılar tarafından incelenmiş ve yaşam kalitesi indekslerinde yer edinmiştir. Bireyin kendisini geliştirme olanaklarını bulabilmesi ya da hedeflerine ulaşma doğrultusunda karşısına çıkma ihtimali bulunan engelleri aşma durumu ise bir diğer ihtiyaçtır.

Tüm bu kriterlerin beraber ele alınmasıyla yaşam kalitesinin yüksek olduğu ülkeler ölçümlenmektedir. Hem ülkeler hem de şehirler için yapılan yaşam kalitesi araştırmaları hemen her yıl farklı kurumlarca açıklanmaktadır. Yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ülkeyi veya şehri belirleyebilmek mümkün de değildir; çünkü araştırmacıların kullandığı yöntemler farklı olduğu için sabit ve genel bir yanıt yoktur. Bunun yerine araştırmacı kurum ve yılı belirtilerek listeleme yapılır. Bu listelerin karşılaştırılmasıyla en doğru sonuca ulaşılabilir.

Yaşam Kalitesinin Yüksek Olduğu Ülkeler

a) Yaşam Endeksli Memnuniyet

Yaşam Endeksli Memnuniyet

2006 yılında yapılan araştırmaya göre memnuniyet düzeyi en yüksek olan ülkeler şöyledir: Danimarka, İsviçre, Avusturya, İzlanda, Bahamalar.

Danimarka’daki Uygun Konaklama Fırsatları!

b) İnsani Gelişme Endeksi

İnsani Gelişme Endeksi

Ekonomiden eğitime dek farklı kriterlerde edinilen BM verileri dikkate alınarak hazırlanmaktadır. Her yıl yapılan bu araştırma, BM verileri bağlamında gerçeğe en yakın rakamları ortaya dökmektedir. Son olarak 2017 verileriyle 2018’de yayınlanan listeye göre insani gelişme endeksi en yüksek olan ilk beşin sırası şöyledir: Norveç, İsviçre, Avustralya, İrlanda, Almanya.

c) Ev Sahipliği Oranı

Bireylerin kendi evlerine sahip olup orada ikamet etmesine dayalı olarak sunulan bu veriler diğer indekslerden çok farklı sonuçlar doğurmaktadır. Farklı yıllarda edinilen verilere göre en yüksek oranların sıralaması şöyledir: Romanya, Singapur, Slovakya, Çin Halk Cumhuriyeti, Küba.

Romanya’daki En Uygun Oteller!

d) Dünya Mutluluk Raporu

Dünya Mutluluk Raporu

BM’ye dayalı bir diğer araştırma da Dünya Mutluluk Raporu ismiyle yıllık olarak yayınlanmaktadır. 2019 yılında yayınlanan raporun ilk beş ülkesi ise şöyledir: Finlandiya, Danimarka, Lüksemburg, Norveç, İzlanda.

e) İnsan Yoksulluğu Endeksi

İnsan Yoksulluğu Endeksi

Bu endeks, 2010 yılına kadar BM tarafından gelişmiş ülkeler için kullanılmıştır. Son rapor 2007 ve 2008 için hazırlandığında ilk beşi alan ülkeler şunlar olmuştur: İsveç, Norveç, Hollanda, Finlandiya, Danimarka.

Son dönemlerde yapılıp yayınlanan beş farklı araştırmada beklenmedik ülkeleri görmüş olabilirsiniz. Hatırlatalım, bu endeks ve değerlendirmelerde dikkate alınan kriterler farklı olmuştur. Bununla birlikte, birden fazla endekste yer edinen ülkeler için iddialı bir görüş bildirmek yanlış olmaz. Yaşam kalitesinin yüksek olduğu ülkeler, günümüzde Türk gezginler tarafından da sık sık ziyaret ediliyor.

Avrupa ülkelerinin refah seviyesi ve yaşam kalitesi olarak diğer kıtaları geride bırakmayı başardığını görüyoruz. Derlediğimiz en yaygın beş endekste ilk beşin içinde birden fazla yer alan ülkelerin tümü Avrupa’da bulunuyor. Danimarka ve Norveç üç endekste yer alırken, Finlandiya, İsviçre ve İzlanda iki endekste bulunuyor. Bu doğrultuda yaşam kalitesi en yüksek olan iki ülkenin Danimarka ve Norveç olduğunu savunabiliriz. Bu ikiliyi ise Finlandiya, İsviçre ve İzlanda’nın takip ettiği iddia edilebilir. Özellikle Kuzey Avrupa ülkelerindeki refah seviyesi ve yaşam standardının yüksekliği, diğer ülkelerin de kendilerini geliştirmeleri ve mevcut vatandaşlarına daha kaliteli olanaklar sunmalarını sağlayabilir. Bu bağlamda, Türkiye’nin de ilerleyen yıllarda bu standartlara yaklaştığı günleri görebilmemiz, en büyük dileğimiz olacaktır.

#BuTatilde Önerileri: Yanınızda Bulundurmanız Gereken En İyi Gezgin Uygulamaları!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam Kalitesinin Yüksek Olduğu Ülkeler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds