Marmara Bölgesi’nin güneydoğusunda bulunan Yalova, 1995 yılı itibariyle İstanbul’dan ayrılarak Bursa’dan ve Kocaeli’nden aldığı ilçeler ile il statüsüne geçmiştir. İçinde bulundurduğu ilçeler ile birlikte kendine özgü bir kültürel bölge yaratan kent, hem denize girmek hem de gezmek için ideal illerden bir tanesidir.

Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve bol yağışlı bir şekilde geçen bölgede genellikle yaz aylarında nüfus daha çok artmaktadır. Kışın daha çok termal turizmi tercih edilen Yalova’nın yazları da Çınarcık, Armutlu gibi yazlık bölgeleri tercih edilmektedir.

Yalova’ya Nasıl Gidilir?

Yalova’ya birçok farklı yoldan ulaşım sağlanabilmektedir. Kocaeli’de bulunan havalimanına yaklaşık olarak 1 saat uzaklıktadır. Uzak yerlerden bölgeye gelecekseniz haftada üç gün kullanılan havalimanı seferlerini takip ederek yolu kısaltabilirsiniz. İstanbul’dan gelecek olanlar için ise haftanın 7 günü Yenikapı ve Bostancı iskelesinden feribotlar kalkmaktadır. Özel aracınız ile gelmek isterseniz kara yolundan biraz daha uzun sürse de rahatlık anlamında rahat edeceğinizi düşünmekteyiz.

Yalova

Şehirde Nerede Kalabilirsiniz?

Yaz, kış fark etmeden seyahat edebileceğiniz bölgede kalabilmek için birden çok seçeneğiniz bulunmaktadır. Yaz aylarında denize sıfır bulunan hostellerde ve motellerde kalarak tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Kış aylarında ise kaplıcalarda kalarak, vücudunuz yenilenmesini sağlayarak rahatlayabilirsiniz.  İstediğiniz zaman diliminde şehre gelerek ister beldelerinde isterseniz de merkezde rahat bir şekilde konaklama yapabilirsiniz.

Yalova

Mutfak ve Gece Hayatı

Tarıma elverişli toprakları sayesinde yaz kış ayrı ayrı yetiştirilen ürünleri sayesinde şehrin mutfağı zenginleşmiştir. Kendi kültürlerini bölgeye getirip onlar ile birlikte birleştirilen ürünler sonucu ortaya çıkan mutfak da Yalova’ya gelip birçok farklı yemek çeşidini tadabilirsiniz.

Gece hayatı konusunda ise merkez, tatil bölgelerine göre biraz daha sessizdir. Özellikle yazları Çınarcık’da oldukça hareketli akşamlar yaşayabilirsiniz. Kış aylarında genellikle termal turizmi olduğundan istediğiniz gece hayatını yaşayamayabilirsiniz. Gece hayatını hareketli şekilde yaşamak isterseniz geleceğiniz zaman diliminiz kesinlikle yazın olmalıdır.

Yalova Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yalova seyahat rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds