Yalıkavak gezi rehberinde, yaz turizminin en hareketli beldelerinden birini sizler için derledik.

Yalıkavak, Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı olan bir mahalledir. Bodrum ilçesine bağlı bir köy konumundayken, 2012 yılında Muğla’nın büyükşehir statüsü alması ile birlikte, bu ilçeye bağlı bir mahalle olmuştur. Oldukça popüler bir tatil beldesidir. İsminin anlamı “Sahildeki Kavak” demektir. Anlamının aksine ismini bölgedeki meşe ağaçlarından almıştır.

Yalıkavak Nerededir?

Yalıkavak gezi rehberi derlemesine, beldenin hangi rotada olduğunu belirterek başlayabiliriz. Yalıkavak, Bodrum yarımadasının kuzeybatı ucunda bulunmaktadır. Bodrum merkeze 18 km. uzaklıktadır. Yalıkavak’a ilk geldiğinizde sizi yel değirmenleri le eşşiz manzarası karşılayacaktır. Sürekli rüzgar alan bir bölge olduğu için yel değirmenlerinin en iyi izlenebildiği mekandır. Bu değirmenlerden bir tanesi 1859 yılında yapılmıştır ve sahilde bulunmaktadır. 2005 yılında değirmen yenilenmiş ve Yalıkavak’ın sembolü haline gelmiştir.

Yel değirmenleri ile birlikte narenciyesi, süngeri ve balı da meşhurdur. Geçmiş zamanlarda en iyi sünger avcıları Yalıkavak’dan çıkmıştır. Zamanında sünger avcılarının doğduğu Süngerci Mahallesi, tepeleri, sahilleri ve yel değirmenleri ile beraber güzel koyları sayesinde, son zamanlarda açılan turistik tesisler ile beraber çok önemli bir turizm bölgesi haline gelmiştir.

Yalıkavak, Bodrum’un en önemli ve büyük marinalarından birisine ev sahipliği yapmaktadır. Turizm tesisleri, temiz koyları ve doğasıyla birlikte Bodrum yarımadasının önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Bu bağlamda, Yalıkavak gezi rehberine eklenebilecek birçok farklı yaz aktivitesi yer alır. Ayrıca bölgedeki antik yapıların restorasyon sonucu kullanılır hale getirilmiş olması beldenin en çekici yanlarından biridir.

Yalıkavak Gezi Rehberi

Yalıkavak gezi rehberi

Yalıkavak’ta güneşlenmek ve denize girmek için harika plajlar mevcuttur. Yalıkavak Halk Plajında ücretsiz olarak denize girebilmektesiniz. Ayrıca Pafla Koyu, Ağaçbaşı Koyu ve Tilkicik Koyu da görülmeye değerdir. Yalıkavak çok rüzgar alan bir bölge olduğundan popüler sörf merkezlerinin de başında gelmektedir.

Pirates Inn Cactus Aquapark su parkı, yazın aileniz, dostlarınız ve çocuklarınız ile birlikte sıkılmadan, heyecan ve eğlenceli aktivitelere katılabileceğiniz bir eğlence merkezidir. Tilkicik Koyu’nda bulunmaktadır ve 4500 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Su parkında bulunan, 534 metrelik su kaydırağı üzerindeki Navigataour isimli suyun gücünü arttıran aktivite ile oldukça eğlenceli zamanlar geçirilebilmektedir.

İmages Pirates Inn Cactus Aquapark e1592766978516
Yalıkavak gezi rehberi, Pirates Inn Cactus Aquapark Su Parkı

Yel değirmenleri Yalıkavak gezi rehberine eklenmesi gereken yerler arasında bulunan popüler mekanlardır. Çok sayıda tarihi yel değirmenleri, bölgenin de ne kadar rüzgarlı olduğunun bir göstergesidir. Ayrıca Yalıkavak yakınında bulunan Sandima Köyü de yıkık dökük taş evlerin bulunduğu ve doğa yürüyüşlerin yapılabileceği en güzel noktalardan biridir. Yine Geriş Köyü de harika mimari yapısı ve manzarası ile görülmeye değer yerlerden biridir.

Yalıkavak Marina, içerisinde bulunan şık restoranlar, mağazalar, kafeler, barlar ve otelleri ile oldukça tercih edilen bir yerdir. Yalıkavak Marina Boutique ve Marina Beach Otel ile birlikte Akdeniz ve Ege bölgesinde bulunan en prestijli Marinalar arasında yerini ilk sıralarda almaktadır. Günübirlik muhteşem koylara düzenlenen tekne turlarına katılarak da harika bir tatil günü geçirebilmektesiniz.

İmages yalikavak 2 e1592767088368

Yalıkavak’a gittiğinizde popüler tarihi yerleri de gezip görebilirsiniz. Bodrum’un merkezinde bulunan Bodrum Kalesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, Myndos Kapısı, Bodrum Antik Tiyatrosu, Zeki Müren Müzesi ve Bodrum Deniz Müzesi görülmeye değer yerler arasında bulunmaktadır.

Yalıkavak’ta Gece Hayatı Nasıldır?

Yalıkavak gezi rehberinde, gece hayatı kapsamında da pek çok alternatif ekleyebiliriz. Yalıkavak’ta bulunan kaliteli pek çok restoran, kafe ve barlar bulunmaktadır. Buralarda canlı müzik, karaoke gibi pek çok aktivite yapılabilmektedir. Yalıkavak gece hayatı için pek çok güzel mekanlarda vakit geçirebilirsiniz.

Yalıkavak’ta Ne Yenilir?

Yalıkavak yeme içme bakımından oldukça zengin bir bölge konumundadır. Tüm yemeklerde Akdeniz ve Ege lezzetleri harmanlanmıştır. Acı ot kavurması, zeytinyağlı kabak çiçeği dolması, ünlü çökertme kebabı, hardal oto salatası ve börülce salatası gibi pek çok farklı lezzeti deneyebilmektesiniz. Ayrıca farklı deniz ürünü çeşitlerini de bulabilirsiniz. Bunların dışında da Ege köy kahvaltılarını da denemeden gitmeyiniz.

Öneri: Ege Tatil Önerileri

Yalıkavak’ta Konaklama

İmages yalikavak 1

Yalıkavak’ta pek çok butik otelde, 5 yıldızlı ultra her şey dahil otellerde çeşitli konaklama imkanları sunulmaktadır. Uygun bütçeye sahip apart otel ve pansiyonlarda tatilcilerin tercihleri arasındadır. Yalıkavak’ta nerede kalınır sorusunun yanıtına dair pek çok alternatif mekan bulunmaktadır.

Öneri: Kıyıköy Gezi Rehberi

Yalıkavak’a Ne Zaman Gidilir?

Kışları oldukça sakin bir bölge olacağından Yalıkavak’a ne zaman gidilmeli Diye düşünebilirsiniz. Ancak kışları müzeler ve tarihi yerler için ziyaretçiler gelecektir. Yazın ise plajları için tercih edilen bir tatil bölgesi konumundadır.

Yalıkavak’a Nasıl Gidilir?

Otobüs ile gelinildiğinde Bodrum Otogar’dan Yalıkavak dolmuşlarına binebilirsiniz. En geç yarım saat içinde Yalıkavak’a varmış olursunuz. Uçak ile gelindiğinde Milas Havaalanı’ndan Bodrum Otogar’ına gelerek daha sonra Yalıkavak’a gidebilirsiniz. Özel araç ile geliyorsanız Bodrum’un girişinde bulunan Torba Kavşağı’ndan Yalıkavak’a saparak 20 dakika içerisinde Yalıkavak’a varmış olmaktasınız.

Yalıkavak Otelleri

Yalıkavak seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Yalıkavak gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yalıkavak Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds