1914 yılında başlayıp dört yıl devam Birinci Dünya Savaşı sonrasında, özellikle Avrupa genelinde vizeler (seyahat vizesi) zorunluluk hâlini aldı. Öncesindeki yıllarda da pasaport kullanımıyla beraber varlığı olan “vize uygulaması” pratikte çokta dikkate alınmıyordu. Ortaya çıkışından da anlaşılacağı üzere, vize uygulaması bir güvenlik sağlama aracı olarak hayatımıza girdi. Bugün de her ülke, yabancılar için önlem uygulama hakkına sahip. Vizesiz gidilebilen ülkeler ise, Türk vatandaşların öncelikli seyahat tercihlerinin başında geliyor.

Vize uygulamalarına ilişkin çok farklı prosedürler ve ilginç yöntemler olduğunu da belirtmekte fayda var. Örneğin Suriye, Suudi Arabistan, Yemen ve Kuveyt gibi bazı Arap ülkeleri, üçüncü bir ülkeden gelen kişinin pasaportunda İsrail’e giriş yaptığına ilişkin bir pul görürse, o kişiyi ülkeye sokmamaktadır. Yani bu ülkeler içinde Türkiye’ye vize isteyenlere seyahat etme planınız varsa pasaportu yenilemeniz, böylece pasaport üstünde İsrail’e ilişkin bir bilginin bulunmamasını sağlamanız gerekmektedir. Bunun dışında benzer durum Azerbaycan’da da yürürlüktedir. Eğer pasaportunuzla Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ’a giriş yapmışsanız, Azerbaycan’a giremezsiniz. Her ne kadar resmi bir bilgi, belge veya açıklama olmasa da, pasaportuyla KKTC’ye giriş yapmış kişinin aynı pasaportla Yunanistan’a giriş esnasında da sıkıntı yaşayacağı bilinenler arasındadır…

Pasaport sahiplerinin yurtdışı seyahatlerinde bilmesi gereken dört uygulama ve dört çeşit pasaport bulunmaktadır. Kişinin sahip olabileceği dört pasaport şöyledir:

Pasaport

  1. a) Diplomatik pasaport
  2. b) Hususi pasaport
  3. c) Hizmet pasaportu
  4. d) Umumi pasaport (Kapak rengi bordu olup çoğunluk tarafından kullanılan pasaporttur. Bu içeriğimizde yazılanlar bu pasaport dikkate alınarak yazılmıştır.)

Bir ülkeye girişle ilgili dört uygulama ise şöyledir:

  1. a) Vizesiz giriş yapılabilir (Bu içeriğimizde ele alınan uygulama budur.)
  2. b) Varışta vize alınabilir
  3. c) Vize alınmak zorundadır
  4. d) E-vize alınmalıdır

vize

Dörde dört olmak üzere sekiz çeşit pasaport ve vize uygulaması bunlardır. Umumi pasaport sahibi olanların yanlarına pasaportlarını alıp hiçbir işlem yapmaksızın seyahat edebilecekleri ülkeler ise, vize şartı bulunmayan ülkelerdir.

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Türk vatandaşlarına vize uygulamayan ülkeler, umumi pasaport sahiplerine 15, 21, 60, 30, 31, 90, 180, 240 veya 360 güne kadar ülkelerinde bulunma izni vermektedir.  Bazı ülkeler pasaport şartı aramaksızın kimlikle girişe de izin vermektedir. Bunu uygulayan en eski ülke KKTC iken en popüler olanı da Gürcistan’dır.

60’ı geçkin ülke, umumi pasaport sahibi Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır.

Afrika’da vizesiz gidilebilen ülkeler Botsvana, Fas, Gambiya, Güney Afrika Cumhuriyeti, Mauritius, Sao Tome ve Principe, Seyşel Adaları, Esvatini ve Tunus olarak sıralanabilir.

Amerika kıtasında ise Antigua ve Barbuda, Arjantin, Bahamalar, Barbados, Belize, Bolivya, Brezilya, Britanya Virjin Adaları, Dominika, Dominik, Ekvador, El Salvador, Guatemala, Haiti, Honduran, Jamaika, Kolombiya, Kosta Rika, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Saint Kitts ve Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Şili, Trinidad ve Tobago, Uruguay, Venezuela umumi pasaport sahiplerinin vizesiz giriş yapabileceği ülkelerdir.

Asya’da ise Brunei, Endonezya, Filipinler, Güney Kore, Hong Kong, İran, Japonya, Katar, Kazakistan, Kırgızistan, Makao, Malezya, Moğolistan, Özbekistan, Singapur, Tayland ve Ürdün listenin devamını oluşturmaktadır.

Çoğu seyahat tutkununun ilk macerasında değerlendirdiği Avrupa’da ise Arnavutluk, Belarus, Bosna – Hersek, Gürcistan, Karadağ, Kosova, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Makedonya, Moldova, Sırbistan, Ukrayna vize şartı aramamaktadır. Son olarak Okyanusya’da Fiji, Niue, Palau, Tuvalu, Vanuatu vizesiz gidilebilen ülkelerdir.

Burada bir noktayı örneklerle vurgulamak isabetli olacaktır. Kimi zaman medyada veya internette rast gelebileceğiniz bazı ülkeler, kimi pasaport sahiplerine vize uygulamazken, eğer umumi pasaport sahibiyseniz sizden vize isteyecektir. Bu yüzden mutlaka ön araştırmanızı sahip olduğunuz veya olmayı düşündüğünüz pasaportla yapmanız gerekmektedir. Örnekler, konunun anlaşılmasına yardımcı olacaktır:

1) Fas

Fas

Dört çeşit pasaport sahibine de vizesiz giriş olanağı sağlamaktadır.

Fas’taki Fırsat Otelleri!

2) Gana

Gana

Sadece diplomatik pasaport sahiplerine vize uygulamamaktadır.

3) Hollanda Antilleri

Hollanda Antilleri

Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahiplerine vize uygulamamaktadır. Buna karşın umumi pasaport sahipleri vize almak zorundadır. Ek olarak, kişinin zaten Schengen vizesi varsa, ek vizeyi gerekli tutmamaktadır.

4) Tanzanya ve Uganda

Tanzanya

Bazı ülkeler ise, ya kapıda vize alınmasını ya da internet üstünden (e-vize) alınmasını şart koymuştur. Hatta Senegal, diplomatik pasaport sahiplerine vize uygulamamaktadır; ancak diğer üç pasaport sahiplerine de kapıda vize alma kolaylığı sağlamıştır.

5) Angola, Kanada, Suudi Arabistan

Bazı ülkeler ise hangi pasaport olursa olsun mutlaka vize şartı aramaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Angola, Falkland Adaları, Kanada, Orta Afrika Cumhuriyeti, Suudi Arabistan gibi bazı ülkeler, tüm pasaport sahipleri için vize istemektedir.

6) Andorra

Andorra

Andorra, ilginç bir örnektir. İspanya ve Fransa’ya sınırı olan ülkenin denize kıyısı olmadığı gibi bir havalimanı da bulunmamaktadır. Ülkeye giriş karayoluyla ya İspanya’dan ya da Fransa’dan mümkündür. Andorra, Türkiye vatandaşlarına vize uygulamamaktadır; ancak bu ülkeye seyahat edecek olanların İspanya ya da Fransa’ya giriş yapması gerektiğinden Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Vatikan ise Andorra gibi bir başka örnektir. AB üyesi olmayan Vatikan’ı ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, giriş anında bir sınır kontrolü olmayacağını paylaşalım. Yalnız İtalya’ya girebilme şartlarını yerine getirmeniz gerektiğini de hatırlatalım…

Andorra En Uygun Oteller

#BuTatilde Önerileri: Yaşam Kalitesinin Yüksek Olduğu Ülkeler!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vizesiz Gidilebilen Ülkeler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds