Van gezi rehberi ile, Doğu Anadolu’nun en turistik merkezlerinden biri olan bu önemli şehri tanıyalım.

Türkiye’nin dokuzuncu kalabalık şehri olan Van, Doğu Anadolu Bölgesi’nin saklı cennetlerinden biridir. Yüzölçümü anlamında en büyük altıncı şehir olma özelliğini taşıyan kent, ismini alma hikayesi anlamında farklı rivayetleri de barındırıyor. Önemli bir kültürel mirası da taşıyan Van’da, Urartulardan bugüne kadar onlarca farklı medeniyet yaşamış durumdadır.

M.Ö 7000’li yıllardan günümüze kadar önemli bir kültürel mirasın temsilcisi olan Van, Urartular döneminde “Tuşpa” adı ile Urartu medeniyetine başkentlik yaptı. Günümüze kadar yapılan kazılar neticesinde, kentte Kalkolitik ve Bronz devirlerine ait çok sayıda kalıntı ile karşılaşıldı. Urartular dışında Hititler, Persler ve Selçuklular gibi tarihe adını yazdırmış çok sayıda uygarlık, Van’ın ev sahipliğinde hükmünü sürdürdü.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Kuzeyinde Ağrı, güneyinde ise Hakkari ile komşu olan Van, karasal bir iklime sahiptir. Kış ayları her ne kadar diğer illere göre bir nebze daha yumuşak geçse de, ilkbahar dönemlerinde yağışlar fazlasıyla görülebilir. Van Gölü faktörü nedeniyle, yaz ayları da serin bir 3 ayı beraberinde getirebilir. Bu nedenle yaz aylarında Van seyahati yapacak olan gezginlerin, her türlü hava koşulunu göz önünde bulundurması şarttır.

Bünyesinde barındırdığı köklü bir tarihi miras nedeniyle Van, Doğu Anadolu Bölgesi’nin en turistik kentlerinin başında geliyor. Coğrafi yapı da göz önüne alındığında, birkaç farklı aktivite de kentte unutulmaz anılar biriktirmeye yarayabilir. Namı diğer “Kaleler Şehri” olarak nitelendirilmesinden kaynaklı olarak, Van’ın çok sayıda antik yapıya ve kaleye ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz.

Didim Gezi Rehberi

Van Gezi Rehberi

Van Kalesi

İmages Van Kalesi e1586633620380

Van Kalesi’nin tarihi, Urartular dönemine, yani bir anlamda M.Ö 800’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Urartu Kralı I. Sardur tarafından inşa ettirilen Van Kalesi, şehrin merkezine yaklaşık 5 kilometrelik bir uzaklığa sahiptir. Van Gezi Rehberi listesine her zaman için ilk eklenen noktalardan biri olan kale, başarıyla korunmuştur. Günümüze kadar çok büyük bir bölümü ziyaret için uygun durumdadır.

Van Gölü

İmages Van Golu1 e1586633634550

Elbette ki Türkiye’nin en büyük gölünü barındıran kentte, Van Golü’nü görmeden geçmek olmaz. Etrafında yer alan yüksek volkanik dağlar ile çevrili bir coğrafyada bulunan Van Gölü, kentin sınırlarını da belirlemektedir. Soda içeren bir göl olmasından kaynaklı, gölün bazı dönemlerde göl kenarlarda soda birikintileri yarattığı görülüyor. Dolayısıyla, Van’da soda üretim alanı konusunda avantaj sağlanıyor.

Akdamar Adası

İmages Van Golu e1586633649616

Van Gölü, aynı zamanda dört farklı adaya da ev sahipliği yapıyor. Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuş Adaları olarak bilinen bu adalar arasında, en uğrak rota Akdamar Adası olmaktadır. Deniz yolu ile ulaşımın mümkün olduğu ada, turistik bir nokta olarak dikat çekiyor. Feribotlar ile sağlanan ulaşım neticesinde, doğal güzelliklere sahip olan bu önemli adayı görme fırsatı elde edebiliyorsunuz. Van gezi rehberi listesine eklenebilecek bir nokta olan Akdamar Adası’nın en önemli yapısı ise, Akdamar Kilisesi olarak biliniyor.

Peri Bacaları – Vanadokya

İmages Vanadokya scaled e1586633667922

Kapadokya kadar ön planda olmasa da, benzer bir yapı olmasından dolayı Van’ın Başkale ilçesinde bulunan peri bacaları mutlaka ziyaret edilmelidir.

Hoşap Kalesi

Kentin onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yaptığını söylemiştik. Bu anlamda, Hoşap Kalesi de Orta Çağ’dan günümüze dek gelmeyi başarmış olan kalelerden biri olarak Van’da yer alıyor. Kent merkezine yaklaşık 60 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan kalenin çoğu kalıntısı, Osmanlı Devleti’nden kalmadır.

Şeytan Köprüsü

İmages Seytan Koprusu e1586633693154

Bend-i Mahi Çayı üzerine kurulu olan Şeytan Köprüsü, kentin önemli tarihi yapılarından biridir. Köprünün üstündeyken, akan çay ve bölgenin doğası, doğa severler için unutulmaz fotoğraflara kaynak olabilir.

Muradiye Şelalesi

İmages Muradiye Selalesi e1586633721553

Adını Osmanlı padişahı IV. Murat’tan alan şelale, Karahan Köyü’nde bulunuyor. Yaklaşık 50 metrelik bir yükseklikten hızlı bir şekilde akan şelale, doğa ile iç içe olmasından dolayı eşsiz bir görüntü oluşturuyor. Kış aylarında Van’ın coğrafi koşullarına da bağlı olarak, şelalenin zaman zaman donduğu görülüyor. Yaz aylarında ise, sıcak havalardan bunalan kent yerlileri ve ziyaretçiler, serinlemek adına ilk adres olarak Muradiye Şelalesi’ni tercih ediyor.

Van’da Ne Yenir?

İmages Van Kahvaltisi

Van denildiği zaman, akla elbette ki ilk olarak meşhur Van Kahvaltısı gelmektedir. Şehrin ana geçim kaynaklarından birinin hayvancılık olmasından dolayı, et ve süt ürünleri de sıklıkla tüketilmektedir. Dolayısıyla, bölgede yöresel lezzet çeşitliliği konusunda zengin bir havuz ziyaretçileri bekliyor. Kentte sengeser, kurut aşı, uşgun ekşilisi ve ayran aşı gibi lezzetler de mutlaka denenmelidir.

Van’dan Ne Alınır?

Keyifli bir seyahatin ardından sosyal hayatınıza geri dönerken, Van hediyelik eşya anlamında sizlere farklı olanaklar sağlıyor. Kilim ve gümüş, hediyelik eşya seçenekleri kapsamında akla ilk gelen alternatifler diyebiliriz. Kentte yaşayanlar tarafından dokuması yapılan kilimler, Atatürk Caddesi’nde de yoğunluklu olarak satılıyor. Aynı zamanda Avrupa Pazarı da, kilim almak isteyenler için bir başka uğrak adres olmalı.

Van gezi rehberi listenize dahil edilecek çok uğrak nokta bulunuyor. Bu bağlamda, birden fazla gününüzü ayırarak kentte keyifli bir seyahat sürecini geride bırakabilirsiniz. Van seyahat anılarınızı, BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Van Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Van Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds