Uşak gezi rehberi, tarihi MÖ 4000’li yıllara kadar dayanan bir şehri tanımanızı sağlayacak.

Ege ve Anadolu bölgelerinin birbiri ile bağlandığı noktada yer alan kadim kent Uşak, antik dönemlerden beri insanlar tarafından yerleşke olarak kullanılmaktadır.Kent ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda kentte ilk insan izlerinin MÖ 4000’li yıllara kadar eskiye dayandığı kanıtlanmıştır.

Tarih boyunca pek çok devletin egemenliği altına giren kent, bronz çağından günümüze kadar Hititlerin, Frıgyalıların, Lidyalıların, Perslerin, Büyük İskenderin krallığı döneminde Makedonyalıların hakimiyeti altında varlığını sürdürmüştür. Büyük İskender’in ölümünden sonra İskenderin önemli generallerinden Antiganos’a hizmet payı olarak verilen Uşak, MÖ 2. yy’da Roma İmparatorluğu sınırları içerisinde almıştır. Roma İmparatorluğunun bölünmesinden sonraki süreçte Doğu Roma topraklarında kalan kent, 12. yy’da Selçuklu Devleti, sonrasında Osmanlı İmparatorluğu ve Kurtuluş Savaşı sonrasında da Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde kalarak günümüze kadar gelmiştir.

Kısaca belirtilen tarihi süreçte kültürel ve tarihi yapısı oluşan kentin gezilmesi gereken oldukça fazla tarihi ve doğal güzelliklerini Uşak Gezi Rehberi okurlarına tanıtmaya çalışacağız.

Uşak Gezi Rehberi

  • Ulubey Kanyonu
  • Uşak Arkeoloji Müzesi
  • Atatürk ve Etnografya Müzesi
  • Paşa Hanı
  • Şifalı Sular ve Kaplıcalar
  • Blaundus Antik Kenti
  • Clandras Köprüsü

Ulubey Kanyonu

İmages Ulubey Kanyonu

Uşak’ın Ulubey İlçesi sınırları içerisinde yer alan kanyon, ABD’nin Büyük Kanyonu’ndan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonudur. Ulubey Kanyonu, Ulubey Çayı ve Banaz Çayı boyunca devam etmekte olup bu kanyona bağlanan onlarca kanyonun birleşimi ile tam bir doğal cennet gibidir. 45 km uzunluğu, 170 metreye varan derinliği ve 50 ile 100 metreye varan genişliği ile Ulubey Kanyonu, kenti gezmeye gelen herkes için mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Kanyon içerisinde yer alan akarsular üzerinde sal sporları, diğer alanlarda da hava balonu gezintileri ve kaya tırmanışları yapmaya elverişli oldukça fazla alan mevcuttur. Kanyon üzerinde 2015 yılında hizmete açılan Kanyon Cam Teras Part ise kanyonun nefes kesen görüntüsünün en iyi izlenebileceği yerde konumlanmaktadır.

Uşak Arkeoloji Müzesi

İmages Usak Arkeoloji Muzesi

1970 yılına kadar kentte bir müze bulunmamasını dikkate alan bakanlık, halk eğitim binasında yer alan arkeolojik eserlerin daha rahat sergilenmesi için yaptığı bina, 1970 yılında Uşak Arkeoloji Müzesi olarak açılmıştır.  Günümüzden yaklaşık 6000 yıl önce yörede başlayan insan yerleşiminin kalıntılarının yer aldığı müzede çok sayıda eser yer almaktadır. Eski Tunç Çağı’ndan kalma, doller, gaga ağızlı testiler, taş baltalar vitrinlerin arkasından seyredilebilmektedir. Müzede ayrıca altın takılar, didemler, cam kaplar ve Karun Hazineleri olarak bilinen Lidya Hazineleri mutlaka görülmelidir. Müzede toplamda 19.000 civarında eser sergilenmekte olup yıllık ortalama 15000 kişilik ziyaretçi sayısının gelecek dönemlerde artmasını temenni ederiz.

Atatürk ve Etnografya Müzesi

İmages Ataturk ve Etnografya Muzesi e1589653047742

Kentin döneminin ileri gelen ailelerinden birisi olan Kaftancızadeler ailesine ait olan yapı, Kurtuluş Savaşı’mız esnasında karargah binası olarak kullanılmıştır. Yenilen Yunan Ordusu Başkomutanı Trikopis’in İsmet İnönü, Halit Akmansu, Asım Gündüz le birlikte teslim alındığı ve Ulusal Kurtuluş Savaşımızın simge binalarından olan müze 1978 yılında müzeye çevrilerek açılmıştır. 2 katlı olan ahşap yapının giriş katında yöreye özgü etnografik malzemeler, tarihi ünlü  Usak halilari ve Esme kilimleri, yörede bulunan eski silahlar,  giysiler ve diğer eserler ziyaretçileri beklemektedir. Binanın üst katı ise  Atatürk Müzesi olarak düzenlenmiştir. O dönemden kalma aynalar, sehpalar, koltuklar, diğer ev eşyaları, Atatürk’e ait yatak odası ve yine Atatürk’e ait giysiler sergilenmektedir.

Paşa Hanı

İmages Pasa Hani

İki katlı ve taş yapı olarak yapılan bina, Tiritoğlu Mehmet Paşa tarafından 1898 yılında bir Frabsız Mimara yaptırılmıştır. Bina Uşak’ın mimari güzelliğini tüm haşmeti ile günümüze taşımaktadır.

Uşak Şifalı Suları ve Kaplıcaları

İmages Usak Sifali Sulari ve Kaplicalari

Uşak, kaplıcaları ve termal suları ile bölgenin en zengin kentleri arasında yer almaktadır.  Hamamboğazı Kaplıcası, Kayaağıl Termal Tesisleri, Örencik Kaplıcası, Aksaz Kaplıcası, Emirfakılı kaplıcası kentin her mevsim turizm hareketliliğine sahip olmasını sağlamaktadır.

Blaundus Antik Kenti

İmages Blaundus Antik Kenti

Makedon Kralı Büyük İskender’in Anadolu Seferleri sırasında bölgeye gelen Makedonlar tarafından kurulan antik kent, derin ve dik vadilerle çevrili bir alana kurulmuştur. Şehrin kuzeyde yer alan tek bir giriş kapısı bulunmaktadır. Sonrak süreçlerde Bergmaa Krallığı ve Roma İmparatorluğu hakimiyeti altına giren kentin en parlak dönemi Roma İmparatorluğu hakimiyetindeki dönemidir. Kentin önemli yapıları arasında stadyum, kale, tiyatro, tapınaklar ve kaya mezarları yer almaktadır. Kentin günümüze ulaşan kalıntıları tek taraflı oturma kademeleri olan stadyum, kuzey surlarının giriş kapısı kemeri, sur duvarlarının bazı bölümleri, darphane ve Roma İmparatoru Claudius’un mabedi sayılabilir. Blaundus Antik Kenti, bu bağlamda Uşak gezi rehberi listesine eklenebilecek rotalar arasında gözüküyor.

Clandras Köprüsü

Clandras Köprüsü Uşak gezi rehberi

Kentin Karahallı ilçesi sınırları içerisinde yer alan Clandras Köprüsü, Banaz Çayı üzerine yaklaşık 2500 sene önce kentte hakim olan Frigyalılar tarafından yapılmıştır. Uzunluğu 24 metre, derinliği 17 metre ve genişliği 1.75 metre olan tarihi köprünün her iki tarafı kayalıklara dayandırılmıştır. Kente 1 km uzaklıktan su getirilmesi amacı ile yapılan su kemerinin bir parçası olan köprü su kanallarının başlangıç noktasında yer almaktadır.  Köprünün çevresi yöre halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Uşak gezi rehberine mutlaka eklenmesi gereken rotalardan biridir.

Daha pek çok tarihi eseri ve doğal güzellikleri ile Uşak, mutlaka gezilip görülmesi gereken şirin bir Anadolu Kenti olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısıyla Uşak gezi rehberi için kültürel bir miras anlamında son derece zengin bir alternatif havuz bulabilirsiniz.

Uşak Otelleri

Uşak seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Uşak gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uşak Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds