Merhaba Ruhugezerler..😊

Yani tüm tarihi ..hani şu bildigimiz taş devri,neolitik dönem, tekerleğin icadı falan var ya onların hepsini unutun.Ülkemizde bulunan Göbeklitepe tapınağı İngilterede bulunan Stonehenge den 7000 yıl , Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl  daha eski..😱😱😱  Yani bizim taş devri dediğimiz insanların yeni insan olabildiği çağda ,Urfa Göbeklitepe de neredeyse uzay çağına geçecek bilgi ,birikim ,kültür, deneyim, tarım, ibadet ,imece usulüyle üretim, taş sanatı, hatta aklınıza bile gelmez ilk bira üretimi 🍺🍺 ve dünyanın ilk Atalık buğday tohumuyla kocaman bir şehir kurulup çoktan yerleşik hayata geçilmiş. Arkeologlar boyları 3 ila 6 metre arası olan T şeklinde ki bu sütunların insan figürü olduğunu  söylüyor.Sütunlar 40 ile 60 ton ağırlığında ve genelinde yabani hayvan figürleri var.Bunların farklı kabile sembolleri ,avcı toplayıcı yaşam ritüelleri ve orada yaşayan saygı duyulan insan canı için can veren hayvanların kabartmaları olduğu yazılıyor.. Göbeklitepe Urfa merkezden  yarım saat uzaklıkta ve kuzeydoğusunda 10 milyon yıllık olduğu bilinen en az 24 futbol sahası büyüklüğünde bereketli toprakların içinde saklı..1983 yılında tarlasını süren bir köylünün bulduğu oymalı taşı müzeye götürmesi ile çok önemsenmeden sergilenen o sırada Alman tarihçi arkeolog Prof.Dr.Klaus Schmidt tarafından farkedilen bu oymalı taş bugün insanlığın tarihini tekrar yazmakta..1995 yılinda Prof.Klausun büyük uğraşlar vererek başlattığı kazılar günümüzde devam ederken Göbeklitepe 2018 de UNESCO Dünya mirası listesine girmiştir.

İnsanlık tarihi bizim topraklarımız da efsane şekilde milyon yıl önce yazılmış .Urfa Göbeklitepe genetiğini temelde öyle korumuş ki geçmişten günümüze kadar geçen zamanda peygamberler diyarı, ibadetin ve kutsal toprakların merkezi olarak kabul görüyor.Gittiğim anın duygularıňı ve zaman yolculuğu mu anlatmam imkansız.Atlayin sizi götürecek size uygun bir araca  otobüs,tren, uçak yada otostop doğru Urfa ya ☺️müze kartinızda varsa oh ne ala Harika bir slayt gösterisi ile yolculuğunuz başlar.Bu arada acıkınca Urfa Birecik te salaş lokantalarda mutlaka batlicannn kebabı yiyin..Walla bak mutlu olacaksınız..Herkese keyifli keşifler..

 

 

Göbekli tepe

İmages IMG 20190819 WA0044

Göbekli tepe

İmages IMG 20190826 212120 1

Göbekli tepe

İmages IMG 20190819 WA0045

Göbeklitepe

İmages IMG 20190819 WA0043

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Melike

Gezi Sever

Melike ben☺️ Kendimi gezerek görerek kesfederek ,tadarak,hayretle izleyerek,hiç sıkılmadan yorulmadan her boşluğunda gidecegi yerleri planlayarak ve her gezgin gibi tüm dünyayı karış karış keşfetmek isteyerek ,bunu düşünerek bile çoookk mutlu hissederek ruhu gezer 😆 bir kadınım..

4 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Henüz gitme fırsatım olmadı fakat gideceğim yerler listemde bekliyor. Gerçekten de tüm bilinen tarihi alt üst eden bir yapı ve gidenlerin hayret içinde geri döndüklerini biliyorum.

    1. Çok teşekkür ediyorum 🙏 Hayretler içinde geri dönüp etkisinden uzun süre çıkamayan lardan biri olarak ☺️umarım en kısa zamanda gidersiniz..

Urfa; Göbeklitepe insanlığın sıfır noktası mı?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds