Avrupa’nın en çok turist çeken ülkeleri sırlamasında 8. sırada kendine yer bulan ve sınırsız eğlencelerin yaşanabileceği bu harika ülkenin tanıtımını yaptığımız yazımızda,Ukrayna seyahat rehberi listenize eklemeniz gerekenleri belirtiyoruz.

Soğuk kuzeyin sıcak kanlı insanlarının yaşadığı, muhteşem doğası, tarihi, mimari yapısı, denizi ve sınırsız eğlene mekanları ile Ukrayna ucuz ve ülkemize yakınlığı ile gidilebilecek ülkelerin başında yer almaktadır.

Ukrayna Seyahat Rehberi

Ukrayna’da Tatil

Karpat Dağları

Ülkemizde de çok rağbet gören turları ile birlikte pek çok alanda faaliyet gösteren Türk firmalarının da bol bol karşınıza çıkabileceği Ukrayna’da Karpat Dağları, doğa severler için muhteşem kayak alanları, doğa yürüyüşü, tırmanış ve balık avcılığı gibi çeşitli aktiviteler yapabileceğiniz harika bir doğal mekandır.

Ukrayna’da pek çok üzüm bağında üretilen ve başka yerde pek fazla bulamayacağınız çeşitli tatlara sahip şarapları deneyimlemek mutlaka gezinizin önemli bir parçası olmalıdır. Ülkede ziyaret edilebilecek bir çok antik kale kalıntıları, sınırsız büyüklüğe sahip olduğu izlenimi veren tarihi parklar, Ortadoks, Katolik ve Protestan mimariye uygun kiliseler, İslam mimarisine uygun camiler ve sinagoglar bulabilirsiniz.

Ukrayna en uygun oteller

Kuş Yuvası , Kırım, Ukrayna gezisi

Saint Sophia Kadetrali

Ülkenin Başkenti olan Kiev’de ilk dikkatinizi çeken unsurun geniş caddeler ve caddeler boyunca uzanan muhteşem mimari özellikler taşıyan tarihi binalar olacaktır. başkentte sizi büyüleyecek güzellikleri ile Saint Sophia Kadetrali de Ukrayna seyahat rehberi ziyaret listenizde olması gereken bir başka tarihi eserdir.

Karadeniz’e bir ada gibi saplanan Kırım, sıcak iklimi, muhteşem plajları ve denizi, Türk Geleneklerine olan yakınlığı ile tatilcilerin yüzme, güneşlenme ve eğlence ihtiyaçlarını sınırsız olarak karşılayacaktır.

Vizesiz ve pasaportsuz olarak sadece kimlikle de seyahat edilebilen ülkede ve özellikle Kırım Yarımadasında fiyatların ucuzluğu, güvenliği, rahat ve eğlenceli gece hayatı ile Türkiye’den de çokça tercih edilen bir yerdir.

Kiev’deki Ucuz Oteller

Ukrayna Hakkında Tarihi Bilgiler

Oldukça verimli topraklara ve ovalara sahip olan ülkede ilk yerleşimin çok eski yıllara dayandığı bilinmektedir. Bölgede kurulan en güçlü devlet olarak ta Orta Çağda bölgede hakimiyet kuran Kiev Rus Devleti olarak kabul edilmektedir. Ülkenin adı en çok 1986 yılında Çernobil’de meydana gelen nükleer Santralin patlaması ile oluşan Çernobil Nükleer Santral faciası ile duyulmuştur.

Çernobil
Günümüzde bile etkilerini hala görebildiğimiz Çernobil patlamasından kalıntılar..

1991 yılında Sovyetler Birliği (SSCB)’nin dağılması ile bağımsızlığına kavuşan ülke 90 lı yılları çok zor şartlar altında yaşamış olsa da 2000 li yıllarda kendisini toparlayan ve sürekli olarak hem ekonomik olarak hem halkın gelir seviyesinin sürekli yükseldiği önemli bir ülke olmayı başarmıştır.

Ukrayna kent ve caddelerinde turlarken göreceğiniz mimari yapının en çok Rus, Galiçya, Kazak, Avusturya ve Sovyet etkisinde kaldığını gözlemleyebilirsiniz. Ülkede pek çok binada altın sarısı veya yeşil renkte kubbe görmeniz mümkündür.

Ülkenin hemen hemen tamamına sahip olan karasal iklim nedeni ile özellikle kış mevsiminde ve iç bölgelerde yaşanan soğuk insanın ürpermesine yol açar. Ülkeye yapılacak ziyaretler için en sıcak ayların Haziran, Temmuz ve Ağustos olmasına rağmen ziyaret etmek için en uygun zamanlar Nisan ve Ağustos ayları arası sayılabilir. Ülkeye gidişte genellikle hava yolunu tercih etmenin daha doğru olduğu görülmektedir. Ukrayna Seyahat Rehberi okurlarının da ülkeye gidişte hava yolunu tercih etmesi tavsiye edilir.

Ukrayna’da Ne Yenir, Ne İçilir? Kısa Kısa Ukrayna Mutfağı

Ukrayna mutfağı çok lezzetli olmasına rağmen soğuk havanın etkinliği nedeni ile yemeklerinin oldukça yağlı olarak yapılması bir kültür olarak gelişmiştir. Ukrayna’da en çok tercih edilen çorba, oldukça koyu kıvamı ile tanınan ve et ve kırmızı pancardan yapılan Borç (borş) adıyla anılan çorbadır. Ukrayna halkının ve ülkeye Avrupa’dan gelen turistlerin çokça tercih ettiği bir diğer yiyecek ise salo denilen tuzlanmış domuz yağıdır.

Borç çorbası

Salo, başta çorbalar olmak üzere ülkede sunulan yemeklerin yanında garnitür olarak servis edildiği gözlemlenmektedir. Bunların yanında bir kebap türü olan şaşlık, etli ve sebzeli olarak yapılan mantı ve bir tür patatesli börek olan deruni de tatmanız gereken lezzetlerdendir. Meşhur Ukrayna usulü pişirilen tavuk ise maalesef çok sık karşılaşmayacağınız ve genelde yurt dışındaki Ukraynalılar tarafından bir yemek türüdür.

Salo

Ukrayna’da yemek için tercih edebileceğiniz çok değişik mekanları bulabileceğiniz gibi sıradan lokantalarda da temiz ve leziz yemekleri deneyimleyebilirsiniz. Yemeklerinizde alkolsüz bira olarak kabul edilen kvas veya belki de hayatınızda denemediğiniz bir lezzet olan acı biberli votkayı tadabilirsiniz.Ülkede gelişen ve binlerce yılda oluştuğu bilinen barınma ve beslenme alışkanlıklarında soğuk havanın etkisini her yerde gözlemleyebilirsiniz.

Ukrayna’da Konaklama

Ülkede konaklama için bütçenize uygun pek çok seçenek arasında kararsız kalabilirsiniz. Ülkede oldukça yaygın olan ve ucuz fiyatları ile bilinen hostellerde ya da bütçenizi biraz daha yükselterek orta halli otellerde rahatlıkla güven içinde konaklayabilirsiniz. En uygun oteller ile beraber konaklama ihtiyacınız giderilecektir.

Ukrayna konaklama

Ülkeyi ziyaret eden turistlerin en çok tercih ettiği konaklama şekli ise gecelik de kiralanabilen dairelerdir. Ancak daire kiralamak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmak zorunda olabilirsiniz. Keza bu tür evler genelde dolu oluyor. Ülkenin en çok tercih edilen turizm bölgesi olan Kırım ve Odessa’da ise tek oda kiralama imkanınız da mevcuttur.

Odessa Ucuz Otel Fırsatları

Ukrayna’da Gezilecek Yerler, Ukrayna Gezi Rehberi

Kharkov

Ukrayna’da gezilecek yerler arasında özellikle 3 yer ön plana çıkmaktadır. Başkent Kiev, Kharkov ve Lviv. Başkent Kiev sokaklarında turlarken kentin temizliği ve barındırığı tüm özellikleri ile kendinizi sanki modern bir Avrupa başkentindeymişsiniz gibi hissedeceksiniz. Lviv ise Ukrayna Milliyetçiliğinin en yoğun yaşadığı kent olarak bilinmektedir. Kentte sakin kafeler, Arnavut kaldırımları ve gotik mimariye sahip kiliseler ile muhteşem bir gezi yapmanız mümkündür.

Ülkenin güneyinde yer alan Odessa ise tam bir turizm cenneti olarak bilinmektedir. Kentin deniz kıyılarındaki kumsallar ve kumsal diskolarına hayran olacaksınız. Her türlü eğlencenin yaşandığı bu kent te ziyaretinizin önemli bir parçası olmalıdır.

2. Dünya savaşı sırasında Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan ülkede bu savaşın izleri her adımda görülebilmektedir. Ülkede neredeyse her kentinde bu savaşın izlerini taşıyan bir müze veya anıt bulunmaktadır.Kırım Yarımadasını gezmek isteyenler uygun fiyatlarla günü birlik turlarla bu isteklerini karşılayabilirler. Sivastopol’da mutlaka görülmesi gereken bir yer olarak Osmanlı-Rus Savaşını anlatan ve dünyanın ilk panoramik müzesi olan panorama müzesinin gezilmesi Ukrayna seyahat rehberi okurlarına tavsiye edilmektedir.

Sovyetler Birliği döneminden kalma olan ve en güçlü nükleer saldırılara bile dayanabilecek şekilde inşa edilen nükleer denizaltı üssünü görmek isterseniz şirin ve küçük bir sahil kasabası olan Balaklava’ya gitmelisiniz.

Bahçesaray’daki Kırım Han Sarayı

Kırım Han Sarayı

Ukrayna gezisine çıkacak olan Ukrayna seyahat rehberi okurları, Osmanlı Döneminden kalan eserleri de görmek isteyecektir. Bu durumda önerimiz Bahçesaray. Burada yer alan Kırım Han Sarayını ve Musevi inanç sahibi Türklerin ibadet mekanı olan sinagog ta ziyaret edilmelidir.

Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna, oldukça hareketli gece yaşantılarının olduğu bir ülke. İster ucuz kafelerde, ister son derece lüks kafelerde, isterseniz parklarda olsun muhteşem tat ve çeşitlilikteki içkilerinizi yudumlayabileceğiniz çok sayıda mekan bulunmaktadır. 2011 yılında parklarda içki içilmesinin yasa ile yasaklanmasına rağmen bu yasağı genelde uygulanmadığı bilinmektedir.
Ülkede barlarda genelde uygun fiyatlı bira ve votka bulabilirsiniz. Gram ile satılan vodkalara başka bir içki karıştırılıyor ise bu içki kokteyl adını almaktadır.
Evet Ukrayna Gezi Rehberi okurları, ziyaret edeceğiniz ülkenin tanıtımında sizlere faydalı olması için hazırlanan bu yazımızın size rehber olacağını düşünmekteyiz. Hepinize iyi gezmeler dileriz.

İlginizi Çekebilir: Gelibolu Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vizesiz ve Pasaportsuz Bir Seyahat: Ukrayna Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds