Ukrayna Gezi Rehberi oluştururken iyice araştırma yapmanız ve kendinize bir rota çıkarmanız gezinizi kolaylaştıracaktır. Bu araştırma kapsamında ülkenin genel nitelikleri, tarihi ve gezilecek alanlarının yanında, Ukrayna’da ne yenmeli, nerede konaklamalı ve ulaşım bilgilerini de sizlerle paylaşacağız. Gelin sizin için oluşturduğumuz Ukrayna Gezi Rehberi yazımızı birlikte okuyalım.

Ukrayna’nın Genel Nitelikleri

Ukrayna, Doğu Avrupa’da yer alan ve buranın en geniş yüz ölçümüne sahip ülkesidir. Beyaz Rusya, Rusya, Slovakya, Polonya, Macaristan, Moldova ve Romanya ile kara sınırı komşusu olan Ukrayna’nın, Azak Denizi ve Karadeniz’e de kıyısı bulunur.

Yarı başkanlık sistemi ile yönetilen bu ülkenin başkenti Kiev, resmi dili Ukraynaca’dır. 50 milyona yakın nüfusu bulunan ülkenin, para birimi Ukrayna Grivnası’dır.

Ukrayna’nın Tarihi

Ukrayna gezi rehberi

Ukrayna Gezi Rehberi oluştururken, ülkenin genel tarihini bilmeniz gezeceğiniz yerler için ön bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Eski Slav dilinde, sınır ülkesi demek olan Ukrayna, Rutenya olarak da bilinir. Birçok medeniyetin yaşadığı bu topraklarda; İskitler, Hazar Kağanlığı, Hunlar, Peçenekler, Kumanlar, Kıpçaklar, Oğuzlar, Altunordu Devleti, Osmanlılar, İranlılar ve Ruslar hakimiyet sağlamıştır.

1. Dünya Savaşı sonrasında Ukrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti ilan edilmiş ve 1922 yılına gelindiğinde bu ülke, Sovyetler Birliği’ne katılmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında, 22 Haziran 1941’de Alman ordusu, Sovyetler Birliği topraklarına girmiş ve Ukrayna işgal edilmiştir. Bu işgal sırasında sekiz milyona yakın Ukrayna vatandaşının hayatını kaybettiği bilinmektedir. Bunun yanında ülkede yaşayan beş yüz bin Yahudi de, Alman işgali sırasında öldürülmüştür.

Ukrayna’nın dünya tarihinde yer alan ve birçok ülkeyi etkileyen Çernobil Reaktör Kazası, 26 Nisan 1986 yılında yaşanmıştır. Kazayla birlikte ortaya dağılan radyoaktif madde sebebiyle üç yüz elli bin insanın bölgeden ayrılmak zorunda kaldığı bilinmektedir. Bu kaza sonucunda yüz elli bin insan ölmüş ve birçok ülke bu radyoaktif maddenin etkilerine maruz kalmıştır.

Tarihler 8 Aralık 1991’i gösterdiğinde Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya toplanmış ve Sovyetler Birliği’ni kaldırmak adına karar almıştır. Bu karar yanında Bağımsız Devletler Topluluğu kurulmuş ve Ukrayna da böylece bağımsız bir devlet haline gelmiştir.

Çok yakın bir tarihe bakarsak, 2004 yılında gerçekleşen genel seçim sonrası ortaya çıkan ayaklanmalar sonucunda, seçim yenilenmek zorunda kalmış ve ülke başkanı istifa etmiştir. Bu karışıklıkla birlikte Kırım’da yapılan referandum nihayetinde birçok olay meydana gelmiş ve Kırım, Rusya tarafından ilhak edilmiştir.

Ukrayna Gezi Rehberi

  • Pechersk Lavra
  • Aziz Sofya Katedrali
  • Old Town
  • Opera Binası
  • Kharkiv
  • Motherland Heykeli
  • Çernobil Müzesi
  • Mariyinsky Müzesi ve Parkı

Ukrayna topraklarının tümü, Avrupa Kıtası’nda yer alır. Ukrayna Gezi Rehberi’ne ekleyebileceğiniz bu gezilecek yerler oldukça fazladır. Çünkü Avrupa’nın en zengin geçmiş tarihini barındıran yerlerden birisi şüphesiz Ukrayna’dır.

Pechersk Lavra, Kiev

İmages Pechersk Lavra scaled e1587932531547

Ukrayna’nın başkenti Kiev, üç milyonluk nüfusu ile ülkenin en yoğun yerlerinden biridir. Kiev’in simgesi kabul edilen Pechersk Lavra, ülkenin en çok ziyaret edilen dini merkezlerinden biridir. 10. yüzyıldan günümüze kadar gelmeyi başarmış bu manastır, tarihi yapısıyla oldukça önemli bir eser konumundadır.

Aziz Sofya Katedrali, Kiev

İmages Aziz Sofya Katedrali e1587932548726

UNESCO Dünya Mirası Koruma Listesi’nde yer alan bu katedralin adını Ayasofya’dan aldığı bilinmektedir. Günümüzde müze olarak hizmet veren bu katedral, bin yıllık bir geçmişe sahiptir. Bu katedral aynı zamanda günümüzde taç giyme, önemli davetler ve karşılamalarda devlet tarafından kullanılmaya devam ediliyor. Ayrıca katedralin çan kısmının bulunduğu kuleye çıkarak tüm şehri ayaklarınızın altında görebilirsiniz.

Old Town, Lviv

Lviv şehrinin en hareketli yeri bu burasıdır. Ukrayna Gezi Rehberi’nde komple yer alması gereken bir yer olan Old Town, adından da anlaşılacağı gibi Eski Şehir olarak biliniyor ve bu şehir komple, UNESCO tarafından korunuyor. Ülkenin en çok turisti ağırlayan yeri olan Old Town’u gezmeden Ukrayna gezinizi sonlandırmamalısınız.

Opera Binası, Odessa

İmages Opera Binasi Odessa e1587932568316

Opera Binası, ülkenin el üstünde tutulan yeridir. Hem mimari yapısıyla hem de tarihiyle çok önemli bir yere sahip olan bu bina, Barok tarzında yapılmıştır. Dış yüzeyi at nalı şeklinde olan bu binanın akustik yapısına hayran kalacaksınız.

 Kharkiv

İmages kharkov 2594446 1920 e1587932591962 

Ukrayna’nın insanları etkileyen tarihi şehirlerinden bir tanesi de Kharkiv’dir. Ormanlarla kaplı alanların da yer aldığı bu şehirde birçok konaklama alanı bulunur. Burada konaklayıp, Tren Müzesi’ni de görebilirsiniz.

Büyük Vatanseverlik Savaşı Müzesi ve Motherland Heykeli, Kiev

İmages kiev motherland ukraine statue museum e1587932650422

Ukrayna’da bulunan en önemli müzelerden biri olan bu müze komplekslerden oluşuyor.  Hem açık hem kapalı bir alana yayılan müze içerisinde çeşitli sergiler yer alırken, dış alanda II. Dünya Savaşı’nda kullanılan askeri araçlar sergilenmektedir. Bu savaşta sekiz milyon asker kaybedildiğinden, bu askerlerin anısına müzenin dışında bir heykel yapılmıştır. Bu heykel anavatan anlamında ve adı Motherland Heykeli’dir. Heykel ülkede bir zafer sembolü olarak anılır.

Çernobil Müzesi, Kiev

İmages Cernobil Muzesi e1587932663979

1986 yılında gerçekleşen bir nükleer kaza sonucu yüz elli bin kişi ölmüş, on binlerce insan bölgeden göç etmek zorunda kalmış ve hatta bu kazanın etkileri dünya üzerine yayılmış ve hala etkisini sürdüren bir felaketti. Bu felaketin detaylarının, belgelerinin, mektup, fotoğraf ve o döneme ait gazetelerinin sergilendiği bu müzeye uğramanızı tavsiye ederiz. Ukrayna Gezi Rehberi içerisinde yer alması gereken sarsıcı bir etkiye sahip bu müzenin yanında son birkaç yıldır Çernobil bölgesine ziyaretler yapanlarda bulunuyor.

Mariyinsky Sarayı ve Parkı, Kiev

İmages Mariyinsky Sarayi e1587932679739

Günümüzde kullanılan bir saray olan Mariyinsky Sarayı, cumhurbaşkanının resmi törenlerinin düzenlendiği yerdir. Dinyeper Nehri kıyısında bulunan ve Barok tarzda inşa edilen bu saray, 1744 yılında Rus imparatoriçesinin emriyle yapılmıştır. Lakin 1752 yılında biten bu sarayı imparatoriçe göremeden vefat etmiştir. Tarihi ve tarzıyla bu saray, Rus İç Savaşı ve Bolşevik İsyanı sırasında karargah olarak kullanılmıştır.

Ukrayna’da Ne Yenir?

İmages Ukrayna Yemekleri e1587932778641

Ukrayna mutfağının geleneksel ve birbirinden lezzetli yiyeceklerini Ukrayna Gezi Rehberi’ne eklemeden olmaz. Yüzyıllar boyunca tarihte yerini alan, birçok sınır komşusu ve verimli topraklarıyla çeşitlenen bu tatları denemeniz yerinde olacaktır. Bu yiyeceklerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz: Borscht çorbası, Ev Yapımı Sosis, Nalisniki, Kiev Tavuğu, Patatesli Krep, Vareniki, Salo, Okroshka, Lahana Dolması, Banush, Holodets, Syrniki.

Bu lezzetleri tadabileceğiniz bazı yerler ise şöyledir: Varenychna Katyusha, Graal, Baquette Cafe, Chacha Bar, Pizza Celentano.

Ulaşım

Ülkemizden Ukrayna’ya deniz, hava ve kara yollarıyla gitmek mümkündür. İstanbul’dan direkt uçarak Ukrayna’ya varmak için iki saat yeterlidir. Aynı zamanda İzmir, Ankara ve Antalya’dan da Ukrayna’ya direkt ya da aktarmalı olarak uçabilirsiniz. Deniz yoluyla yapılacak bir gezi için bir günlük sürenizi ayırmanız şarttır. Karayoluyla da ulaşmanızın mümkün olduğu bu ülkeye hem kısa sürede hem de daha uygun gitmenin yolu hava yolu olmaktadır.

Ukrayna da aklınıza gelebilecek tüm ulaşım araçları bulunmaktadır. Kolayca seyahat etmeniz ve Ukrayna Gezi Rehberi’nizi tamamlamanız bu ulaşım araçları ile epey ucuza mal olacaktır. Aynı zamanda şehirler arası yolculuk yapmanızı sağlayacak, uygun fiyatlara tren ve hızlı trenler bulunmaktadır.

Konaklama

Ukrayna’da birçok şehir tarihi öğelere sahip olduğundan seyahat planınıza göre bir seçim yapmanız, gezi kalitenizi arttıracaktır. Ukrayna’da herhangi bir Avrupa ülkesine nazaran çok daha ucuza konaklamanız mümkündür.

Aynı zamanda şehrin yaşantısına da dahil olmak isterseniz yapacağınız şey öncelikle konaklamak için Kiev’i seçmeniz olacaktır. Kiev hem diğer şehirlere kolayca ulaşmanız açısından sizi rahatlatacak hem gezeceğiniz yerlere yakınlığıyla avantaj sağlamanıza yardımcı olacaktır. Hem de gece yaşantısı ve hareketliliğiyle ülke kültürünü de tanımanıza yardımcı olacak Kiev şehri, toplamda on bölgeye ayrılmıştır ve bu bölgelerin hepsinde konaklama imkanı mevcuttur.

Ukrayna Gezi Rehberi yazımıza son verirken, memnun kalacağınız bazı otelleri şu şekilde sıralamak isteriz:

Yunanistan seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Yunanistan gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ukrayna Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds