Türkiye’de pek çok sayıda şelale bulunuyor. Şelale etrafında turistik bölgeler olması, piknik ve dinlenme alanlarının olması da avantaj sağlıyor. Şelaleler, doğa ile iç içe zaman geçirmek isteyenler için tercih edilen yerlerin başında gelmekte.

Türkiye’de Bulunan Şelaleler

Şelalelerin nerede bulunduğuna dair bilgiler seyahat rehberi ve gezi rehberi aracılığı ile rahatlıkla bulunabiliyor. O şelaleleri sıralayacak olursak;

 • Antalya ilinde bulunan Manavgat Şelalesi
 • Antalya’da bulunan ve Düden Çayı üzerinde bulunan Düden Şelalesi
 • Konya yakınlarında bulunan Göksu Nehri üzerinde bulunan Yerköprü Şelalesi
 • Rize’nin Ayder Yaylası’nda bulunan Gelintülü Şelalesi
 • Erzurum’da bulunan Tortum Şelalesi
 • Rize Ayder Yaylası’nda bulunan Bulut Şelalesi
 • Antalya’da bulunan Kurşunlu Şelalesi
 • Bursa’da bulunan Suuçtu Şelalesi
 • Gümüşhane’de bulunan Tomara Şelalesi
 • Van’da bulunan Muradiye Şelalesi
 • Rize’de bulunan Pavolit Şelalesi

Yukarıda belirtilen şelaleler Türkiye’nin önde gelen şelalelerindendir. Bu şelaleler pek çok efsanelere de konu olmuştur. Özellikle Gümüşhane’de bulunan Tomara Şelalesi, çobanın kavalının düştüğü yerde oluşan şelale olarak anılmaktadır.

Şelalelerin Özellikleri

Şelaleler hakkında bilgiler açıklayıcı olarak turizm haberleri sayesinde veriliyor. Onun haricinde bölgede bulunan rehberler ve orada yaşayan halk tarafından da bilgi edinmek mümkün. En önemli doğa olaylarının oluşumu şeklinde meydana gelen şelaleler, görsel açıdan oldukça ilgi çekici özelliğe sahip. Özellikleri sıralayacak olursak;

Nehir yatağının son bulması ile suların bulunduğu yerden metrelerde aşağıya düşmesi ile oluşuyorlar. Yüzlerce yıldır çok önemli bir yere sahip olan su kenarları, pek çok medeniyeti kendine çekmiş ve özellikle de şelale kenarlarına yerleşim yerleri kurulmuştur.

Bazı şelaleler zeminin çok aşınmış olmasından dolayı kuruyor ve yok oluyor. Türkiye’de şelalelerin çoğunluğu Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Özellikle de Antalya’da bulunan Manavgat Şelalesi yılda binlerde turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Yaz sıcaklarında serinletici etkiye sahip oldukları için çok fazla tercih ediliyorlar. Dünya’nın en yüksek ikinci şelalesi olan Kapuzbaşı Şelalesi de ülkemizde yer alıyor. Kapuzbaşı Şelalesi, Kayserinin Yahyalı ilçesi ile Adana’nın Aladağ ilçesine kadar uzanan yerde bulunuyor. Serinletici etkisi ile şelale tercih listesinin başında yer alıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'de Mutlaka Görmeniz Gereken Şelaler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds