Ülkemizdeki müzelerde pek çok arkeolojik eser sergileniyor. Bu sergilenen eserlerden çok daha fazlası da depoların içinde bekletiliyor. Peki, siz Türkiye’de mutlaka görmeniz gereken heykeller ile ilgili bir liste yapmanız gerekse hangi eserleri bu listeye alırdınız? Arkeolojinin sosyal medyada ki hesapları için verdiğiniz cevaplardan yola çıkarak sizin için bu harika listeyi hazırladık.

Gezmeniz gereken heykeller şunlardır;

  • Aşk şiiri tableti (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)
  • İskender Lahdi (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)
  • Kadeş Barış Antlaşması (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)
  • Marsyas heykeli (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)
  • Oturan kadın heykelciği (Anadolu Medeniyetleri Müzesi)

Gibi ülkemizde bulunan birçok nadide eserin tarihini sizleri için araştırarak yazımızda paylaşıyoruz. Sizlerde bu şehirlere gittiğinizde bu heykelleri mutlaka görmelisiniz.

Aşk Şiiri Tableti (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)

Dünyanın keşfedilen en eski aşk şiiri olarak gösterilmektedir. Sümer inancı için toprağın bereketini ve de döl yatağı verimi olmasını sağlamak için kralın senede bir kez bereket ve de aşk tanrıçası değil de bir rahibe ile evlendirilmesi kutsal bir görevdir.

İskender Lahdi (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)

Milettan Önce 4. yüzyılın sonlarında Taş lahdin üstünde Büyük İskender’in alçak kabartmalı şekli yer alıyor. Eser çok iyi bir şekilde korunmuş ve yüksek estetik yapısı ile göze çarpıyor. İskender’in Lahdi olarak anılmasının yanında, İskender tarafından göreve getirilmiş ve Milettan önce 311 yılında ölen ünlü Sidon kralı Abdalonymus’a ait olabileceği düşünülüyor.İmages turkiyede mutlaka gormeniz gereken heykeller

Kadeş Barış Antlaşması (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)

Tarihte bilinen ilk barış anlaşması olma özelliğini taşıyan Kadeş Anlaşması MÖ 13. yüzyılın iki güçlü siyasi ve askeri gücü olan Hitit ve de Mısır arasında yapılmıştır. Hitit Kralı olan III. Hattuşili ve de Mısır Firavunu olan II. Ramses arasında yapılmış olan bu anlaşmanın metnini içeren kil tablet 1906 yılında Boğazköy’de yapılan kazılarda bulundu.

Marsyas Heykeli (İstanbul Arkeoloji Müzeleri)

Kavalının Apollon’a meydan okuması sonucunda, cezalandırılarak derisi yüzülmüş olan Frigyalı Satir. Tarsus. Roma Devri sırasında, Helenistik Dönem. Milattan önce 3. yüzyıl eserinin bir kopyası. Marsyas’ın yaptığı eziyeti, Helenistik sanat içinde acıma duygusunu göstermektedir. Marsyas, Dionysos’un iyi bir arkadaşıydı; çok ünlü bir kaval sanaatçısı olarak, Apollon’dan çok daha iyi bir müzisyen olması ile böbürlendi. Tanrı ile de müzik yarışmasında yenilmiştir.

Bu eserler genel olarak;

  • İstanbul arkeoloji müzeleri
  • Anadolu medeniyetler müzesi
  • Antalya arkeoloji müzesi

Gibi ülkemizin büyük ve turist çeken müzelerimizde sergilenmektedir. Sizlerde bu büyük şehirlere yaptığınız gezilerde bu harika heykelleri mutlaka geziniz.

İstanbul’da Müzelere Yakın Oteller

Ara Tatilde Çocuklarla Gidilecek Yerler Listesi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'de Mutlaka Görmeniz Gereken Heykeller

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds