Türkiye mağara bakımında oldukça ünlü bir ülkedir. Çok sayıda gizemi barındıran mağaralar çok sayıda turistin ilgisini çekiyor. Mağaralarda yer alan sarkıtlar ve dikitler birçok fotoğrafta yer alıyor ve her yıl tatil aylarında bu mağaralar yapılan geziler sayesinde turizm haberleri içinde sıkça yer alıyor.

Türkiye’deki Ünlü Mağaralar

Ülkemizde farklı özelliklerde birçok mağara yer alıyor. Ancak en ünlüleri karstik mağaralardır ve gezi rehberi içerisinde daha çok karstik mağaralar yer almaktadır. Türkiye’de görülmesi gereken mağaralar şunlardır;

 • Karain Mağarası
 • Damlataş Mağarası
 • Gilindire Mağarası
 • Beldibi Mağarası
 • Yalan Dünya Mağarası
 • Dim Mağarası
 • Cennet Cehennem Mağaraları
 • Dupnisa Mağarası
 • Astım Mağarası
 • Çal Mağarası
 • Cüceler Mağarası

Turizm ve doğal güzellikler açısından önemli olan bu mağaralar çok sayıda turistin uğrak mekânıdır. Ayrıca bu mağaraların bazıları şifalı olmaları sebebiyle turistler tarafından ziyaret ediliyorlar. Aynı zamanda ülkemizde yaygın olarak bilinen ve turizme açık mağaralar bunlar olsa da keşfedilmeyi bekleyen çok sayıda mağara vardır.

Karain Mağarası Özellikleri

Ülkemizin doğal mağaralarından birisi olan Karain mağarası Antalya’da yer alıyor. Bu mağaranın en önemli özelliği geçmişte en fazla insanın yaşadığı bir mağarada. Harika beş atmosfere sahip olan mağarada bulunan sanat eserleri mağarada değil Karain müzesinde sergileniyor ve ziyaretçilerini ağırlıyor. Ayrıca bu eserler Anadolu’nun ilk eserleri olmak özelliğine sahiptirler. Ayrıca mağarada yapılan kazı çalışmalarında çok sayıda hayvan iskeleti bulunmuştur.Türkiye'de Görmeniz Gereken Mağaralar

Damlataş Mağarası Özellikleri

Türkiye’nin en ünlü mağaralarından birisi olan Damlataş mağarası Alanya’da yer alıyor. Alanya’da çok stada turisti ağırlayan mağaranın özellikleri şunlardır;

 • Damlataş mağarası 1948 yılında şans eseri bulunmuştur.
 • 1948 yılında mağaranın bulunduğu alanın vapur iskelesi yapılması amacıyla dinamitle patlatılmasıyla mağara ortaya çıkmış ve incelemeler yapılmıştır.
 • Damlataş mağarası Türkiye’nin turizm amacıyla açılan ilk mağarasıdır.
 • Damlataş mağarasının astım ve bronşit gibi hastalıklara iyi geldiği biliniyor. Ancak tedavi amaçlı gelenlerin doktorlarından rapor alması gerekiyor.

Mağara içinde barındırdığı sarkıtlar ve dikitleriyle beraber tüm doğal güzellikleri ile ilgi çekiyor. Bu özelliklerinden dolayı Damlataş mağarası seyahat rehberi yazılarında gezilmesi önerilen mağaralar arasında yer alıyor.

Gilindire Mağarası Özellikleri

Gilindire mağarası İçel’in Aydıncık ilçesinde yer alıyor ve ziyaretçilerini ağırlıyor. Tesadüf eseri bulunan mağara Aynalıgöl adıyla da anılıyorlar. Bu adla anılmaksnknn sebebini de mağaranın sonunda yer alan göl oluşturuyor. Göl içinde sarkıtlar ve dikitler bulunuyor. Bu da mağaranın ilgi çekmesini ve ziyaret edenlere harika bir deneyim yaşatmasını sağlıyor.

Cüceler Mağarası Özellikleri

Cüceler mağarası Alanya’da yer alıyor. Mağaranın üst kısmında seyir terası bulunuyor ve ziyaretçilere harika bir manzara sunuyor. Aynı zamanda mağara içerinde yer alan sarkıtlar ve dikitlerin gökkuşağı renklerini barındırmasıyla dikkat çekiyor. Sarkıtların renginde dolayı mağara Gökkuşağı Mağarası olarak da anılıyor. Ayrıca mağaranın astım gibi rahatsızlıklara iyi geldiği biliniyor.

En Uygun Alanya Otelleri

Kapadokya Yeraltı Şehirleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye'de Görmeniz Gereken Mağaralar

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds