Üzerinde bulunduğumuz bu topraklar pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve tarihi zenginlikle doludur.  Ülkemizin hangi bölgesine gidilecek olursa geçmişin izlerini taşıyan ve gezi rehberi programlarına dâhil edilmesi gereken pek çok yere rastlanabilir. İşte bunlardan bazıları;

Alacahöyük

Alacahöyük ülkemizin kuzeyinde Çorum ilinin Alaca ilçesinde bulunmaktadır. Bölge Hitit dönemi öncesinin izlerini taşımakla birlikte Hitit dönemini yansıtan pek çok eser bulunmaktadır. Anadolu’daki en eski sulama barajı bu bölgede bulunmaktadır. Bölgede Bizans ve Osmanlı dönemine ait kalıntılar da yer almaktadır.

Göbeklitepe

Tarihteki en eski tapınak olarak geçen geçen Göbeklitepe ülkemizin güneyinde Şanlıurfa ilinde bulunmaktadır. Neolitik Çağ döneminden günümüze miras kalmış bir bölgedir. Dönemin yaşayışına ilişkin günümüze ışık tutan yapılar bulunmaktadır. Göbeklitepe 2018 yılında UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir.İmages turkiye tarihini gezerek ogrenin

Hattuşaş

Anadolu’nun ilk başkenti ola Hattuşaş ülkemizde Çorum ilinde bulunan bir diğer önemli tarihi miraslarındandır. Bölgede milattan önceki dönemlerden kalma pek çok önemli eserler bulunmaktadır. Hattuşaş 1986 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir.

İstanbul Tarihi Yarımada

Başlı başına bir tarih merkezi olan bölgede geçmişin izlerini taşıyan pek çok eser bulunmaktadır. Bizans, Roma ve Osmanlı’ya başkentlik yapmış ülkemizin en değerli bölgelerinin başında gelir. Bölgeyi seyahat rehberi ile gezmek tüm tarihi bölgelerini gözlemleyebilmek için kolaylık sağlayabilir. Başlıca en önemli tarihi mekânlara değinilecek olunursa;

Sultanahmet Camii, I. Ahmed döneminde yaptırılmıştır. İstanbul’un merkez camisi niteliğindedir. Camiinin yanı sıra Sultanahmet meydanında da Dikilitaş, Küçük Ayasofya Camii, Yılanlı Sütun’da görülmesi gereken bir diğer önemli yerlerdir.İmages turkiye gezi rehberi

Ayasofya, Roma İmparatorluğu döneminde İmparator Jüstinyanus döneminde yapılmıştır. Avrupa’da ve ülkemizdeki en önemli mimari yapıların başında gelmektedir. Yerebatan Sarnıcı, turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerdendir. İstanbul’da Sultanahmet bölgesinde bulunur. Topkapı Sarayı 1934 yılında müze haline getirilmiştir. Saray, Osmanlı Padişahlarına uzun yıllar boyunca ev sahipliği yapmıştır.

Sayılmış olan yerlerin yanı sıra bölgede; İstanbul Arkeoloji Müzesi, Mısır Çarşısı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Gülhane Parkı, Eminönü ve Sirkeciler ’de görülmesi gereken bir diğer önemli yerlerdir.

Nemrut Dağı

Ülkemizde Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde Adıyaman ilinin Kahta ilçesinde bulunmaktadır. Bu bölge tarihte Kommagene Krallığı döneminin en önemli yeridir. Pek çok heykeller ve taş bloklar bulunmaktadır. Helenistik döneme ait eserler bulunmaktadır. Nemrut Dağı 1987 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır.

Adıyaman En Uygun Oteller

Bahsedilen bu önemli merkezler in yanı sıra gezilip görülmesi gereken pek çok yer vardır. Turizm haberleri bu bölgeleri öğrenmemiz açısından takip edilmesi gereken en önemli kaynaklar arasındadır.

ÖNERİ: Torosların Eteğindeki Tarihi Köyler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye Tarihini Gezerek Öğrenin

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds