Tunceli’nin Ovacık ilçesinde yer alan kayak merkezi, kar yağışının artması ve kalınlığın yeterli seviyeye yükselmesiyle birlikte kayak tutkunlarını ağırlamaya başladı.

5 yıl önce Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 5 milyon liralık yatırım ile proje olarak hayata geçirilen Ovacık Kayak Merkezi, kente hem kış turizmi hem de turistik açıdan büyük katkı sağlıyor.

İlçe merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki Öveçler köyü yakınlarında yer alan merkezde, konaklama ve barınmanın ucuz olması, gösterilen ilginin en büyük nedenlerinden biri olarak gözüküyor. Pistte aynı zamanda yeni başlayan kayakçılar için de eğlenceli anların yaşanması, rağbetin diğer sebeplerinden biri olarak gösteriliyor.

Tunceli'de kayak heyecanı başladı
Tunceli’nin her mevsim farklı güzelliğe bürünen Ovacık ilçesinde yer alan kayak merkezi, kar kalınlığının yeterli seviyeye ulaşmasıyla kayakseverleri ağırlamaya başladı. ( Sidar Can Eren – Anadolu Ajansı )

Kayak sezonunun açılmasıyla beraber birçok farklı ilden misafir ağırlamaya başlayan kayak merkezi, Munzur Dağları’nın manzarası eşliğinde ve meşe ormanlarıyla donatılmış doğal güzellikler arasında unutulmaz bir deneyim imkanı sunuyor.

Kayak severlerin çeşitli imkanları bulabildiği yerde, 1200 metre uzunluğa sahip olan kayak pisti profesyonellerin, 300 metrelik pistler ise çocuklar ve henüz yeni başlayanların değerlendirebileceği şekilde tasarlandı. Pistlerde 100 kişilik kapasitesiyle teleski, 1 kar motoru ve 1 kar ezme makinesi de hizmet veriyor.

Tunceli kayak merkezinde uygun konaklama fırsatları var

Tunceli'de kayak heyecanı başladı

Kayak merkezinde gecelik konaklama ücretinin 60 lira olmasına rağmen lüks otellerdeki konfordan eksiği bulunmayan tesis, beğeni topluyor. Özellikle hafta sonlarında ufak bir mola için bölgeye gelen ziyaretçiler, kar yağışına aldırmayıp kayak ve snowboard yapabilme imkanı buluyor. Bölgedeki kayak antrenörü Elif Aşkın, merkezin özellikle kış aylarında kente büyük bir turizm getirisi sağladığını belirtti.

2020 yılının sezon açılışını gerçekleştirdiklerini belirten Aşkın, “Bütün kayak tutkunlarını ilçemize bekliyoruz. Burada iki aşamalı pistimiz var. Hem profesyoneller, hem de acemiler için çok uygun bir alan. Türkiye’nin birçok bölgesine nazaran bizim pistimizdeki doğal kar, bizleri farklı kılıyor. Sarıkamış’ın karlarına benzer bir kar kalitesi bulunuyor” dedi.

Bir diğer antrenör Ferdi Genç ise, ilçedeki çocukların kayak merkezi sayesinde kayakla tanıştığının altını çizdi. Genç, “Genç öğrenciler burada müsabakalara hazırlanma fırsatı yakalıyor. Aynı zamanda tüm sporcularımız buradaki imkanlardan faydalanıyor. Valimizi ve kaymakamımızın da destekleriyle, Tunceli’de başarılı ve ahlaklı sporcular yetiştirme şansımız oluyor” dedi.

Kaynak: AA

En İyi Tunceli Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tunceli Kayak Merkezine Yoğun İlgi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds