Turizm sektöründe, Katar Havayollarının ülkemizdeki uçuş noktalarına Trabzon Havalimanı’nı eklemesinin sevinci yaşanıyor.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Karadeniz Bölge Temsil Kurulu Başkanı Volkan Kantarcı, yaptığı açıklamada, Türkiye’de 7 noktaya direkt sefer düzenleyen Katar Havayollarının, bu yıl uçacağı noktalar arasına Trabzon’u da eklediğini turizmcilere müjdeledi.

Kantarcı, bu gelişme dolayısıyla sektör olarak oldukça  mutlu olduklarını belirterek, Katar Havayolları’nın şehre haftada 3 sefer gerçekleştirmesinin planlandığını söyledi.

Kente Körfez ülkelerinden direkt seferler düzenlendiğini anımsatan Kantarcı, bu yeni gelişmenin sektörde çok ciddi bir hareketlilik oluşturacağına inandığını belirterek, 2018-2019 yıllarında Suudi Arabistan’dan bölgeye üst ve orta gelir düzeyinde turistler geldiğine işaret etti.

Kantarcı konu hakkında şu değerlendirmede bulundu:

“Suudi Arabistan’dan gelen toplam turist sayısında azalma olmadı, ancak üst ve orta gelir düzeydekilere göre daha alt gelir grubundakiler gelmeye başladı. Son 2 yıldır kişi başı harcama miktarı da azaldı. Geceleme ortalamalarında da azalmalar oldu. Dolayısıyla Katar Havayolları’nın Türkiye’deki 7 noktaya şehrimizi de eklemesi, kent ve bölge turizmi açısından oldukça önemli bir gelişmedir.”

Trabzon Katar Uçuş
Trabzon Katar Uçuş

Katar’dan direkt seferle Trabzon Havalimanı’na  gelecek turistlerin, Doğu Karadeniz’in her noktasına kolaylıkla ulaşabileceğini belirten Kantarcı, şöyle devam etti:

“Bu gelişme sayesinde bölgenin, dolayısıyla da ülke turizminin gelirinde artış olacak. Alınan bu karar sonrasında olumlu gelişmeler olacak. Geçen sene temmuz ve ağustos aylarında Irak’ın Bağdat ve Erbil şehirlerinden Trabzon Havalimanı’na direkt seferler gerçekleştirildi. Trabzon’a belirtilen dönemde  Irak’tan 77 uçuş sefer yapıldı. Daha önceki yıllarda başlayan Umman ve Ürdün seferlerinin sayıları da artış gösterdi. Lübnan’dan 6 uçuş oldu. Katar ve Kuveyt ekonomik olarak turizmimize daha fazla etki sağlayacak ülkeler arasında yer almaktadır. Gelecek turistlerin daha üst sınıf dahil olacağını ve  bu durumun turizm açısından  olumlu bir durum olarak değerlendirileceğini belirtti.”

Trabzon’da turizm sezonunun yıla yayılması için çalışma yapılıyor

Kantarcı, Trabzon’da turizm sezonunu yılın tamamına yaymak ve turizmin yıl boyu sürdürülebilir olması için çalışmalar yapıldığını söyledi.

Özellikle kış döneminde bölgeye turist çekmek için projeler geliştirildiğine dikkati çeken Kantarcı, bu yıl da Trabzon’un ve bölgenin tanıtımı noktasında alternatif pazarlara ulaşmak amacıyla uluslararası fuarlara katılacaklarını ve bu etkinliklerde yörenin turizm potansiyeli ile birlikte turizmde kış etkinliklerinin tanıtıldığını anlattı.

Bölgede kış sezonunda tesislerde doluluk oranının yüzde 30’larda olduğunu belirten Kantarcı, yapılan çalışmalar ile turizmcilere katkı sağlanmanın amaçlandığını belirtti.

Master planı, altyapı çalışmaları tamamlanan Çakırgöl Kayak Merkezi Projesi ile planı tamamlanan Uzungöl Kayak Merkezi Projesi’nin en kısa zamanda hayata geçirilmesi gerektiğini vurgulayan Kantarcı, bu tür projelerin sezonun yıla yayılması noktasında hayati önem taşıdığını belirtti.

Kantarcı, yaptığı açıklamada gastronomi turizminin geliştirilmesi için yapılan çeşitli çalışmalar olduğunu, hem ilin hem de yakın bölgenin yemek kültürünün yanısıra doğasının tanıtımının yapılması ve bölgenin dünyaca tanınmasının sağlanması amacı ile ünlü gurme ve fotoğraf sanatçıları ile temas halinde olduklarını belirtti.

Trabzon’a 2019 yılında  1546 yurt dışı uçuşu gerçekleştirildi. Kente yapılan yurt dışı uçak seferi sayısı bir önceki yıla göre yüzde 34 arttı.

Uçuşların 519’u Suudi Arabistan, 241’i Almanya ve 233’ü Birleşik Arap Emirlikleri, 165’i Bahreyn, 129’u Kuveyt, 119 Ürdün, 49’u Umman, 77’si Irak’tan, diğerleri ise Rusya, Yunanistan, Lübnan, Çekya’dan gerçekletirildi.

Trabzon’a, 2019’da 606 bin 251’i yabancı, 1 milyon 53 bin 810’u yerli olmak üzere 1 milyon 660 bin 61 turist geldiği öğrenildi. Geçen yıl, yerli turist sayısının bir önceki yıla göre yüzde 1,3 azaldığı, yabancı turist sayısının ise yüzde 7,7 arttığı görüldü.

Trabzon’un 2019’da turizmden elde ettiği gelir ise sadece  363 milyon 750 bin 600 dolar oldu.

Trabzon Otelleri

Turizm Haberleri

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Katar-Trabzon uçuşlarının başlaması yüzleri güldürdü

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds