Trabzon gezi rehberiyle beraber, yeşil ile iç içe olan, kartpostallık görüntülere ev sahipliği yapan kenti yakından tanıyalım.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en büyük ve önemli kentlerinden biri olan Trabzon, tarihi geçmişi, doğal güzellikleri, jeopolitik konumu, kendine has kültürü ile muhteşem bir şehir. Anadolu futbolunun başkaldırışının sembolü olan, TFF’ye göre 6, Trabzonsporlulara göre 7 kez şampiyon olmuş ve sayısız başarılara sahip futbol kulübü ile tüm ülkece olduğu kadar dünyaca da tanınan bu kenti daha yakından tanıyalım.

Trabzon’un Tarihi

Kafkasların ve İran Transit yolunun başlangıç noktasında yer alan kent, tarihi ve doğal güzellikleri ile tam bir turizm cenneti olup her mevsim görülmeye ve gezilmeye değer bir turizm destinasyonudur. Karadeniz’in kenarından denize sıfır noktadan başlayan ve iç kısımlara gittikçe artan ve yaklaşık 3000 metreye ulaşan rakımı ile ister deniz tatilinizi, ister doğa tatilinizi planlayın, hangisi olursa olsun mutlaka bu kenti planlarınız arasına alın.

Kentin yaklaşık 440 endemik bitki çeşidi olması, doğanın Trabzon’a ne kadar cömert davrandığının kanıtı olsa gerek.

Milattan önce 5. Yüzyılda kurulduğu tahmin edilen kent, Roma, Bizans ve Rum Pontus İmparatorluğu hakimiyetlerinden sonra 1461 tarihinde Fatih Sultan Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilmiştir. 1. Dünya Savaşı sırasında Rus işgali yaşayan kent, halkının yoğun direnişi ve Rusya’da gerçekleşen Bolşevik İhtilali sonucu işgalden kurtulmuş ve sonsuza dek Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmıştır.  Yavuz Sultan Selim’in şehzadelik yaptığı ve Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu bu topraklar günümüzde Karadeniz Bölgesi turizminin lokomotifi görevini görmektedir.

Hazırladığımız Trabzon gezi rehberi ile kenti daha yakından tanımaya başlayalım.

Trabzon Gezi Rehberi

İmages trabzon 819335 1280 e1588683125967

 • Atatürk Köşkü
 • Trabzon Müzesi
 • Ayasofya Müzesi
 • Trabzon Kalesi
 • Bakırcılar Çarşısı
 • Sümela Manastırı
 • Vazelon Manastırı
 • Hamsiköy
 • Çal Mağarası
 • Uzungöl
 • Karester (Garester) Yaylası
 • Şahinkaya
 • Akcaabat Orta Mahalle
 • Hıdırnebi Yaylası
 • Sis Dağı yaylası
 • Bayburt – Of Dağ yolu
 • Boztepe

Atatürk Köşkü

İmages Ataturk Kosku

Trabzon Gezi Rehberine Atatürk Köşkü ile başlayalım.

Trabzon’un Rum yerleşiklerinden olan ve kentin sayılı zenginleri arasında bulunan Kostantin Kabayanidis tarafından 1890 yılında yazlık amaçlı yapılan bina, ülkemizdeki Avrupa ve Batı Rönesans mimarisinin en önemli birkaç temsilcisinden birisidir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk kente her gelişinde konaklama amaçlı tercih ettiği köşkün en önemli özelliği, Ata’mızın vefatından 1 sene önce hazırladığı vesayetini bu köşkte kaleme almıştır.

Trabzon Müzesi

İmages Trabzon Muzesi e1588682958146

1900’lü yılların başında kentin en önemli bankeri olan Kostaki Teophylaktos tarafından konut amaçlı yapılan binanın mimarı bilinmemesine rağmen binanın mimari yapısı ne kullanılan malzemelerin İtalyan menşeili malzemeleri olması nedeni ile İtalyan bir mimar tarafından yapıldığı düşünülmektedir.

Milli Mücadele yıllarında karargah olarak kullanılan bina, Cumhuriyet Dönemi’nde müzeye çevrilmiş olup binanın bodrum katında arkeolojik eserler, giriş katında konağın orijinal hali ve birinci katında da etnografik eserler ziyaretçilere gösterilmektedir.

Ayasofya Müzesi

İmages Ayasofya Muzesi

Geç Bizans kiliselerinin en güzel örneklerinden birisi olan Ayasofya Kilisesi, Trabzon’un Fethi’nden sonra Fatih Sultan Mehmet’in emri ile camiye dönüştürülmüş olup 1964 yılında müze olarak düzenlenmiş ve ziyarete açılmıştır.

Trabzon Kalesi

İmages Trabzon Kalesi e1588682974621

Kentin en eski yapıları arasında olan Trabzon Kalesi’nin günümüzdeki kalıntıları kentin Ortahisar mevkiinde Tabakhane ve Zağnos Vadileri arasında tüm heybeti ile ziyaretçileri karşılamaktadır. Büyüyen kentin tam ortasında kalan ve M.Ö. 4. Yy Roma Dönemine kadar uzanan kale, kentin pek çok noktasında yanı başınızda bitiverir.

Bakırcılar Çarşısı

İmages Bakircilar Carsisi

Trabzon, tarih boyunca bölgenin en önemli bakır işlemeciliğinin yapıldığı kent olarak ün kazanmıştır. Zamanında Osmanlı Saraylarını ve İran Şahlarının odalarını süsleyen bakır ürünlerin geçmişten gelen zenginliğini bugün de kentteki Bakırcılar çarşısında gözlemleyebilirsiniz. Trabzon’a yapacağınız ziyarette kentten alacağınız hediyelik eşyaların başında bakır ürünler yer almalıdır.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı

Trabzon Gezi Rehberinde yer verilmesi gereken en önemli tarihi eserlerden birisi de Hristiyanlarca kutsal kabul edilen Sümela Manastırı’dır. Halk arasında adı Meryemana Kilisesi olarak bilinen manastır, Maçka İlçesi’nin Altındere Vadisinin yamaçlarında yemyeşil ormanların içerisinde bir kayanın tam ortasına yapılmıştır.

Manastırın içerisinde bilinen freskler ve odalara, son yıllarda yapılan restorasyon esnasında keşfedilen ve gizli bir geçitle gidildiği ortaya çıkarılan Şapel’deki “Cennet ve Cehennem” ve “Ölüm ve Yaşam” tasvirli freskler ile “Çile Odası” ve “Gözetleme Şapeli” de manastırın gizemini daha da artırmıştır. 

Altındere Vadisi içerisinde akan Meryemana Deresi’nden başlayan ve yaklaşık 300 metre mesafede olan patika yoldan manastıra ulaşmak mümkün olmasına rağmen tercih edenler bu dik yamaçlara yapılan patika yol dışında özel aracı ile de manastırın yanı başına kadar ulaşmak mümkündür.

Bir kısmı halen restorasyon nedeni ile kapalı olan manastırın bu hali bile ziyaretçilerini büyülemeye yeter. Manastıra giden yolun ve etrafındaki muhteşem ormanların güzelliği sizi manastıra ulaşmadan büyülemeye yetecektir.

Vazelon Manastırı

Vazelon Manastırı

Sümela Manastırı ile aynı vadide bulunan ve M.S. 270 yılında Yahya Peygamber’e adanan manastır, yaklaşık 100 yıllık terkedilmiş olması nedeni ile pek fazla bilinmemektedir. Restorasyonu gündeme gelen ancak bu konuda henüz somut bir adım atılmamış olması, Vazelon Manastırı’nın kaderine terkedilmişliği nedeniyle bölgeyi bilenlerin yüreğini sızlatmaktadır.

Anadolu’nun bilinen ilk manastırlarından olan Vazelon Manastırı’na araç ile ulaşma imkanı bulunmamaktadır.

Hamsiköy

İmages Hamsikoy e1588683021408

Maçka ilçesinin Zigana Dağı eteklerinde yer alan ve adını Arapça’da 5 köy anlamına gelen bu  muhteşem dağ beldesi sütlacı ile meşhurdur. Bölgenin yemyeşil yaylalarında otlayan hayvanlarından elde edilen sütten bölgeye özgü şekilde yapılan ve içerisinde nişasta bulunmayan sütlaçların tadına bakmadan Trabzon seyahati yaptım demeyiniz. Bol oksijenli havası, yemyeşil doğa örtüsü ve oldukça sık ormanları ile ziyaretçilerini büyüleyecek bölgede isterseniz sabah saatlerinde enfes bir kahvaltı da yapabilirsiniz.

Oldukça ekonomik fiyatları ile bütçenizi zorlamayacak lokantalarında profesyonel bir hizmet bulamazsınız. Bölge insanının sıcaklığı ve samimiyeti ile size istediğiniz ürünleri ve yemekleri sunan servis görevlileri masanızdaki semaverden bir bardak çay almayı samimiyet olarak görmektedir. Size servisi sunan kişiler ya tesisin sahibidir ya da aileden birisidir. Şunu söyleyebiliriz ki bölge insanı tüm neşesi ile sizi tanımak amaçlı soruları soracaktır. Sorularda asla art niyet aramayınız. Gerçekten halk çok sıcak ve samimidir.

Hamsiköy’e eski Gümüşhane yolu üzerinden gidiyorsanız (ki özel aracınızla giderseniz bu yolu tavsiye ederiz) yolda sık sık durup büyük kentin kalabalığı içerisinde nasıl yok olduğumuzu sorgulayınız.

Çal Mağarası

İmages Cal Magarasi e1588683033771

Bilinen uzunluğu yaklaşık 8 km olan ve Düzköy İlçesi sınırları içerisinde bulunan Çal Mağarası, dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul ediliyor. Mağaranın üzerinde bir kale bulunmakta olup mağara içerisinde yer alan sarkıt ve dikitlere bir yer altı nehri de eşlik etmektedir. Mağaranın büyüklüğü ve uzunluğu nedeniyle görevlilere ve yönlendirme tabelalarına dikkat etmeniz tavsiye edilir.

Uzungöl

Uzungöl

Çaykara ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve ünü tüm ülkeye yayılan Uzungöl’ün maalesef son yıllardaki çirkin yapılaşmasına dur demek gerekmektedir. İnsan elinin uzandığı her yeri bozduğu gibi bu cennetten koparak dünyaya atılan yer de insanın gazabına uğramıştır. 2019 yılında bölgeye müdahale eden devlet kurumları sayesinde bu çirkin yapılaşmaya ve bozulan doğayı her şeye rağmen görmeniz gerekmektedir. Trabzon Gezi Rehberi okurlarına tavsiyemiz, Uzungöl’ü yükseklerde yer alan seyir terasından seyretmeniz. Bölgeyi ziyaret ederseniz, tereyağlı kuymak yemeden, semaverden çay içmeden bölgeden ayrılmayın.

Karester Yaylası

İmages karester yaylasi e1588683070893

Uzungöl’ün yukarılardan çekilen tüm fotoğraflarının çekildiği bu muhteşem yaylanın rakımı yaklaşık 2600 metredir. Betondan uzakta, doğanın tam ortasındasınız. Burayı görünce cennet burasıdır diyeceksiniz. Yaylada çok fazla tesis aramayın, çünkü yapılaşmaya ve tesislere artık izin verilmiyor.

Yaylada kalacak bir yeriniz yoksa çadırınızı uygun bir alana kurup enfes bir gece yaşayabilirsiniz. 

Akçaabat Ortamahalle

İmages Akcaabat Ortamahalle e1588683094742

Akçaabat İlçesinin Orta Mahallesinde Osmanlı Döneminden kalan Konakların yer aldığı bölgeden hem İlçeyi, hem de Karadeniz’i ayaklarınızın altında hissedeceksiniz.  Bölge oldukça fotojenik bir yapı ile Trabzon Gezi Rehberi okurlarını beklemektedir. 1988 yılında Kentsel sit alanı ilan edilen bölgeye Doğu “Karadeniz’in Safranbolu’su” adının yakıştırılmasının boşuna olmadığını göreceksiniz.

Trabzon Otelleri

Trabzon seyahat rehberi dahilindeki anılarınızı, önerdiğiniz Trabzon gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Trabzon’da Ne Yenir?

Trabzon gezi rehberi ile yeşille iç içe bir seyahat düşünüyorsanız, listenize mutlaka şehrin zengin mutfağını da eklemelisiniz. Her damak tadına uygun lezzetler ile keyifli bir deneyim sunan Trabzon mutfağında, şu lezzetleri denemeden dönmeyin:

 • Akçaabat Köfte
 • Hamsiköy Sütlacı
 • Hamsi Tava
 • Kara Lahana Çorbası
 • Kuymak
 • Trabzon Pidesi
 • Fasulye Turşusu
 • Lames

Trabzon’da Tur

Trabzon’da, seyahatinizi organize bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız, Barın Tour ile iletişime geçebilirsiniz.

  • Kişiye Özel Tatil Programları
  • Günübirlik Şehir Turları
  • Balayı Programları
  • Okul Turları
  • Butik Yayla Turları
  • Şehir İçi ve Şehir Dışı Turları
  • Özel Turlar
  • Havalimanı Transfer Hizmetleri
  • VIP Transfer gibi çok sayıda alternatif seçeneği karşımıza çıkararak organizasyon kısmında yükleri hafifleten Barın Tour, Trabzon seyahatinizi unutulmaz kılacak.

Barın Tour İletişim:

 • info@barintour.com
 • 0530 405 75 65

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Trabzon Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds