Kastamonu’nun Tosya ilçesi, hem sakin hem de doğa ile iç içe bir seyahat adına sizleri teşvik edecektir. Tosya seyahat rehberi, bölgenin tarihi ve kültürel mirasları ile unutulmaz bir deneyim yaşamanız mümkün.

Karadeniz’de nereye bakarsanız bakın, buram buram tarihi ve doğal güzellikleri görürsünüz. Her köşesi yeşilin bin bir tonunu barındırır.  Karadeniz Bölgesi’nin her ilinin, her ilçesinin ve her köyünün kendine has bir takım özellikler barındırmasına rağmen bazı kent ve ilçeler diğerlerinden bir adım öne çıkmaktadır.

Mesela Kastamonu’nun incisi Tosya, bu bahsettiğimiz ayrıcalıklı ilçelere güzel bir örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü Gaskalar’dan Hititler’e, Firigler’den Kimmerler’e, Lidyalılar’dan İranlılar’a, Candaroğulları’ndan Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne  kadar birçok egemenliğin hakim olduğu ve bu nedenle de  farklı kültürlerin harmanlandığı bir  yer olan ilçeden söz ediyoruz.

Kuruluş tarihi tam olarak bilinmese de bazı araştırmacılar ilçenin tarihinin 3-4 bin yıllık bir geçmişi olduğunu söylüyorlar.

Tosya

Tosya, tarih boyunca farklı devlet, farklı millet ve kavimlerin yaşamına sahne olmuş bir bölgedir. İlçenin Bizans döneminden önceki adının Zooka olduğu bilinmektedir. Bizans döneminde ilçe Daceia olarak anılmaktadır. Yüzyıllar boyunca çeşitli kültürlere ev sahipliği yapan ve bu kültürlerin harmanlanması ile günümüzdeki kültürel yapısına kavuşan ilçenin ana geçim kaynağı olarak tarım ve hayvancılık ön plana çıkmaktadır. Tosya, günümüzde sahip olduğu tatlı su kaynakları nedeni ile  pirincin ana vatanı olarak kabul görüyor.

Bölgede ilk pirinç tarımına 1500’lü senelerde başlandığı bilinmekle birlikte, Ilgaz Dağı’ndan gelen Devrez Suyu, taşıyarak Tosya Ovasına bıraktığı alüvyonlarla toprağı pirinç tarımına uygun hale getirmiştir. Tosya, pirinci ile oldukça ünlüdür. Hatta, “Tosya bölgesinin bel kemiği pirinçtir” demek doğru olur. Pirinç üretiminin olmazsa olmazı ise sudur. İşte bu nedenle, Tosya’da bir gezi planlıyorsanız; kesinlikle çeşmeler ve su kaynaklarına dair bilgi sahibi olarak başlamanızı öneriyoruz.

Dipsiz Göl Tabiat Parkı

Tosya Seyahat Rehberi

Su Kaynakları ve Çeşmeler

Tüm ülkece tanınan ünlü Tosya pirincini besleyen çok sayıda su kaynağı ilçenin tarımda can damarı olmuş durumdadır. Birinci kaynak şüphesiz ki; Seydo Deresi’nden ilçeye ulaşan Seydo suyudur. Verimli toprakları, oldukça zengin mineralli sularıyla besleyen Seydo Deresi ilçe halkı tarafında da koruma altına alınmış durumdadır.

İlçenin bir başka önemli su kaynağı  ise, Kirse Deresi’nden gelen Kale suyudur. İlçeye can veren diğer su kaynakları ile  Hacı Hüseyin Suyu ve Sofu suyu olarak biliniyor.

Tosya’da  geçmiş tarihlerde 150’nin üzerinde çeşmenin mevcut olduğu tespit edilmiş ancak günümüzde ekosistemin bozulmasıyla ve su kaynaklarındaki kirliliğin artmasıyla, bu çeşmeler birer birer kapatılmaya başlanmış.

Tosya’daki meşhur çeşmeler

Dere Çeşmesi

Dilküşah Mahallesi, Zopturoğlu Sokak’ta bulunan çeşmenin üzerinde su kitabeleri bulunmaktadır. Kitabeye yer alan bilgilerde çeşmenin 1781 yılında Ahmet Bey tarafından yaptırıldığı belirtiliyor.

Halim Baba Çeşmesi

Tosya’nın İlyasbey Mahallesi’ndeki bu çeşmenin üzerinde yer alan kitabe halen net olarak okunabilmektedir. Bu kitabede çeşmenin 1796 senesinde Karabacak Zade Hacı Abdullah Ağa tarafından yaptırıldığı ve bölge halkına armağan edildiği yazıyor.

Ali Osman Ağa Çeşmesi

Harsat Mahalesi, Kelleci Sokak’ta bulanan çeşme bölgede yer alan diğer çeşmelerden farklı olarak sivri kemerlidir ve değişik toplama taşlardan yapılmıştır. Cephesinde bulunan ayna ve yalak taşı ile günümüze kadar ulaşan çeşme, Şerife Hanım tarafından 1800 yılında yaptırılmış.

Karasu Çeşmesi

Hacı İbrahim tarafından yapıldığı bilinmesine karşın halen halk arasında çeşme ile ilgili gizemler ve efsaneler devam ediyor. Bu kulaktan kulağa dolaşan bilgilerde buradan içilen suyun şifalı olduğu söylenmektedir.

Tosya Hamamları

Büyük Hamam

Tosya’nın hemen girişinde yer alan  çarşıda bulunan Büyük Hamam’ın Candaroğulların’dan İbrahim Bey tarafından yaptırıldığı söylense de, bu konuda kesin bir bilgi bulunmamaktadır.nHamam, tarih boyunca çeşitli yangın ve depremler nedeniyle zarar görmüş olup bu olaylardan sonra hamamı onaran bölge halkı ve belediye çalışanları, bu tarihi yapının özgün hali ile korunmasına katkıda bulunmuştur.

Çifte Hamam

Abdurrahmanpaşa Cami’nin yanında bulunan Çifte Hamam, bölgede yaşadığı bilinen Mevlana Selahattin adlı bir hayırsever tarafından yaptırılmış. Hamamın üzerindeki dokular ve işlemeler, bu yapının 16’ıncı yüzyılda yaptırıldığını gösteriyor.

Tekke Hamamı

1637 yılında Şeyh İsmail-i Rumi tarafından yaptırıldığı bilinen Tekke Hamamı’nda dönemin ekonomik koşulları nedeniyle moloz taşı ve harç kullanılmış. Hamamda, içinden su akan bir aslanağzı figürü ve Şeyh Kurnası adı verilen bir oda dikkat çekmektedir.

Küçük Hamam (Vikvik Hamamı):

Yapım tarihiyle ilgili herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız bu hamamın yaklaşık  80 yıldır bölge halkının hizmetinde olduğu biliniyor. Hamam, bir kazı sırasında tespit edilmiş olup, etrafı genişletildikten sonra da hizmete açılmıştır. Bununla birlikte, yapılan restorasyon çalışmaları nedeniyle hamamın orijinal halinin bozulduğu, ancak bu şekilde hizmete devam ettiği söyleniyor.

Tosya Camileri

Abdurrahmanpaşa Camii

1584 yılında Kahrmanmaraş’lı Abdurrahman Paşa tarafından yaptırılan camii Tosya’nın en görkemli camilerinin başında yer almaktadır.  Camide zaman içerisinde oluşan deformasyon ve yıpranmalardan dolayı 1917 yılında restorasyon çalışmaları yapılmıştır. Camii, daha sonraki senelerde meydana gelen depremde hasar görmüş olup deprem sonucunda  apılan restorasyon çalışmalarında ise revzenlerle, kalem işi süslemeleri, sekizgen kaide üzerine oturtulmuş ve caminin kuzeybatı kesiminde bulunan çokgen minare de yeniden inşa edilmiş olup yapılan tüm bu çalışmalarla özgünlüğünü kaybeden Abdurrahmanpaşa Camii, buna rağmen bölgenin görülmeye değer oldukça özel yerlerindendir.

Tosya’da Gezilecek Yerler

Gavur Kayası Kalesi

Gavur Kalesi

Her bölgede olduğu gibi, Tosya seyahat rehberinde de kaleler fazlasıyla büyük bir öneme sahip. İlçe merkezinden yaklaşık 1 saatlik mesafede bulunan Gavur Kayası Kalesi  Devrez Çayı’nın kenarında bulunmakta olup, doğal ve sarp bir kaya  üzerine inşa edilmiştir. Kalenin içerisinde bir kaya mezarı ve henüz mimarisi çözülemeyen bir tünel ziyaretçilerini beklemektedir. Rivayete göre Gavur Kayası Kalesi’nin bir tarafı ile Devrez Çayı’nın bir kısmında bulunan iki köprü ayağı bir zamanlar Bağdat Yolu’nun buradan geçiş noktası olarak kullanılıyormuş. Araştırmacılar bu konuyla ilgili kesin bir bilgiye ulaşabilmek adına halen daha çalışmalarına halen devam etmektedir.

Emirler Şehri Kalesi

Tosya ilçe merkezine  3 – 4 saat uzaklıkta bulunan Emirler Şehri Kalesi, Sofular ve Kuşçular köyleri arasında konumludur. Günümüzde bakımsızlıktan dolayı harabeye dönmüş kale’nin büyük çoğunluğu yıkılmış haldedir.

Yüce Tepe Höyüğü

Tosya’ya 2 saat mesafede yer alan Devrez Çayı kenarında,  Bayat Köyü kenarında yer alan  Yüce Tepe Höyüğü, bölgenin tarihi zenginliklerinin en önemli kalıntılarından birisidir. Yüksekliği bilhassa ortada 6 metreye ulaşan ve zamanında  iskan yeri olan bu höyük, bugün kendi haline terk edilmiş durumda. Tosya seyahat rehberinde, höyüklerin korunamaması sizleri bir nebze de olsa buruk bir moda sokabilir.

Harman Tepe Höyüğü

Sofular Köyü içerisinde bulunan ve Saz Ovası’na bakan bu höyük, tıpkı Yüce Tepe Höyüğü gibi eski zamanda insanların yaşadığı küçük bir iskan yeridir. Ancak Harman Tepe Höyüğü Yüce Tepe Höyüğü’nden daha küçük olup 3 metre yüksekliktedir. Köylülerin orijinal halinde korumaya çalıştığı Harman Tepe Höyüğü, bölgeyi gezmek için gelen turistlerin yoğun ilgisine maruz kalıyor.

Mesire Alanları

Tosya seyahat rehberi kapsamında, bölgenin mesire alanları da deneyimlenmeye fazlasıyla müsait durumda.

Dipsiz Göl Mesire Alanı

Dipsiz Göl

Kastamonu İlinin ünlü çam ormanlarıyla kaplı olan Dipsizgöl Mesire Alanı, adını 1550 metre rakımlı krater gölünden alıyor. Gölün derinliğinin 40 metreden fazla olduğu ve göl çevresinin doğa yürüyüşleri için çokça tercih edildiği bilinmektedir. Dipsiz Göl ve çevresinde farklı yürüyüş parkurları yer almaktadır. Her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahip olan Dipsizgöl, özellikle de bahar aylarında eşsiz Tosya doğasının renkli çiçekleriyle, bol oksijenli temiz havasıyla ve de manzarasıyla yoğun şekilde talep görmektedir. Bu nedenle, Tosya seyahat rehberi listenize Dipsiz Göl’ü mutlaka ekleyin.

Yeşilgöl

Denizden 1570 metre yüksekte olan Yeşilgöl, orman içinde saklı küçük ama oldukça güzel  bir göl olarak bilinmektedir. Kürek ve kano yapanların sakinliğinden dolayı ilk tercih ettiği yerlerden birisi olan Yeşilgöl,  kamp ve offroad yapmak isteyenler için de harika buluşma noktasıdır.

Kastamonu Otelleri

İğneada Longoz Ormanları Rehberi

Tosya’daki deneyimlerinizi yorumlarda paylaşarak bilinmeyen ve görülmeyen detaylar konusunda yardımcı olabilirsiniz. Aynı zamanda, bölge ile ilgili düşünceleriniz de son derece önemli 🙂


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tosya Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds