Giresun iline bağlı olan Tirebolu, Karadeniz sahilinde muhteşem bir doğa ve deniz manzarasına sahip olup ilçeyi ziyaret eden gezginleri her mevsim büyüleyecek güzelliklerle sizleri bekliyor.

Eski adı Tripolis olan ilçenin eski adı Yunan dilinde “üç şehir” anlamına gelmektedir. Günümüzde kullanılan Tirebolu adı da bu isimden türemiştir. Karadeniz’e kucak açan bu şirin ilçe, 1839 yılına kadar Gümüşhane Sancağı’na bağlı olarak varlığını sürdürürken bu yıl da Trabzon Sancağı’na bağlanmıştır. İlçe, 1922 yılında da müstakil mutasarrıflık olan Giresun’a bağlanmış ve günümüze kadar Giresun iline bağlı bir ilçe olarak yaşamını sürdürmektedir.

Karadeniz’in doğusuna giderken bu ilçeye uğramadan, sahilinde bir balık yemeden, yaylalarını görmeden, tarh, kaleleri ve eski eserleri gezmeden yolunuza devam etmeniz durumunda inanın tatiliniz ve geziniz eksik kalacak..

Tirebolu’da Gezilebilecek Yerler

Giresun il merkezine 45 km mesafede bulunan ilçe, Giresun Trabzon kara yolu üzerinde yer almaktadır. Yeşilin ve mavinin en güzelini görebileceğiniz ilçe muhteşem bir doğaya sahiptir. Yüzyıllardır korunan tarihi dokusu ile ve sokakları ile ziyaretçilerin ilgisini her zaman üzerinde taşır. Oldukça sakin ve sessiz bir yaşam isteyenlere kucak açan ilçenin oldukça zengin akarsularını da görmeniz mümkündür.

Bedrama Kalesi

İlçe merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Bedrama Kalesi, Örenkaya Köyü sınırları içerisinde, Harşit Vadisi’ni gören yüksek bir tepe üzerinde konumlanmaktadır. Çok eski bir tarihte yapıldığı tahmin edilen, ancak kimler tarafından yapıldığı tespit edilemeyen kalenin surları günümüze ulaşmış olup hem konumu hem de bu tarihi yapı görülmeye değer bir eserdir.

Tirebolu Saint Jean Kalesi

13. YY’dan kalma eser, karayolunun hemen yanında deniz tarafında büyükçe bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Bizans İmpratorluğu’nun Karadeniz Bölgesinde hakimiyetini sürdürdüğü dönemde yapılan kale hem denizden, hem de karadan gelebilecek saldırıları bertaraf etmek için kullanılmakta idi. Denizle çevrili olan kalenin tamamı günümüze ulaşmamış olsa da surlarını önemli bir kısmı, kuleleri ve kalenin içerisinde yer alan mezar taşları günümüze sağlam bir şekilde ulaşmayı başarmıştır. Oldukça görkemli ve muhteşem bir manzaraya sahip olan kale, ilçenin en çok bilinen ve dikkat çeken yapısıdır.

Andoz Kalesi

Yakın zamana kadar Tirebolu ilçesi sınırları içerisinde kalan Ando Kalesi, Espiye’nin ilçe haline getirilmesinden sonra Tirebolu’dan ayrılmıştır. İlçe merkezine 10 km uzaklıkta olan kalenin inşa tarihi tam olarak bilinmemesine rağmen günümüzdeki şeklini 13. yy’da aldığı ve bölgeye hakim olmak için bölgeye sürekli akınlar düzenleyen Türkmen Güçlerine karşı güçlendirildiği tahmin edilmektedir.

Tirebolu Kum Plajı

Karadeniz kıyılarında her ne kadar bilinmese de denize girilebilecek çok sayıda plaj bulunmaktadır. Tirebolu ilçesi ise bu bakımdan oldukça şanslı bir yer olup bu ilçemiz denizden yararlanmak isteyenlerin sıkça gittiği bir yerdir. Doğu Karadeniz plajları genellikle taşlı olup Tirebolu Kum Plajı ise aksine tamamen kumluktur. Bu özelliği ile yaz aylarında oldukça fazla rağbet edilen plajda yaz aylarında çeşitli spor etkinlikleri de düzenlenmektedir.

Tirebolu Sahili

Tirebolu Sahili

Tirebolu sahili, yeşil ile mavinin kucaklaştığı muhteşem manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Sahil boyunca uzanan yürüyüş parkuru, hem yeşili hem de maviyi sevenler için bulunmaz bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçe içerisinden Karadeniz’e akan çok sayıda irili ufaklı dereler üzerindeki köprülerden hem maviyi, hem yeşili hem de akarsunun getirdiği huzuru aynı anda yaşama imkanına sahipsiniz.

Selimağa Çeşmesi

Su kaynakları bakımından oldukça zengin olan ilçede bu suların halka ulaştırılması için yapılan çok sayıda çeşme bulunmaktadır. Bu çeşmelerden pek çoğu günümüze ulaşmış olup halen faal olarak hizmet vermektedir. Selimağa Çeşmesi’de bu çeşmelerden biri olup Kethüdazade Mehmet Emin Paşa tarafından 1842 yılında oğlu adına yaptırılmıştır.Çeşmenin bulunduğu cadde de ismini bu çeşmeden almaktadır.

Tirebolu Yaylaları

Tirebolu’da Karadeniz Bölgesinin hemen hemen tamamında olduğu gibi yaylacılık oldukça gelişmiş bir yaşam tarzıdır. İlçemizde de tüm Karadeniz’in sahip olduğu yeşil yaylalara sık sık rastlanılmaktadır. Yaylalarda veya denize yakın yüksek tepelerde kamp yapabileceğiniz sayısız uygun mekan bulunmaktadır. Bu alanlarda doğa sporları ve yürüyüşleri yapabileceğiniz gibi, bölgede yerleşik olan insanları ürettiği birbirinden enfes muhteşem köy ürünlerini de satın alma imkanına sahipsiniz.

Bölgede bulunan yaylaların her mevsim kendine has farklı güzelliklerini görüntülemek ve doğa ile iç içe bir süre geçirmek için Tirebolu yaylaları sizin için bulunmaz bir fırsat yaratmaktadır. Yılın her mevsimi oldukça fazla ziyaretçi çeken yaylaların bir kısmında konaklama yapabileceğiniz ve bölgenin nefis tatlarını deneyimleyebileceğiniz konaklama tesislerinden de yararlanabilirsiniz.

Son yıllarda bölge mimarisine uygun çok sayıda oteller de hizmet vermeye başlamış olup belki de bu yaylalarda ve bölgede yapacağınız bir tatilden sonra asla başka yerde tatil yapmak istemeyeceksiniz.

Tirebolu yayla

İlçenin en çok bilinen yaylaları aşağıdaki şekilde sıralanabilir;

  • Garigan Yaylası
  • Olucak Yaylası
  • Ağaçbaşı Yaylası
  • Böğürtlenbükü Yaylası
  • Güvende Yaylası
  • Karaovacık Yaylası
  • Yaşmaklı yaylası
  • Ağaçbaşı yaylası
  • Kazıkbeli Yaylası

Yukarıda yazılan yaylaların yanı sıra ismine yer verilmeyen pek çok yaylası bulunan Tirebolu, mutlaka görülmesi gereken yalancı bir cennettir.

Tirebolu’ya Nasıl Gidilir?

Kütahya Ulaşım

Bir çok ilden bu ilçeye direkt otobüs seferleri olduğu gibi, Trabzon, Rize ve Artvin’e giden tüm otobüsler ilçeden geçmektedir. Kendi aracınız ile de rahatlıkla ulaşılabilecek olan ilçeye hava yolu ile gitmek isteyenler öncelikle Trabzon Havaalanı’nı tercih etmektedirler. Bu havaalanından biraz daha uzak olmasına rağmen Ordu-Giresun Havalimanı’da tercih edilebilir. Bu havaalanlarından direkt servislerle ilçeye ulaşma imkanı vardır.

Tirebolu’da Nerede Konaklanır?

İlçe merkezinde çok sayıda oldukça temiz otel bulunmasının yanısıra, pansiyon tipi konaklama imkanına da sahip olabilirsiniz. Günlük ev kiralama yapabileceğiniz yaylaların pek çoğunda ayrıca bölgenin doğal yapısına ve mimarisine uygun az katlı ahşap otel ve konaklama tesislerinden de faydalanabilirsiniz. Eğer kamp yapmayı seviyorsanız ister sahilde, ister dağlarda kuracağınız çadırlarda güvenli bir tatil yapabilirsiniz.

Tirebolu’nun En Uygun Otelleri

Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Karadeniz pidesi yemeden geçilmeyecek bir ilçe doğası harika akşam kordon boyu sahil gezisi süper civil civil şiddetle tavsiye ediyorum

Tirebolu Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds