Tirebolu ya hiç gitmediyseniz, nerede olduğunu bile bilmiyorsanız Karadeniz turunuzda rota oluşturmak istiyorsanız Tirebolu gezisi sizin için için çok keyifli olacaktır. Beni tanıyanlar bilirler Tirebolu’ya çok sık giderim çünkü bir tarafım Tireboluludur. Yazın okulların kapanması ile gurbetçiler bir bir memleketlerine akın eder Tireboluda da durum aynıdır. Halk geçimini fındıktan sağlar, yazın fındık sezonunda en dolu zamanını yaşar. Sahilleri akşamları cıvıl cıvıl olur. Yüzmek içinde güzel plajların olduğu Tirebolu çevre ilçelerden de gelen günübirlikçilerle dolar taşar. Cuma pazarı limanın oraya kurulur ve bardakta verilen köpük dondurma yemek ayrı bir keyif verir. Ayrıca akşam yemeği içinde kale dibinde güzel Karadeniz pidesi tercih edilebilir.

Karadeniz sahil yolu yapımından sonra Karadeniz yolu ile seyahat edenler Tirebolu’yu görmeden tünel ile geçer oldular ve bu güzergahın yeni yolcuları bu şirin kasaba hakkında bir haber durumdadır. Görenlerin adeta yeniden gelmek için sabırsızlandığı güzellikleri bünyesinde barındırır.

Tirebolu Saint Jean Kalesi

Yazı Oluştur

Tirebolu Saint Jean Kalesi  ilçe merkezinde bulunur. Bir tepedeki kayalıklar üzerine inşa edilmiştir ve tepenin üç yanı denizle çevrilidir. Kalenin ve ilçenin ismi Tri polis kelimelerinden türemiştir ve üç şehir anlamına gelir. Yapı, 13’üncü yüzyıldan kalma bir eserdir. Bizans bölgede hakimken inşa edilmiştir. Denizle çevrili olan yapı oldukça ilgi çekicidir ve manzarası muhteşemdir. Kalenin tamamı günümüze ulaşmamıştır. Fakat surları, kuleleri ve kalenin içindeki mezar taşları günümüzde sağlamdır. İlçede en dikkat çeken yapı bu kaledir.

Bedrama Kalesi

Yazı Oluştur

Bedrama Kalesi ilçe merkezine 8 kilometre mesafede bulunur. İlçeye bağlı Örenkaya köyünün sınırları içinde yer alır. Kale, Harşit Vadisi’ni gören yüksek bir tepenin üzerindedir. Tam olarak ne zaman ve kim tarafından inşa edildiği bilinmemektedir. Çok eski bir tarihten kaldığı belli olan yapıdan günümüze surları ulaşabilmiştir.

Tirebolu Andoz Kalesi

Yazı Oluştur

Andoz Kalesi yakın zamana kadar Tirebolu sınırları içinde kalıyordu. Fakat sonradan buradan ayrı bir ilçe haline gelen Espiye ilçesi sınırlarına dahil edilmiştir. İlçenin ismindeki üçüncü kale Andoz Kalesi’dir. İlçe merkezine 10 kilometre mesafede bulunur. Yapının inşa edildiği tarih tam olarak bilinmemektedir. Fakat 13’üncü yüzyılda günümüzdeki şeklini aldığı, bölge olan Türkmen akınlarına karşı güçlendirildiği tahmin edilmektedir.

Tirebolu Kum Plajı

Yazı Oluştur

Tirebolu’da denize girilebilecek birçok plaj bulunur. Bunlardan en eskisi Kum Plajı’dır. İlçe merkezinde bulunan plaj günümüzde yoğun ilgi görmektedir. Karadeniz bölgesindeki plajlar genellikle kumsuz olmasına karşın buranın plajına kum hakimdir. Yaz aylarında sıkça tercih edilen plajlardan biridir. Burada yaz aylarında çeşitli spor etkinlikleri de düzenlenir. Bunlardan en meşhuru ise Plaj Voleybolu Şampiyonalarıdır.

Tirebolu Sahili

Yazı Oluştur

Tirebolu sahili yeşilin mavinin buluştuğu muhteşem bir manzaraya sahiptir. Sahil boyunca devam eden uzun bir yürüyüş parkuru bulunur. Burada uzun mesafeli yürüyüşler yapılabilir. Karadeniz bölgesindeki en meşhur plajlar bu sahilde bulunur.

Selimağa Çeşmesi

Yazı Oluştur

Tirebolu’da çok eski tarihlerden günümüze ulaşan birçok çeşme vardır. Selimağa Çeşmesi de bunlardan biridir. 1842 yılında inşa edilen çeşme Çarşı Mahallesi’nde bulunur. Kethüdazade Mehmet Emin Paşa bu çeşmeyi oğlu adına yaptırmıştır. Bulunduğu caddenin ismi de çeşme ile aynıdır.

Tirebolu Yaylaları

Yazı Oluştur

Tirebolu da Karadeniz Bölgesi’nin genelinde olduğu gibi yemyeşil yaylalara sahiptir. İlçe sınırları içinde birçok yayla bulunur. Bu alanlarda çeşitli doğa sporları, doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler yapılabilmektedir. Yaylalarda veya sahile yakın noktalarda kamp yapmak için uygun alanlar da bulunur. Buradaki yaylalar yılın her mevsimi ayrı bir güzelliğe sahiptir. Bu sayede yıl içinde çok sayıda ziyaretçi ağırlar. İlçe sınırları içindeki yaylalar Garigan, Olucak, Ağaçbaşı, Böğertlenbükü, Güvende, Karaovacık, Yaşmaklı, Ağaçbaşıve Kazıkbeli Yaylası olarak sıralanabilir.

Yazı Oluştur

Tireboluya Havayolu ile ulaşım nasıl olur?

Merkez, Giresun ile Giresun, tirebolu arası 48 km‘dir. Merkez, GiresunGiresun,Tirebolu arası mesafe süre olarak yaklaşık 40 dakika sürecektir. Tireboluya uçakla gelmek için Or-Gi havalimanı yada Trabzon Havalimanı kullanılabilir. Orgi Havalimani ile tirebolu arası 73 km‘dir. Orgi Havalimani – Tirebolu arası mesafe süre olarak yaklaşık 1 saat sürecektir. Trabzon Havaalanı Giresun, Tirebolu arası mesafe : 93 kilometre. Trabzon Havaalanı giresun, tirebolu arası süre : 1,5 Saat sürmektedir.

Tirebolu Otelleri

Tireboluya Karayolu ile ulaşım nasıl olur?

Ankara ile Giresun tirebolu arası 646 km‘dir. Ankara – Giresun Tirebolu arası mesafe otobüsle süre olarak yaklaşık 8 saat sürecektir.

Tirebolu, Giresun ile Pendik, İstanbul arası 942 Km. Bu mesafe otobüsle yaklaşık olarak 14 saat sürecektir.

Tirebolu Giresun İzmir arası mesafe 1321 kilometredir.  Bu mesafe otobüsle yaklaşık olarak 16 saat sürecektir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tirebolu Nerededir Nasıl Gidilir Ne Yapılır?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds