Antalya Tazı Kanyonu, Akdeniz Bölgesi’nde geçtiğimiz yıllarda keşfedilmiş saklı bir cennettir.

Antalya denildiği zaman, akla ilk önce her ne kadar deniz ve kum gelir. Fakat kentin muhteşem doğası ve zengin tarihi yapısı, genellikle ikinci planda kalır. Ülkemizin turizm başkenti olarak bilinen bu kentin denizi ve kumsalının yanı sıra zengin bir antik kent kalıntıları, ve bunun yanında pek çok değerlendirilebilecek doğal yapısı da görmeye ve gezmeye değerdir.

Antalya, Serik ve Manavgat ilçeleri ile Isparta’nın Sütlüce ilçesi arasında yer alan Köprülü Kanyon milli parkına komşu olan Tazı Kanyonu’da bu doğal zenginliklerden birisidir.

Tazı Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Tazı Kanyonu

Kanyona ulaşım çok da kolay olmamasına rağmen kanyondan alacağınız keyif yaşayacağınız tüm zorluklara değer güzellikte olacaktır.

Antalya merkezden Kanyona ulaşmak için ilk yapmanız gereken Serik ve Manavgat tabelalarını takip ederek Köprülü Kanyon yoluna ilerleyip “Manavgat – Beşkonak – Köprülü Kanyon” tabelasını gördüğünüzde, Beşkonak yönüne devam etmelisiniz.

Beşkonak köyüne ulaştığınızda ana  yolu takip edip karşınıza çıkan Gaziler Köyü – Gaziler Mahallesi tabelasından sola dönmeli ve Gaziler mahallesi yönüne gitmelisiniz.

Gaziler mahallesi yönünde yaklaşık 10 km ilerleyip bir süre sonra karşınıza yolda yürürken okunması son derece zor olan el yazısı ile yazılmış Kanyona ait tabelalar çıkacak. Maalesef turizm başkenti olarak tanınan bu kentin doğa harikası kanyonu için başka bir yönlendirme tabelası bulunmamaktadır.

Yolu takip ederek devam ettiğinizde, yaklaşık olarak 10 km kadar gittikten sonra bir yol ayrımına çıkacaksınız. Bu ayrımın 400 metre kadar gerisinde önünde birkaç masa bulunan çay ocağı benzeri küçük bir gözlemeci bulunmakta. Gözlemeci asfalt yolun sonu olup bundan sonrası  toprak yoldur.

Yol tarifini kullanmak istemeyenler google haritalara milli parkın adını yazarak ulaşabilir. Yandex ve diğer navigasyonların bu bölgede çok  verimli çalışmadığını da şimdiden belirteyim.

Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu, Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın kuzeyinde konumlu bir doğa harikasıdır. Köprülü Kanyon ile Tazı Kanyonu arasındaki mesafe yaklaşık olarak 30 dakika kadar sürmektedir. Antalya  İl merkezinden Tazı Kanyonu’na ulaşmak yaklaşık 2 saat sürüyor.

Kanyon Hakkında

Her ne kadar çok yeni bir keşifle ortaya çıkarılan kanyonun çok fazla bilinirliliği olmasa da bu durum aslında kanyonun doğal güzelliklerinin korunmasına da yardımcı oldu diyebiliriz.

Oldukça ünlü bir rafting merkezi olan  Köprülü Kanyon gibi, Tazı Kanyonu da genellikle kampçılar ve trekking benzeri doğa aktivitelerini sevenler için oldukça tercih edilen bir alandır. Kanyon yakınlarında uçurum kenarında kamp yapmak gerçekten nefes kesici bir deneyim sağlayacaktır.

Tazı Kanyonu, Türkiye’deki en iyi manzara seyredebileceğiniz noktalarından biri. 200 metrelik kayalıklar arasından akan turkuaz renkli Köprüçay ile süslü Tazı Kanyonu manzarasına patika yolu takip ederek ulaşabilirsiniz.

Tazı Kanyonu

Tazı Kanyonu Kamp Alanı

Tazı Kanyonu kamp severler için de iyi bir alternatif sunarken karavan kampçıları için Kanyon üzerinde konaklama olanağı bulunmuyor. Ayrıca şunu belirteyim ki tzı kanyonuna ulaşım son 1.5 km de oldukça engebeli ve manevra kabiliyeti düşük araçlar için pek uygun değil.

Kanyon üzerinde çadır kampı yaparak yıldızlarla dolu ve sadece çekirge seslerinden oluşan bir gecede kamp yapma imkanı sunuyor. Tazı Kanyonu’nda kamp  alanı için özel ayrılmış bir tesis yada alan bulunmuyor. Her ne kadar  arazi engebeli ve ağırlıklı olsa da 3-4 kişilik çadırlar için biraz keşiften sonra uygun bir alan bulunabiliyor.

Tazı Kanyonu Giriş Ücreti Var Mı?

Tazı Kanyonuna  2021 yılı itibariyle giriş ücreti bulunmuyor ancak bölgede bilinçsizce bırakılan çöpler bu durumun uzun sürmeyeceğinin bir göstergezi niteliğinde.

Kuş Gözlemi

Tazı Kanyonu aynı zamanda da gömen kuşların ve bölgeye has kuşların sıklıkla yavalandıkları bir yer. Bu da kuş gözlemcileri için bir cennet demek oluyor.  kızıl kiraz, yılan kartalı, kaya güvercini, kaya kırlangıcı, kaya kiraz ise bu  bölgede  yaşayan başlıca türleri oluşturuyor.

Tarihçesi

Tazı Kanyonu’nun halk arasında kullanılan bir diğer adı da ‘Bilgelik Vadisi’dir. Aynı zamanda buradan akan Köprüçay’ın tarihte  ‘Eurymedon’  adı ile anıldığı da söyleniyor. Eurymedon, güzel akan su anlamını taşıyor ve tarihte Yunanlılarla Persler arasında bu çay civarında yapılan Eurymedon Savaşı’na da adını vermiştir.

Tazı Kanyonu çevresinde gezilecek çok fazla alan mevcuttur. Bölgede görülmesi gereken yerler arasında  Köprülü Kanyon, Selge Antik Kenti, Tarihi Oluk Köprüsü ve Köprüçay bulunuyor. Özellikle bahar ve yaz aylarında, Köprülü Kanyon’da rafting yapmak da bir diğer aktivite alternatifi olarak karşımıza çıkıyor.

2017 yılında  yeni keşfedilen Tazı Kanyonu’nun ulaşımı pek de kolay değil ve bu yüzden de bugüne kadar hiç tahrip doğal yapısını bozmadan korunabilmiş bu alanın ulaşım zorluğu da kanyonun ve çevresinin muhteşem doğasının korunmasına yardımcı olmaktadır.

Antalya Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tazı kanyonu gerçekten muhteşem görünüyor. Doğa fotoğrafı çekmeyi sevenlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor.

Tazı Kanyonu Nerededir? Nasıl Gidilir?

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds