Tatil için gidilebilecek en ucuz ülkeler kapsamında harcayacağınız tutar değişiklik gösterecektir. Hatta aynı ülkeye gidenler bile kalacakları otelden seyahat tercihlerine, yeme içme alışkanlıklarından ziyaret edecekleri yerlere kadar farklılık göstereceğinden, farklı bir bütçe ayırmaları gerekecektir. İşin bir de “kime göre ucuz” boyutu var ve bu durum bir ülkenin kimi turiste göre hesaplı, kimisine göreyse lüks olarak görünmesine yol açıyor.

Bu yazımızda “ortalama değerler, görüşler ve deneyimler” ışığı altında tatil için gidilebilecek en ucuz ülkeleri derledik. Bunun öncesindeyse iki konuyu aydınlatmakta yarar var. “Tatil için bu ülke neden bu kadar pahalı?” gibi sorulabilecek her sorunun iki önemli yanıtı var: Ülke ekonomisi ve uçuş…

Ülke ekonomisi, gidilecek ülkenin ekonomik durumunun Türkiye ekonomisiyle olan karşılaştırılmasından anlaşılabilecektir. En basit formül, Türk Lirası ile düşünülen destinasyonda kullanılan para biriminin karşılaştırılmasıdır. “1 TL ile kaç yabancı para birimi alınabiliyor?” sorusuna verilen yanıt 1 rakamının altındaysa, söz konusu dövizin TL’den daha değerli olduğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Bu veri, o ülkedeki tatilin çokta hesaplı olamayacağına işaret etmektedir. Yine de kuşku duyulursa ikinci kolay formül asgarî ücretlerin karşılaştırılmasıdır. Güçlü bir ekonomi şehri olan Londra’da 1 gece konaklamak ile yakın tarihe kadar birçok çatışmaya tanıklık etmiş ve ekonomisi çokta iyi olmayan Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 1 gece konaklamanın Türk turiste maliyetinin farklı oluşu bundan kaynaklıdır.

Tatil maliyetlerini artıran ikinci konu ise uçuşlardır. Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde yaşayan Türkler’in tatillerde kimi zaman otomobilleriyle Türkiye’ye gelme nedenlerinden birisi de budur. Otomobille 3, 4 veya 5 kişi gelindiğinde oluşan maliyet, bu kişilerin uçakla gelmesi durumunda ödemeleri gereken meblağın altında kalmaktadır. Kuzeydoğu Anadolu’dan Gürcistan’a, Trakya’dan ise Yunanistan ve Bulgaristan’a günübirlik geçişlerin sıklığı, üç ülkenin sadece turistik cazibelerinden kaynaklanmaz. Uçuş olmadan yapılan, otomobil veya otobüsle gerçekleşen seyahatler daha hesaplıdır.

Gelelim tatil için düşünülebilecek en hesaplı ülkelere… Bu noktada enflasyonun çok yüksek olup ulaşımın görece hesaplı olduğu her ülkeyi değerlendirmeye almadık. Onun yerine turistlere dönük farklı cazibeleri bulunan ve küresel çapta ilgi uyandırmayı başaran ülkeler içindeki ucuz seçenekleri değerlendirdik. Fikir vermeleri ümidiyle…

Tatil İçin Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler

Ukrayna

Ukrayna

Tatil için gidilebilecek en ucuz ülkeler listesinde Ukrayna ile birlikte Beyaz Rusya ve Moldova da düşünülebilir. Üçlü arasında ideal olan seçenek ise Ukrayna’dır. Ülkenin Rusya’yla yaşamış olduğu askeri kriz, çatışmaya dönmüş ve hatta kanlı bir savaşın yaşanıp yaşanmayacağı konusunda herkes endişelenmişti. Soğuk Savaş’tan 2000’li yıllara dek ekonomisi çokta iyi olmayan ülke, Avrupa Birliği’nin de desteğiyle ekonomisini düze çıkarmaya başladı. Bu da 5-10 sene önceki turistik maliyetlerin artmasına neden oldu. Hâlen Batı Karadeniz veya Doğu Avrupa seyahati düşünenler için ekonomik bir ülke olduğu da gerçek…

Ukrayna En Uygun Oteller

Yunanistan

Yunanistan

Kıyı Ege’nin gözde yerleri Çeşme ve Bodrum’a dair hemen her yaz çıkan haberleri üzülerek görüyoruz. Bazı işletmecilerin yerli veya yabancı ayrımı gözetmeksizin, sundukları hizmet ve verdikleri ürün karşılığında çok yüksek tutarları fatura ettikleri biliniyor. Turizm sektörünü hançerleyen bu davranışla muamele görülmeyecek, bölgenin muadili olan destinasyon ise Ege’deki Yunan adaları…

Siyasi konuları göz ardı ediyor ve yalnızca iyi bir yaz tatili arıyorsanız, doğanın görece daha iyi korunduğu, lüks yerine sadeliğin ön planda tutulduğu Yunan adalarını tercih edebilirsiniz. Elbette Mykonos gibi dünyaca ünlü bir adaya gitmenizi öneremeyiz. Buna karşın Midilli, Sakız, Sisam, Rodos veya Girit değerlendirmeyi isteyebileceğiniz seçeneklerden bazıları. Ulaşım konusunda da esnekliğiniz olduğunu hatırlatalım: İsterseniz Atina veya duruma göre Selanik aktarmalı olarak tatilinizi geçireceğiniz adaya gidebilirsiniz. İsterseniz de deniz yoluyla daha ekonomik bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Birçok Yunan adasına, Türkiye tarafındaki bir il veya ilçe limanından seferler düzenleniyor. Bu da Yunanistan’ı tatil için gidilebilecek en ucuz ülkeler listesine sokuyor.

Yunanistan En Uygun Oteller

İran

İran

Önermek istediğimiz ikinci komşumuz ise Doğu sınırımızdan, İran… İran, farklı uygarlıklara yüzlerce yıldır ev sahipliği yapmış bir ülke. Müzeleri ve ören yerleriyle gerçek bir turistik merkez. Ayrıca ortalama gelir sahibi hemen her Türk vatandaşının ziyaret edebileceği bir nokta. Şunu da belirtmekte fayda var: İran’a kültürel, tarihi, dini, doğa, gastronomi turizmi amacıyla gidilebilir. Doğusundan Hint ve Pakistan mutfağı, güneyinden Arap mutfağı, batısından ve kuzeyinden Türk mutfağı ile benzeşen Acem mutfağı denenebilir. En az Türk mutfağı kadar zengin olan bu alan, İran şehirleri arasında farklılık gösteriyor.

İran’a hava veya karayoluyla gidilmesini önermiyoruz. Yıllar sonra tekrar başlayan tren seferleri son derece ekonomik. Hesaplı yolculuk, hem güvenli hem de şahane manzaralar sunuyor.

Küba

Küba

Uzak diyarlara hesaplı bir seyahat hayali kuranlar için de bir öneri paylaşmak istiyoruz: Küba… Orta Amerika ülkesi Küba, uzun yıllardır ABD ambargolarına maruz kalıyor bölgesindeki diğer ülkelerin aksine. Bu da Küba’yı Dominik, Dominika, Jamaika, Turks ve Caicos Adaları, Bahamalar, Barbados gibi seçeneklerden daha ekonomik kılıyor. Küba ile ilgili tek olası sıkıntı uçuş sorunu olacaktır. Zira ziyadesiyle fiyatların yüksek olduğu söylenebilir. Eğer Küba tatili planlıyorsanız, en azından bir haftayı orada geçirerek uçuş için ödediğiniz tutarın etkisini biraz olsun kırabilirsiniz.

Bangladeş

Bangladeş

Aradığınız hedef noktası Asya’da muson ikliminin egemen olduğu bir coğrafyada ise çoğu ülke ekonomik olacaktır. Hindistan, Myanmar, Butan, Laos, Tayland, Vietnam, Kamboçya, Malezya, Singapur, Endonezya gibi seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Açık olmak gerekirse söz konusu ülkelerin tamamında görülebilecek birçok yer var. Ekonomik bir tatil konaklamasından yolculuğuna kadar geniş bir yelpaze ise, önerimiz Bangladeş…

Başkent Dakka’ya direkt uçuşlar var ve Küba uçuşları kadar olmasa da fiyatların çokta makul düzeyde olmadığı savunulabilir. Buna karşın diğer seçeneklere göre ya daha hesaplı ya da hemen hemen aynı düzeyde. Konaklama konusunda her bütçeye hitap eden seçenekler mevcut. Hindistan veya Çin Halk Cumhuriyeti’ne nazaran sokak lezzetleri damak tadınıza daha elverişli: Hem hesaplı hem de tiksinmeden tüketebileceğiniz seçenekler mevcut. Gastronomi turizmi dışında doğasıyla da ön planda olan bir yer. Ayrıca tarih, din, kültür turizmi sektörlerinde de son derece popüler bir destinasyon. Dakka’da kalabileceğiniz gibi, birkaç saatlik otobüs veya tren yolculuğuyla daha farklı turistik bölgelere de ulaşabilirsiniz.

#BuTatilde Rehber Önerisi: İstanbul Tarihi Yarımada Rehberi!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Erçin Kaya

İstanbul doğumludur ve istanbulda yaşamaktadır. Şu anda zorunlu haller sebebi ile plaza hayatı sürmektedir. Bir gün büyük şehirin gürültüsünden kurtulmak doğa ile iç içe yaşayabilmek için çalışmalarına devam etmektedir.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tatil İçin Gidilebilecek En Ucuz Ülkeler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds