Yaşamına, Sivas Kızıldağ’ın yamaçlarında kaynak suları ve eriyen kar sularının toplanması ile başlar. 1355 km uzunluğun sahip olan nehir iki ayrı koldan gelen suları Karadağ Köyünün yakınlarında birleşmesi ile Anadolu’yu baştan başa yararak Karadeniz’e döküleceği efsanevi yolculuğuna burada start verir.

Kızılırmak Nehri

Kızılırmak

Ülkemizin en tanınmış nehirlerinden birisi olan Kızılırmak doğduğu topraklardan İmranlı’ya doğru akarken içerisine kattığı Kızıldağ’ın topraklarından alır kızıl rengini ve bu adla anılır.
Yıllık 184 m3/s’ ortalama su debisine sahip olan nehir geçmişte de günümüzde de güzergahı üzerinde sayısız medeniyetin yaşam kaynağı olmuştur. Geçtiği alanlarda bıraktığı alüvyonların verimli tarlalara dönüşmesinden ayrı olarak çağdaş dünyada olmazsa olmazlardan olan elektrik enerjisi üretiminde de sonsuz bir kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kızılırmak Havzası

Kızılırmak Havzası

Sayısız türden canlıya hayat kaynağı olan bu eşsiz nehir aynı zamanda Türkiye’nin en büyük 2. havzasını oluşturmaktadır. Su toplama alanı 78180 km2 olup toplam su hacmi yaklaşık 5,5 milyar m3’tür.

Kızılırmak Deltası

Kızılırmak Delta

Anadolu topraklarında sessiz ve sakin yolculuğu Karadeniz’in soğuk sularında sonlanan Kızılırmak denize dökülmeden önce Samsun’un Bafra, Engiz ve Alaçam ilçelerinde 56 bin hektarlık bir alana yaydığı verimli Kızılırmak Deltası ile bu bölgemizin de hayat kaynağını oluşturmaktadır.
Kızılırmak deltası, doğal özellikleri büyük ölçüde korunabilmiş, ülkemizin Karadeniz kıyısındaki tek sulak alanı özelliğini de taşımaktadır.Kızılırmak Samsun’un Bafra ilçesinde Karadeniz’e dökülene kadar toplam 1355 km yolculuk yapar.

Efsanevi Kızılırmak Yolculuğu

Kızılırmak Nehri Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Aksaray, Kırıkkale, Ankara, Çankırı, Çorum, Sinop ve Samsun illerinden nazlı bir gelin gibi süzülerek akarken geçtiği topraklarda geçmişten günümüze sayısız medeniyetin ve kültür yapısını da olumlu olarak etkilemiştir.

Nehir başlangıç noktasından denize döküldüğü topraklara kadar sayısız dere, ırmak ve çayı da bünyesine katarak Karadeniz’i besleyen önemli bir su kaynağı olarak hayatına devam etmektedir.
Nehrin üzerinde yer alan ilk baraj olan İmranlı barajında görevini yaptıktan sonra akmaya devam eden bu zengin su kaynağı Sivas’ın İmranlı ve Zara ilçelerini de ikiye bölerek ilerlerken Hafik ilçesinin kuzeyinden Özdere Irmağını, Hafik İlçesinin kuzeybatısında ise Acısu Irmağının yolculuğuna son vererek kendi bünyesinde akışını sağlar.

Bu birleşmeden sonra iyice büyüyen nehir Sivas il merkezine bir kıvrak çalım atarak ilin kuzeyinden efsanevi yolculuğuna devam eder. Sivas ilinin batısında Yıldız Irmağı, Kalın Çayı, Üsgülüç Çayı Kızılırmak Nehrine entegre olur. Bu noktadan sonra nehir Sivas il sınırları içerisinde Bağlararası Deresi, Bucak Deresi, Kadıraközü Deresi, Acısu Deresi ve Çubuksu Çayını da bünyesine katan ırmak Çermikler Barajı sonrası Kayseri il sınırları ile tanışır ve içerisinde taşıdığı hayatı Kayseri’ye aktarır.

Kayseri sınırlarında da hayat dağıtarak yolculuğuna devam eden bu muhteşem nehir Karaözü Köyü yakınlarında 13. YY yapıldığı düşünülen Şahruh Köprüsünün altından çılgınca ve durmaksızın akmaya devam eder. Köprü günümüzde halen ayakta olup kullanımı devam etmektedir.

Doymak bilmeyen iştahını Kayseri İl sınırları içerisinde de sürdüren nehir Karasu deresini de yutarak Nevşehir’e el sallar. Nevşehir ve Kayseri sınırlarında bulunan Bayramhacılı Barajı’nda ve Sarıhıdır Hidroelektrik Santralinde biraz nefeslenerek üreteceği enerji için güç toplar.

Nevşehir ili içerisinde Alaçoraközü Deresi ile birleşen nehir yaklaşık 10 km Kırşehir – Nevşehir illerinin sınır çizgisinde akmaya devam eder.

Sonrasında Kırşehir il sınırlarına giriş yapan Kızılırmak, Kırşehir il sınırlarında Köşkerliözü Deresi, Höşür Deresi, Bezirganözü Deresi, Kılıçözü Deresi ve Gökler Derelerinin de yaşamına son vererek bu akarsuları bünyesinde Aksaray – Kırşehir sınır çizgisinde Hirfanlı Baraj gölüne karıştırır. Hirfanlı Barajı ve Baraj gölü Ankara – Kırşehir il sınırı üzerinde yer alır. Bu sınır çizgisi üzerinde Hirfanlı ve Kesikköprü Barajları Cumhuriyet Döneminde yapılan önemli enerji kaynaklarıdır.

Yolculuğuna devam etmekte olan Kızılırmak Kırıkkale tarafında bulunan Kapulukaya Barajını besleyerek Kırıkkale şehir merkezinin batısından akışına devam eder.

Kırıkkale – Ankara il sınır hattında ilerledikten sonra Çankırı il sınırlarına giren nehir Terme Çayını bünyesine katar ve bu birleşmeden sonra Çorum iline merhaba der. Delice Çayı, Beşdut Çayı ve Dağarlık Deresi ile de birleştikten sonra Obruk Barajını besler. Daha sonra Arkut Çayı, Kavşak Çayı sonrası Çorum iline bağlı Osmancık ilçe merkezinin ortasından geçerken sonsuz verime sahip toprakları da kana kana sulayarak ülkemizin en önemli pirinç türlerinin yetiştirilmesinde en önemli eleman olarak görevini başarı ile yapmanın huzuru ile yolculuğunu sürdürür.

Yönünü doğu tarafına çeviren nehir Sinop il sınırları içerisinde Boyabat Barajını da doyurduktan sonra Sinop – Samsun il sınırını belirler. Akışını ısrarla sürdüren nehir Altınkaya ve Derbent Baraj göllerini de bu sonsuz akışı ile doldurarak bir süre dinlenip yolculuğuna devam eder.

Son olarak Bafra ilçe merkezinin batısından geçen Kızılırmak Nehri Karadeniz suları ile buluşarak Sivas’tan başlayan ve tam 1355 KM süren. zaman zaman baraj gölleri ile duraksayan ama asla vazgeçmeden devam eden yolculuğunu başka bir boyuta taşır.

Nehir üzerinde en büyüğü Samsun İl sınırları içerisinde yer alan Altınkaya Barajı olmak üzere toplam 16 adet baraj bulunmaktadır.

1- Çermikler Barajı – Sivas
2- Yamula Barajı – Kayseri
3- Bayramhacılı Barajı – Nevşehir
4- Sarıhıdır HES – Nevşehir
5- Cemel HES – Nevşehir
6- Hirfanlı Barajı – Kırşehir
7- Kesikköprü Barajı – Ankara
8- Kapulukaya Barajı – Kırıkkale
9- Ülkün HES – Çorum
10- Obruk Barajı – Çorum
11- Pirinçli HES – Çorum
12- Kargı Kızılırmak Barajı – Çorum
13- Boyabat Barajı v- Sinop
14- Altınkaya Barajı – Samsun
15- Derbent Barajı – Samsun
16- Saraçbendi HES – Sivas

Aktığı topraklara minnet borcunu ödercesine geçtiği her yere bolluk ve bereket getiren Kızılırmak nehri ayrıca içerisinde çeşit çeşit balık türlerinin yaşamasına da izin vererek doğal dengenin oluşmasına da katkı sunmaktadır. Geçtiğiniz topraklarda bu nehrin bir kısmını görürseniz ülkemiz için yarattığı güzelliklere ve doğal zenginliğine teşekkür etmeyi unutmayınız.

#BuTatilde Gurme Öneri: Türk Mutfağına Zenginlik Katan En Güzel Peynirler!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Tansel Genç
30 sene bankacılık sektöründe çalıştıktan sonra emekli oldu, şimdi emekliliğin tadını gezerek çıkartıyor.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sonsuz Nehir; Kızılırmak

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds