Slovenya Gezi Rehberi yazımızda sizin için ülkenin genel özellikleri, kültürü, ulaşım ve konaklama bilgilerini derledik. Slovenya; tarihi, komşuları, yemekleri ve denizi ile hoşça vakit geçirebileceğiniz bir ülkedir.

Genel Bilgiler

Slovenya Cumhuriyeti, Orta Avrupa’da yer alan bir Balkan ülkesidir. Adriyatik Denizi, İtalya, Hırvatistan, Avusturya ve Macaristan ile komşudur. 1991 yılında bağımsızlığını ilan ederek kurulan Slovenya, öncesinde Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti sınırları içerisinde yer almaktaydı.

Slavca, Slavlar ülkesi anlamına gelen Slovenya’nın başkenti, Ljubljana’dır. Resmi dili Slovence olan ülkenin para birimi, Euro’dur.

Yüzölçümü çok küçük ülke, örneğin Ankara’dan daha küçük bir büyüklüktedir. Slovenya’nın toplam nüfusu ise 2 milyon civarındadır.

Slovenya’nın Tarihi

Sloven halk, 550 yılında Moravna’dan göç ederek, bugünkü topraklara yerleşmişlerdir. Yüz yıl sonra Karantanya Düklüğü’nü kurmuşlar ve 745 yılında bu düklük, Karolenj İmparatorluğu’na katılmıştır. İmparatorluğun dağılmasıyla 975 yılında, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu parçası haline gelmişlerdir.

1. Dünya Savaşı yıllarına gelindiğinde Slovenler, Avusturya – Macaristan İmparatorluğu altında yaşamaktaydı. Savaşın bitmesine yakın bu imparatorluktan ayrılmış ve savaş sonrasında Yugoslavya Krallığı’nı kurmuşlardır. Birçok farklı etnik grubun yaşadığı bu krallık, birçok iç çatışma görmüştür. 1934 yılında ülkede yaşayan Hırvatlar,Yugoslavya kralına suikast düzenlemiştir. Bunu üzerine etnik gruplar arasındaki çatışmalar hız kazanmıştır.

1. Dünya Savaşı’na gelindiğinde Yugoslavya komşularının aksine, Almanya yanında yer almayınca işgal edilmiştir. Parçalara ayrılan ülkenin bir kısmı Almanya topraklarına katılmış ve Geri kalan topraklar ise İtalya, Arnavutluk, Macaristan arasında paylaşılmıştır. Bu topraklarda savaş boyunca soykırımlar yapılmış, Çingene ve Yahudiler’in büyük bir kısmı hayatlarını kaybetmiştir. Savaş sonunda direniş grupları ortaya çıkmış ve kazandıkları zaferle, Demokratik Yugoslavya Federasyonu’nu kurmuşlardır.

Soğuk Savaş zamanında SSCB’ye karşı, Doğu Bloku’nda bulunan diğer ülkelere göre daha bağımsız hareket etmişlerdir. 1990’lı yıllarda Doğu Bloku’nun dağılmaya başlamasıyla bağımsızlığını ilan ederek Slovenya Cumhuriyeti’ni kurmuşlardır.

Slovenya Gezi Rehberi

 • Kolpa Nehri
 • Bled Gölü
 • Bled Kalesi
 • Ljubljana Kalesi
 • Belediye Binası
 • Aziz Nicholas Katedrali
 • Preseren Meyanı
 • Tivoli Parkı
 • Slovenya Ulusal Müzesi
 • Üçlü Köprü
 • Fransız Kilisesi
 • Predjama şatosu
 • Postojna Mağaraları
 • Skocjan Mağaraları

Slovenya ormanları, dağları, şelaleleri, nehirleri ve mağaraları ile doğanın hüküm sürdüğü, keşfedilmemiş güzellikleri barındıran bir yerdir. Biyolojik çeşitliliği yanında, dünyanın en fazla mağara bulunan yeri olan Slovenya’da, tarihi birçok yer de göz doldurmaktadır.

Kolpa Nehri, Rijeka

İmages Kolpa Nehri e1590410318885

Ülkenin Hırvatistan sınırında bulunan Kolpa Nehri, özellikle yaz aylarında çokça tercih edilen bir yerdir. Piknikten doğa yürüyüşüne, kamptan spora birçok etkinlik yapabileceğiniz bu yer, ormanların arasında kalmış olmasıyla gizem yaratmaktadır.

İmages Kolpa Nehri1 e1590410331888

Bled Gölü, Bled

İmages Bled Golu e1590410347568

Bled Gölü, Julian Alpleri’nde yer alan, deniz seviyesinden 450 metre yükseklikte bulunan bir göldür. Ülkede en çok ziyaret edilen yerlerden olan Bled Gölü, buzul ve tektonik oluşumlu olup, derinliği 30 metredir. Su sporlarının yapıldığı gölde, Dünya Kürek Şampiyonası da yapılmıştır. Slovenya gezi rehberine eklenmesi gereken, eşsiz manzarasıyla kendine hayran bırakan bu yeri mutlaka görmelisiniz.

İmages Bled Golu1

Bled Kalesi, Bled

Bled Gölü’ne bakan bir tepeye kurulmuştur. 1004 yılında inşa edilen bu kale, ülkede bulunan en eski kaledir. İster araçla, isterseniz de yürüyüş yolunu kullanarak çıkabileceğiniz bu kaleden, Bled Gölü’nü izleyebilirsiniz.

Ljubljana Kalesi, Ljubljana 

İmages Ljubljana Kalesi e1590410379471

15. yüzyılda, Türk akınlarını durdurmak amacıyla yapılmış bu kalenin girişinde, bölgeye özgü el işçiliği dikkate değerdir. Galerija Rustika denen bu işçilik yanında, kalenin diğer girişinde ise yapının tarihini anlatan kısımlar bulunuyor. İçerisinde bulunan St George Şapeli ise Gotik tarzda yapılmıştır. Burada aynı zamanda ülkeye özgü geleneksel yemekleri tadabileceğiniz bir restoran bulunmaktadır.

Belediye Binası, Ljubljana 

Kent Meydanı’nda yer alan bu yapı Gotik tarzda, 1484 yılında, mimar Peter Bezlaj tarafından inşa edilmiştir. 1717 yılında yenilenen Belediye Binası, Barok tarzda yenilikler kazanmıştır. Meşhur Robba Çeşmesi’nin birebir örneği ise bu binanın önünde yer almaktadır. Bina içerisinde 4 avlu bulunmaktadır ve yıl boyunca diğer belediyelerde yapılan sergiler ve birçok sanatçının eseri burada sergilenmektedir.

Aziz Nicholas Katedrali, Ljubljana 

İmages Aziz Nicholas Katedrali Ljubljana e1590410402319

Başkentte bulunan bu katedral, ikiz kuleleri ve yeşil kubbesi ile hemen fark edilmektedir. Ciril – Metodov Meydanı’nda yer alan ve Gotik stildeki yapı yerine, 18. yüzyılda yeniden inşa edilen Aziz Nicholas Katedrali, Barok tarzı taşımaktadır. Katedralin duvarları oyuk biçimindedir ve her oyukta freskler ve heykeller yer almaktadır.

Preseren Meydanı, Ljubljana 

İmages Preseren Meydani e1590410419802

Slovenya’nın ünlü şairi France Preseren’den adını alan bu meydan, şehrin göbeğinde bulunmaktadır. Meydanda ünlü şairin heykeli de yer almaktadır. Burası şehrin en önemli buluşma noktalarından biridir.

Tivoli Parkı, Ljubljana 

İmages Tivoli Park

Başkentin en büyük ve en güzel parkı olan Tivoli, mühendis Jean Blanchard tarafından, 1813 yılında inşa edilmiştir. İçerisinde çeşmelerin ve heykellerin yer aldığı, birbirinden farklı birçok ağacın bulunduğu bu park, gezi sonrasında dinlenmek ve doğa ile vakit geçirmek için Slovenya gezi rehberine eklenebilecek türden bir parktır.

Slovenya Ulusal Müzesi, Ljubljana 

İmages Slovenya Ulusal Muzesi

Slovenya Doğal Tarih Müzesi ile aynı binada yer alan Slovenya Ulusal Müzesi, 1821 yılında inşa edilmiştir. Ülkenin en eski kültür ve bilim merkezi olarak adından bahsettiren bu müzeler mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Müze içerisinde; nümizmatik sergiler, arkeolojik eserler, çizim, baskı, uygulamalı sanat gibi bölümler bulunmaktadır.

Üçlü Köprü, Ljubljana 

İmages Uclu Kopru Ljubljana

1842’de yapımına başlanan ve 1932 yılında bitirilen Üçlü Köprü, Ljubljana Nehri üzerinde yer almaktadır. Bu tarihi kemer köprüsü, beton ve kireç taşı kullanılarak yapılmıştır. 1992 yılında aslına uygun olarak yenilenen köprü, şuan sadece insan trafiğine açıktır. Slovenya’nın bu tarihi köprüsünün mimarı, Joze Plecnik’tir. Üçlü Köprü, Slovenya gezi rehberinde yer alması gereken bir manzaraya sahiptir.

Fransız Kilisesi, Ljubljana 

Preseren Meydanı’nda yer alan bu Fransız Kilisesi, pembe rengi ile çokça dikkat çekmektedir. Bu kilise 1646 – 1660 yıllarında, eski bir kilise üzerine inşa edilmiştir. Dini bir tarikat tarafından 18. yüzyılın sonuna kadar kullanılan bu binanın ana sunağının mimarı Francesco Robba’dır. 1895 yılında yaşanan depremle zarar gören Fransız Kilisesi, mimar Matej Sternen tarafından 1936 yılında tekrar tasarlanmıştır.

Predjama Şatosu, Postojna

İmages Predjama Satosu

Orta Çağ’dan günümüze gelmiş çeşitli eşyaların sergilendiği bu şato, hem gizli geçitleri hem de mimari yapısı ile ünlenmiştir. 120 metreden yüksek bir kayalığın üzerine yapılmış Predjama Şatosu, 12. yüzyılda inşa edilmiştir. Slovenya gezi rehberine eklenmesi gereken bu yeri gezmek için rehber hizmeti almak mümkündür. Bunun yanında şatonun altında Predjama Mağarası’nı bulunan bu yer, adından sıkça söz ettirmektedir.

Postojna Mağaraları, Postojna

İmages Postojna Magaralar

Bu mağaralar, yakınında bulundukları yerleşim yerinden adlarını almıştır. 24 kilometre uzunluğu ile Postojna Mağaraları ülkenin en uzun ikinci mağarası konumundadır. Pivka Nehri’nin hareketleri ile karstik olarak oluşmuşlardır. 1818 yılında keşfedilmiş ve II. Dünya Savaşı’nda Almanlar tarafından yakıt deposu olarak kullanılmışlardır. Bu sebeple çokça yangın çıkan mağara, ciddi hasarlar almıştır. Bu nedenle sadece 5 kilometrelik bir kısmı turizme açıktır.

Skocjan Mağaraları, Koper

İmages Skocjan Magaralari

Dünyanın en önemli doğal hazinelerinden biri olan Skocjan Mağaraları aynı zamanda ülkenin en önemli turistik alanlarından biridir. Bu doğal hazineler, 1986 yılından bu yana UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirasları Listesi’nde yer almaktadır. 1991 yılından bu yana ise Skocjan Mağaraları, UNESCO tarafından korunma altına alınmıştır. 300 metrelik genişliği ve 6200 metrelik uzunluğu ile kalker tabakalardan oluşmuş bu mağaralar, karstik oluşumludur. Mağaranın en altında su birikintileri ve çöküntüler yer almaktadır.

Slovenya’da Ne Yenir?

Komşularından lezzet olarak etkilenen bu mutfakta, her bölgeye ait farklı lezzetler tatmanız mümkündür. Deniz ürünleri, şarküteri, tatlı alanında çok seveceğiniz bu mutfakta, lezzetli şaraplarda bulunmaktadır. Balkan ve İtalyan lezzetlerinin esintilerine sahip Slovenya mutfağı, Slovenya gezi rehberine eklenmesi gereken tatlar sunmaktadır.

Slovenya gezi rehberinize ekleyebileceğiniz bazı geleneksel lezzetler şöyledir: Mantar Çorbası, Kranjska Klobassa, Gibanica, Idrian Zlikrofi, Sljivovica, Polenta, Burek, Kraski Prsut, Goulash, Jota, Kremsnita, Palaçinka, Potica, Struklji.

Slovenya’da tercih edebileceğiniz bazı restoranlar: Sova Restaurant & Wine Bar, Park Cafe & Restaurant, Gostilna Rozic Restaurant, Tozd, Centralna Postaja Bar, Le Petit Cafe.

Slovenya’da Ulaşım

Slovenya gezi rehberinizi oluştururken bilmeniz gereken en önemli konu, Schengen Vizesi şartıdır. Uçak ile İstanbul’dan, iki saatte gidebileceğiniz ülkede, sadece bir havaalanı bulunmaktadır. Slovenya’ya, herhangi bir komşu ülkesinden karayolu ile gitmeniz de mümkündür. Yakın bir ülkeye daha uygun uçak bileti bulursanız bu seçeneği değerlendirebilirsiniz. Başka bir alternatif ise otobüs yolculuğu olabilir, fakat uzun bir yolculuğu göze almanız gerekmektedir.

Slovenya küçük bir ülke olduğundan ulaşım konusunda sorun yaşamayacaksınız lakin burası Balkan ülkeleri arasında en pahalı yer olarak biliniyor. Bu sebeple toplu taşıma kullanarak daha uzun süreye konaklama yapmak yerine, araç kiralayarak daha hızlı gezi yaparak, daha uygun fiyatlara gezinizi bitirebilirsiniz.

Slovenya’da Konaklama

Slovenya küçük bir ülke olduğu için konaklama imkanı sınırlıdır. Bu nedenle fiyatlar beklediğinizden daha fazla olabilir. Bu nedenle Slovenya gezi rehberi oluştururken otel araştırmalarınızı yapıp önceden yer ayırtmanızda fayda olacaktır. Bunun yanında Slovenya’da otel tercihinizi merkezden, başkentten ya da Bled Gölü çevresinden seçebilirsiniz. Bled Gölü çevresinde kamp da yapabilirsiniz.

Slovenya gezi rehberine eklenebilecek bazı otel önerilerini şöyle sıralayabiliriz:

Slovenya seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Slovenya gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Slovenya Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds