Sivas gezi rehberi ile, Cumhuriyet’in kuruluşunda Sivas Kongresi ile son derece kritik bir rol oynayan bu önemli şehri yakından tanıyalım.

Sivas, İç Anadolu’da bulunan ve Türkiye’nin en büyük ikinci yüzölçümüne sahip olan bir şehirdir. Resmi kayıtlara göre 623 bin nüfusa sahip olan şehir, 4 bin yıllık yazılı tarihi ile geçmişten günümüze Anadolu coğrafyasının en büyük kültürel miraslarından birini barındırmaktadır. Gerek yöresel yemekleri, gerek türküleri ve gerekse de halk oyunları ile, kültürel bağlamda önemli bir zenginliğe sahip durumdadır.

Elbette ki 40 bini aşkın öğrenciye de Cumhuriyet Üniversitesi ile ev sahipliği yapan kent, öğrencileri ile de renkli bir görünüme sahiptir. Doğa ve tarihin iç içe geçtiği şehirler arasında gösterilebilecek olan Sivas’ta gezilecek yerler anlamında da şehir merkezi ve ilçelerde çokça alternatif bulunmaktadır.

Sivas’ın binlerce yıllık bir geçmişe sahip olduğu, ilk olarak Yıldızeli ilçesinde bulunan köylerdeki Tunç Devri’ne kadar uzanan buluntular ile kanıtlandı. Yazılı tarih bağlamında ise Hititler ile başlayan süreçte Frigler, Persler, Roma İmparatorluğu, Selçuklu, Danişmendliler ve daha onlarca farklı medeniyete de ev sahipliği yaptılar. Milli Mücadele ateşinin yakıldığı dönemlerde de Sivas Kongresi’ne ev sahipliği yapan kent, önemini binlerce yıl her zaman için korumayı başarmıştır.

Sivas Gezi Rehberi

Sivas, onlarca farklı medeniyete ev sahipliği yapmasından dolayı çok sayıda tarihi mirası bünyesinde barındırmaktadır. Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk’ün simgelendiği birkaç farklı rota bulunmaktadır.

Çifte Minareli Medrese

İmages cifte minareli medrese2

Sivas gezi rehberi listesine, şehir merkezinde yer alan Çifte Minareli Medrese’yi ekleyerek başlayabiliriz. İstasyon Caddesi ile Atatürk Caddesi’nin tam ortasında yer alan, şehirde yaşayan kişilerin adeta buluşma noktası olan “tek ağacın” yanında yer alan medrese, ihtişamını hala korumaktadır. Anadolu Selçuklu Devleti’nden bu yana korunarak günümüze kadar gelen medrese içerisinde, soluklanabileceğiniz mekanlar yer alıyor. Aynı zamanda hediyelik eşya alınabilecek çok sayıda dükkan da, medrese içinde bulunuyor.

Buruciye Medresesi

İmages Buruciye e1586961452817

Çifte Minareli Medrese’nin hemen karşısında bulunan Buruciye Medresesi de, yine Anadolu Selçuklu Dönemi’nde inşa edilen bir kültürel mirastır. 1271 yılından günümüze kadar korunarak gelen medresede, yine dinlenmelik ve çay, kahve gibi alternatiflerin bulunduğu bir mekan yer almaktadır. Çifte Minareli Medrese ile karşı karşıya olan Buruciye’yi de, soluklanmak adına tercih edebilirsiniz.

Sivas Kongre Binası

Milli Mücadele’ye yön veren şehirlerden biri olan Sivas, Cumhuriyetin ilanında büyük bir rol oynamıştır. Günümüzde Atatürk ve Etnografya Müzesi olarak da ziyarete açık olan bina, Buruciye Medresesi’nin karşı caddesinde yer almaktadır. Yine İstasyon ve Atatürk Caddeleri’nin birleştiği noktada, kongre binasına kolaylıkla ulaşmak mümkün oluyor. Müze içerisinde Osmanlı dönemine ait birçok koleksiyonun da yer aldığını hatırlatmamız gerekiyor. Eğer Milli Mücadele yıllarını da bir kez daha hissetmek istiyorsanız, müze Sivas gezilecek yerler listesinde mutlaka yer almalıdır.

Kangal Ağa Konağı

İmages Kangal Aga Konagi

Yine şehir merkezinde, Hikmet Işık Caddesi’nin tam ortasında yer alan Kangal Ağa Konağı, keyifli bir şekilde yemek yiyebileceğiniz mekanlar arasında bulunmaktadır. Sessiz ve sakin yapısı ile ön plana çıkan konakta, günün yorgunluğunu atabilir ve karnınızı doyurabilirsiniz.

Sivas Kalesi

Elbette ki, her şehrin simgelerinden biri, uzun yıllardır korunarak günümüze kadar gelmeyi başaran kaleleridir. Bu bağlamda Sivas Kalesi de, şehir merkezinde ziyarete açık durumdadır. Merdivenleri sizi her ne kadar yoracak kadar çok olsa da, kaleye çıkarak demlik demlik çay tüketebilir, Sivas’ı tepeden görebilirsiniz. Sivas Kalesi, Sivas gezi rehberi planlamalarınızda yer alması gereken başlıca noktalardan biridir.

Abdi Ağa Konağı

İmages sivas 3423405 1280 e1586961585208

Geleneksel Sivas konaklarının nadir eserlerinden biri olan Abdi Ağa Konağı, şehir merkezinde ziyarete açıktır. Konaktan içeri girmenizin ardından, rehber 12 odalı ve 2 katlı olan bu yapıda ziyaretilere bilgilendirme de yapmaktadır.

İmages sivas 3423406 1280 e1586961654615

Dipnot: Konaktan ayrılırken, çıkışa yakın yerde bulunan çeşmenin aşırı soğuk suyunu içmeden ayrılmayın.

Tarihi Taşhan Çarşısı

Sivas’ı ziyaret ettiğiniz zaman, tarihi yapılar ile karşılaşmanız fazlasıyla mümkündür. Tarihi Taşhan Çarşısı da, önemli bir miras olarak dikkat çekiyor. Çarşı içerisinde hem dinlenerek çay içebileceğiniz mekanlar, hem de hediyelik eşyalar alabileceğiniz dükkanlar bulunmaktadır.

Divriği Ulu Cami

İmages divrigi great mosque 3421467 1280 e1586961680505

Şehir merkezinin ardından, Sivas gezi rehberi planlamanıza ilk olarak Divriği’de bulunan Ulu Cami’ni ekleyebilirsiniz. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de alınan bu tarihi yapı, 1229 yılında Mengücekli Beyi Ahmed Şah tarafından inşa ettirildi.

İmages Ulu Cami

1000 yıla yakın bir yapı olmasından çok, güneşin caminin ön kapısına vurduğu zaman ortaya çıkan silüet, Ulu Cami’yi eşsiz kılıyor. Çok sayıda yerli ve yabancı konuk, Ulu Cami’yi sadece silüeti bizzat görmek adına ziyaret ediyor.

Kangal Balıklı Kaplıcaları

İmages Kaplica e1586961701273

“Doktor Balıklar” ile, keyifli bir deneyime hazır mısınız? Sivas gezi rehberinde bulunan şifalı bölge, yani Sivas’ın Kangal ilçesinde bulunan (13 km) Balıklı Kaplıcaları, sedef hastalığına iyi gelmesi ile biliniyor. Aynı zamanda, 37 derecelik sıcaklıkta dahi yaşayabilen, bu genetiğe sahip olan dünyanın tek balık türü ile şifalı sularda keyifli vakit geçirmek de mümkün. Sivas’ı ziyaret ettiğinizde, Kangal’a uğramışken Balıklı Kaplıcaları mutlaka deneyimleyin.

Dipnot: Hazır Kangal’a gelmişken, meşhur kangal köpeklerinin bulunduğu barınaklara da mutlaka uğrayın..

Eğribucak Kayalıkları’nda Kamp

İmages Egribucak Kayaliklari e1586961716375

Sivas’ın turizme kazandırılan son noktalarından biri olan Eğribucak Kayalıkları, Arpayazı Köyü’nün üst kısmında bulunuyor. Kayalıklar, özellikle doğa ve kamp tutkunları için muhteşem bir fırsat yaratıyor. Elbette ki meşhur Sivas soğuğundan dolayı, kamp için bahar ve yaz aylarını tercih etmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Yıldız Dağı Kayak Merkezi

İmages Yildiz Dagi Kayak Merkezi e1586961728587

Henüz 2017 yılında faaliyete geçen Yıldız Dağı Kayak Merkezi, son yıllarda şehir turizmine büyük bir hareketlilik getirdi. Yerli ve yabancı misafirlerin mutlaka uğradığı bir nokta olan kayak merkezinde, keyifli bir gün geçirme imkanınız bulunuyor. Şehir merkezinden günlük olarak kalkan servisler ile merkeze gidebileceğiniz gibi, aracınız ile veya kiralayacağınız otomobille ulaşma şansınız var. Gün boyunca farklı bir noktaya uğramadan, hem kayak yapmak hem de Sivas lezzetlerini tatmak kayak merkezi sayesinde mümkün oluyor.

Emirhan Kayalıkları

İmages Emirhan Kayaliklari e1586961742450

Sivas gezi rehberi listenizi oluştururken, eğer yürüyüş için bir rota arıyorsanız, Emirhan Kayalıkları sizleri bekliyor. Emirhan Köyü civarında yer alan kayalıklar, 1780 rakımlı konumu ile doğa ile baş başa vakit geçirmek isteyen misafirlerin mutlak adresi olmalıdır.

Sivas’ta Ne Yenir?

Sivas, oldukça zengin bir mutfak kültürünü de barındırıyor. Sabah ve akşam yemekleri için bambaşka lezzetleri barındıran Sivas’ta, ilk önerimiz elbette ki Sivas Katmeri olacak. Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan katmer, bol yağ ile hazırlanarak önünüze geliyor. Bunun yanı sıra Hingel de Sivas’ta keyifli bir akşam yemeği için birçok mekanda bulabileceğiniz alternatifler arasındadır. Sivas ketesi, Sivas kebabı, meşhur Sivas köfte ve Madımak gibi lezzetler de, Sivas gezi rehberi programınızı tatlandıracak diğer seçeneklerdir.

Sivas’ta yenilecek yemeklerin çoğunu  menüde bulunduran Sosyal Tesisler, hem lezzetli  hem de daha uygun fiyatlı olmasından dolayı tercih edilebilecek mekanlar arasındadır. Tesisler, Sivas Meydanı’nda medreselerin yan tarafında konumlanıyor.

Sivas’tan Ne Alınır?

Sivas’ta, hediyelik eşya ve alışveriş yapmak adına tarihi çarşılar bulunuyor. Tarihi Taşhan Çarşısı, simgesel bir nokta olarak Atatürk Caddesi’nde konumlanmaktadır. Çarşı içerisinde hediyelik eşya alınabilecek çok sayıda mekan da yer alıyor. Aynı zamanda caddenin üst kısmında da, yenilenen yapısı ile farklı bir çarşı daha bulunuyor. Burayı ziyaret ederek de, birçok farklı dükkanda hediyelik eşya alabilirsiniz.

Meşhur Sivas bıçağı, şehir dilinde “germişek” olarak bilinen ağaçtan üretme kalemler ve geleneksel gümüş eşyalar, Sivas’tan bavulunuza ekleyebileceğiniz ilk seçenekler olarak karşınıza çıkacaktır.

2016 yılında açılan PrimeMall SivasPark AVM de, daha geniş alternatifleri ve markaları barındıran bir nokta olarak tercih edilebilir.

Sivas İlçeleri

 • Akıncılar
 • Altınyayla
 • Divriği
 • Doğanşar
 • Gemerek
 • Gölova
 • Gürün
 • Hafik
 • İmranlı
 • Kangal
 • Koyulhisar
 • Suşehri
 • Şarkışla
 • Ulaş
 • Yıldızeli
 • Zara

Sivas seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Sivas gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Sivas Otelleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivas Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds