Ege Bölgesinin ve hatta Ülkemizin en güzel ve cennetten kopan köşelerinden birisi olan Şirince Köyü Egenin İncisi İzmir’e bağlı, hem doğası ve hem de tarihi ile hem de dünyaca bilinen kıyamet efsanesi ile Şirince seyahat rehberi okurlarını en güzel şekilde karşılamaya hazırdır.

Tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra 2012 yılında tüm dünyada çılgınlığa yol açan kıyamet senaryolarında kıyametin uğramadığı yer olarak tüm dünyada adını duyduğumuz bu şirin belde mutlaka gezilip görülmesi gereken bir bölge olarak rehberimizde yer almaktadır.

Şirince’nin Tarihi

Milattan önce 5. yüzyıla kadar dayandığı bilinen Şirince tarihin bilinen ilk zamanlarında dahi zamanının varlıklı ve üst düzey insanlarının yaşadığı, yaşamlarını sürdürdükleri alanın başkaları tarafından keşfedilip kalabalıklaşmaması için Çirkince adını taktıkları masalsı bir yerdi.

Ulusal Kurtuluş Savaşımız sonrasında yapılan nüfus mübadelesi sonrası köyde yaşamını sürdüren Rum vatandaşların yerini Selanik göçmeni Türkler almıştır. Bu nüfus mübadelesi sırasında köye yerleşen göçmen vatandaşların durumlarını yerinde incelemek isteyen İzmir Valisinin köyün masası güzelliği karşısında tarih boyunca Çirkince adı ile anılmasını anlamlaştıramamış olup köyün adını Güzelce olarak değiştirmiş ve günümüze de bu isimle taşınmıştır.

1995 yılına kadar turizm sektöründe hiç bilinirliği olmayan bu cennet köşe, o yılda köye yerleşmeye karar veren yazar Sevan Nişanyan’ın gelişi ile birlikte bambaşka bir çağa girmeye başlamıştır. Eşi ile birlikte köye yerleşen yazarın gelişi ile birlikte çehresi yavaş yavaş değişen köyde eski Rum Evlerinin restore edilmeye başlanması ile Şirince ülkemizin önemli bir cazibe merkezi olmaya koşar adımlarla başlamıştır. Bu yıllardan sonra bu cennet köşenin tüm dünyada tanınmasının baş mimarı olan Sevan Nişanyan ise sit alanında izinsiz inşaat yaptığı gerekçesi ile hapis cezası almıştır.

Bir tarafta Meryemana Evi, diğer tarafta da Efes Harabeleri gibi insanlık tarihine damga vurmuş eserlere oldukça yakında konumlanan bu şirin köy, tarih ve estetiğin ilmik ilmik işlendiği ve kendinizi çok özel hissedeceğiniz muhteşem bir yer olarak siz Şirince Gezi Rehberi okurlarını beklemektedir.

Şirince Kıyamet Kehaneti

Herkesin bildiği gibi Mayaların efsanevi takvimini inceleyen ve anlamlandıran arkeologların yaptığı açıklamalara göre 2012 yılı 21 Aralık günü kıyamet kopacağı ve dünya yaşamının son bulacağı, ancak tüm dünyada sadece 2 yerde yaşayanların bu kıyametten etkilenmeyeceği dedikoduları bir efsane gibi tüm dünyaya yayılmış ve belde bir anda inanılmaz bir ziyaretçi akınına uğramıştı.

Şirince ve Fransa’daki Bugarach Köyünün kıyamete direnerek yıkılmayacağı ve burada yaşayan insanlar sayesinde insan ırkının devamının sağlanacağı efsanesi ile köye akın eden yerli yabancı sayısız turist sayesinde köyde tüm otel, motel ve pansiyonlar dolmuş, 21 Aralık 2012 günü ise köyde ciddi bir yiyecek ve içecek sıkıntısı baş göstermişti.

Her ne kadar belirtilen tarihte kıyamet kopmamış olmasına rağmen yayılan efsane nedeni ile bu şirin belde yıllardır üzerinde biriken tozlarını silkinip atmış ve ülkemizin yeni çekim merkezlerinin en başında yer almasını sağlamıştır. Bu tarihten itibaren bu muhteşem köy sanki binlerce yıldır hiç körelmeden aynı canlılığı ile her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamakta ve onları ayrıcalıklı insan olarak uğurlamaktadır.

Şirince Seyahat Rehberi

Şirince’de Gezilecek Yerler

Her ne kadar hem nüfus, hem de yüz ölçümü olarak oldukça küçük bir belde olmasına rağmen gezilip görülecek yerlerin sayısı inanın oldukça hayret verici bir yoğunluktadır. Bu nedenle Şirince seyahat rehberi, gezi planlarınızda değişiklikler yapmanıza sebep olabilir 🙂

Şirince Sokakları

Şirince Sokakları

Şirince’nin tarihin geçmiş sayfalarından fırlayıp günümüze gelmiş gibi duran köye has sokaklarında yürüdükçe günümüz dünyasında yürüdüğünüzü unutacaksınız. Sanki zaman makinesi ile bir kaç yüz yıl eskiye gitmişsiniz gibi olacaksınız.

Nostalji yaşamak istiyorsanız gidin ve her bir taşının farklı hikayeler fısıldadığı, her bir ağacın farkı bir müzik tınıladığı, arka fonda ise bu şirin köyden ayrılmak istemeyen küçücük bir Rum Kızının çığlıklarını, yanında onu teselli etmeye çalışan ebeveyninin hıçkırıklarını mutlaka duyacaksınız. Bir başka köşede ise Selanik-Şirince arasında yer değiştiren sevdaların yanık ağıtları kulaklarınızı acıtacaktır eminim.

Tüm bu duyguları yaşamak istiyorsanız sevgili Şirince seyahat rehberi okurları, buyurunuz Şirince’ye.

Yöreye giderken fotoğraf makinenizi sakın ola ki unutmayın. Unutmayın ki deklanşörünüzün bu büyülü köyün taşlarını fotoğraflamasına engel olmayın. Tarihi yaşayarak, taş duvarların yaşadığı acıları ve mutlulukları hissederek, sevda türkülerini bağrında taşıyan sokaklarını ve bu sevdaların canlı şahitleri olan doğasını resimlemek isterseniz Şirince fotoğraf makinesiz ziyaret edilmemelidir.

Aziz John Baptist Kilisesi

Aziz John Baptist Kilisesi

Köyün güney yamaçlarında ne zaman inşa edildiği bilinmemesine rağmen 1800’lü yılların başında eski kilisenin aziz hatırasına zarar vermeden eski kilisenin mimari özelliklerini bozmadan yeni bir kilise inşa edilmiş ve kilise günümüze kadar hayat mücadelesini tüm zorluklara rağmen sürdürmüştür.

Uzun yıllar ziyaretçilerinden uzak, mahzun ve hüzünlü bekleyiş içerisinde kalan kilise geçtiğimiz yıllarda yapılan restorasyon sonucu tarih boyunca yaşadıklarını size aktarmak istiyor. Bölgenin tüm tarihini göler önüne seren bu eseri mutlaka ziyaret ediniz

Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü

Türk Edebiyat Dünyasının en önemli yazarlarından olan Aziz Nesin’in vasiyeti üzerine oğlu Ali Nesin ve Çağdaş Şirincenin kurucusu olarak kabul edilen Sevan Nişanyan tarafından yapılan Aziz Nesin Matematik Köyü, ülkemizin matematik sevmeyen yeni neslinin matematik sevgisini artırmak üzere inşa edilmiş ve ülkemizin yoksul gençlerine karşılıksız eğitim vermektedir.

Çocukların hem matematik korkularını yenmesini, hem de doğa ile iç içe bir neslin yetişmesine yönelik çalışmaları aralıksız devam eden vakfın köy içerisinde doğa ile baş başa bıraktığı bir çok gencimiz ile sohbet etme imkanını bulabilirsiniz. Şirince seyahat rehberi listesinde mutlaka bulunması gereken bu nokta, önemli sosyal faaliyetlerin öncüsü olmayı başarıyor.

Tiyatro Medresesi

Tiyatro Medresesi

Eğer Ağustos ayında şirince ziyaretine gidiyorsanız, köyün mimarı Sevan Nişanyan tarafından inşa edilen bu mekanda tek kişilik gösterilerle karşılaşabilirsiniz. Bu alan Aziz Nesin Mattematik Köyü’ne çok yakın bir konumda siz Şirince seyahat rehberi gezginlerini beklemektedir.

Hodri Meydan Kulesi

Hodri Meydan Kulesi

Yeşilin her tonunu seyredebileceğiniz kuleyi yazarken Sevan Nişanyan’ı adletmemek olmaz. 12 Metre uzunluğundaki bu taş yapının mimarı, inşa ettiği evlerin yıkılmasını protesto etmek amaçlı yaptığı bir eserdir. Buyrun en üst katta yer allan seyir terasına çıkalım ve ücret ödemeden doğanın her türlü rengini bu terastan seyredelim. Gözlerinizi ve ruhunuzu ödüllendirmek için ziyaretinizde mutlaka gelin bu protesto amaçlı yapılan kuleye.

Yapılabilecek Aktiviteler

Şirince’ye adımınızı attığınız anda ayağınızın bastığı her taşın tarih koktuğunu, ve sokakları adımladıkça tarihle de Şirince ile de daha çok bütünleştiğinizi gözlemleyeceksiniz.Kıyametin bile bozmaya kıyamadığı bu olağan sütü yerin kendine has şaraplarını tatmalısınız. Aziz John Baptist Kilisesi içerisinde bulunan tarihi taş mahzen bu konuda ziyaretçileri mutlaka tatmin edecektir.

Sulak bölgelerde yetişen bir çiçeğin özünden yapılan Murver Şurubunu tatmadınız mı?

Murver Şurubu

O zaman damak tadınızda mutlaka bir eksiklik kalacak demektir. Başta soğuk algınlığı olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen bu içeceğin deneyimlenmesi şiddetle tavsiye edilir.

Kumda Kahve

Köye turunda yoruldunuz mu? Buyurun kumda kahve içmeye, bu kahve sizi yorgunluğun kucağından çekip alacak ve damak zevkinizi zenginleştirecektir.

Yürümek istemiyor iseniz yeşillikler içerisinde bir at sırtına binerek ziyaretinizi devam ettirin. Ama hiç bir şekilde ziyaretinizi yarım bırakmayın.

Adrenalin tutkunu iseniz de bu belde size de hitap etmektedir. Efes Harabeleri yakınlarındaki serbest paraşüt uçuşu aktivitesi tüm vücudunuzun adrenalin ile yüklenmesini sağlayacaktır.

Şirince Yemekleri

Köyde aklınızı başınızdan alacak kadar muhteşem zenginliği ile ve olağanüstü sunumu ile bir kahvaltı birbiri ile yarışan çok sayıda mekanda bulabileceğiniz bir zenginliktir.

Öğle ve akşam yemekleri için ise bu bölge ile özdeşleşmiş kıyamet kebabı tercihiniz olabilir. Muhteşem Şirince manzaralarına karşı yemeğinizde tadacağınız şirince şaraplarını unutamayacaksınız.

Konaklama

Doğaldır ki bu muhteşem köyü günü birlik ziyaret etmemeli ve köyde konaklamalısınız. Taş konakların restore dilerek dönüştürüldüğü taş butik oteller ziyaretinizde önemli bir yere sahip olacaktır.

Şirince seyahat rehberi, size farklı bir konaklama deneyimi sunuyor. Taş konakların restore edilmesiyle oluşturulmuş butik oteller nostaljik atmosferleriyle konaklayanlara geçmiş yüzyılların kapısını aralıyor.

Alışveriş

İster köyde yer alan butiklerden, isterse de yol kenarlarına seyyar tezgahlarını kuran köylü teyzelerin tezgahlarında almak isteyeceğiniz hediyelikler arasında kaybolabilirsiniz. İsterseniz kışlık hazırlıklarınıza yardımcı olmak üzere bu tezgahlardan Tarhana, erişte, reçel gibi ev yapımı ürünleri de tercih edebilirsiniz. İsterseniz mis kokulu sabunlar ile aldığınız hediyeleri zenginleştirebilirsiniz.

Yerli halkın yaptığı çok çeşitli şaraplar olursa tercihiniz, tatları o kadar güzel ki size herhangi birisini öneremeyeceğiz. Siz seçim yapmalısınız veya seçmeden her birinden bir kaç tane alacaksınız.

Vizesiz ve Pasaportsuz Bir Tatil İmkanı: Ukrayna’da Nereye Gitmeli?

Şirince En Uygun Oteller


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Özgür Gümüş
18 Temmuz 1994'te doğdu. Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Bölümü mezunu, aktif olarak içerik yazarlığı yapıyor

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kıyametin Uğramadığı Köy: Şirince Seyahat Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds