Siirt’in göl havzasında kalan Botan Çayı’nda su seviyesinin yükselmesiyle beraber tekne turlarına başlandı. Türkiye’nin vizyon projelerinden biri olarak gösterilen Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında ülkeye kazandırılan Ilısu Barajı Hidroelektrik Santrali’nin su miktarındaki artış, bu turları sıklaştırdı.

Ilısu Barajı, Atatürk Barajı’nın ardından Türkiye’nin en büyük ikinci barajı olarak gösterilirken, barajda su tutma çalışmaları kontrol eşliğinde devam ediyor. Şubat ayı ile beraber enerji üretimine de başlayacak olan barajda, 2019’un  Ağustos ayından bu yana su tutma işlemi devam ediyor.

Tutulan su miktarının artış göstermesi ile birlikte de, Botan Çayı’nın seviyesi yükselmeye başladı. Yükselen çay Türkiye’nin 45’inci Milli Parkı olan Botan Vadisi’nden geçiyor. Dolayısıyla bu bölgeyi turizm merkezi olarak değerlendirmek isteyen yetkililer, bölgenin ilk teknelerini suya indirmiş durumda.

İlk aşamada 6 tekne bahsi geçen turlara başlarken, ziyaretçiler bu turlara büyük bir ilgi gösteriyor.

Tekne ile baraj gölü ve etrafında geziti yapan ziyaretçiler, Türkiye’nin önemli değerleri arasında yer alan Botan Vadisi’ni seyrediyor.

“Siirt turizmine katkı sağlayacak”

Siirt Botan Çayı Tekne Turu

Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı İl Temsilcisi Ayhan Mergen, konuyla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamalara “Ilısu Barajı’nın tamamlanmış olmasından dolayı çok mutluyuz” diyerek başladı.

Sözlerine devam eden Mergen, “Botan Vadisi’nde deniz ulaşımına kavuşmuş olduk. Bu tabloyu görmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Botan Vadisi geçtiğimiz sene Milli Park ilan edildi. 20 yıldır süren çalışmalar, aynı zamanda bölgenin doğa sporları açısından da faydalı duruma getirilmesi adına devam ediyor.” dedi.

“Bölgede turlara ilgi sürekli artıyor”

Botan Vadisi’nin Siirt üzerindeki etkisi hakkındaki düşüncelerini de dile getiren Mergen, “Bölge halkını buraya çekecek çalışmalarımız sürüyor. Tekne turları aynı zamanda çevre illerden de ziyaretçiler getirecek” ifadelerini kullandı.

Tekneyi kullanan ilk isimlerden olan AK Parti İl Başkanı Ekrem Olğaç da barajın su tutması ve ilk tekne turları hakkındaki düşüncelerini dile getirdi. Olğaç, “Bölgemizde 6 tekne faaliyete başladı. İlerleyen dönemlerde bu sayı artış gösterecek. Siirt’te aynı zamanda arabalı vapur için de çalışmalarımız bulunuyor, bu çalışmaları büyük bir hızla devam ettiriyoruz. Tekne turları devam edecek. Bölgede, köprü ve yol çalışmaları da devam ediyor. Böylelikle ulaşım, daha kolay bir hale gelecek” diyerek sözlerini tamamladı.

Tur teknesinin kaptanlığını yapan Ali Şen, eğitim vermek için Mersin’den Siirt’e geldiğini belirtti. Konuyla ilgili olarak ilk tekne turuna olan talebin son derece yüksek olduğunu belirten Şen, “Belli ki rağbet var. Bölge halkı ilgi duyuyor. İnsanlar gezmek, görmek  ve deneyim yaşamak için buraya geliyor. 25 yıldan fazladır bu sektördeyim. Bu bölge, bir iki yıl içinde Siirt turizmine kazandırılacak bir potansiyele sahip. Tanıtımı iyi yapıldığı müddetçe, buralara rağbet artacaktır” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

En İyi Siirt Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siirt Botan Çayı'nda Tekne Turları Başladı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds