İnsanlar yoğun iş ve koşuşturmalı hayat temposu nedeniyle belli zamanlarda dinlenme ihtiyacı hissetmektedirler. Bu nedenle bir süre dinlenebilecekleri ve rutin düzenden çıkabilecekleri bir yerlere gitmek, uzaklaşmak isterler. Kararlaştırılan yere gitmek için önceden araştırma yapılmalıdır. Bu aşamada iyi bir seyahat rehberi edinmek önemli bir adım olmaktadır.

Seyahate Çıkmadan Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Gidilmesi planlanan yere göre dikkat edilmesi gerekilen hususlar değişmektedir. Bu nedenle ilk önce gidilecek yer seçilmeli ve planlama bu doğrultuda yapılmalıdır.

Şunlara dikkat etmekte fayda vardır;

 • Vize olup olmadığına,
 • Gidilecek yerin hava durumu ve iklimine,
 • Mutfağının araştırılarak damak tadınıza uygun yemeklerin olup olmadığına,
 • Şehir içi ve toplumsal kurallarına,
 • Kalmayı planladığınız yerin şehir merkezine ve ulaşıma yakınlığına,
 • Acil durumlar için gidilecek ülkenin dilindeki önemli cümlelerin neler olduğuna,
 • Gezilecek yerin haritasına sahip olmaya dikkat etmek gerekmektedir.

Seyahat, öncesinde detaylı bir araştırma gerektirmektedir. Gidilecek ülkenin gezi rehberi yolculuk sırasında pak çok açıdan yardımcı olmaktadır. Bu koşullar ülkeden ülkeye hatta ülke içinde bile farklılık göstermektedir. Bu nedenle yolculuğa çıkmadan önce bu maddelere kısaca göz atmak faydanıza olacaktır.İmages seyahat etme

Seyahate Çıkacağım Yeri Nasıl Seçebilirim?

İnsanlar bazen sadece bulunduğu yerden bir süreliğine uzaklaşmak istemektedir Ancak nereye, nasıl ve ne şekilde gidileceğine karar vermek bazen çok kolay olmamaktadır.

Gidilecek yerin seçilebilmesi için şunlar yapılabilir;

 • İnternet ortamında popüler veya sakin yerlerin nereler olduğuna dair araştırma yapabilirsiniz.
 • Gezi anılarının anlatıldığı kitapları okuyabilirsiniz.
 • Seyahat ile ilgili belgeseller izleyebilirsiniz.
 • Karar vermenizi kolaylaştırmak için turizm haberleri okuyabilirsiniz.
 • Çevrenizden seyahat eden kişiler ile akıl alma amacıyla ile görüşebilirsiniz.
 • İnternette seyahatle ilgili blogları ziyaret edebilirsiniz.

Bunların hepsini yaptığınızda aklınızda bir fikir oluşması muhtemel olacaktır. böylelikle seyahatinizi belli bir plan düzeninde oluşturabilirsiniz.

Seyahat Türleri Nelerdir?

Seyahate çıkmak için bazı insanlar anlık olarak karar verebilirken bazı insanlar aylar öncesinden planlama yapmaktadır. Burada ne şekilde tatile çıkacağınız da planlamanızı yapmanız açısından önemlidir.

Pek çok seyahat çeşidi bulunmaktadır. Turlar ile yapılan gezi tarzı genellikle yurt dışını düşünenler için en çok tercih edilen seçenektir. Bunun dışında şahsi aracı ile seyahat planı yapanlarda vardır. Ayrıca günümüze giderek yaygınlaşan ve popülerleşmeye başlayan seyahat türlerinden biri de karavan ile seyahattir.

Günümüzde birçok insan karavan ile seyahati de sıkça tercih etmektedir. Uçak, otobüs, tren veya gemi ile yapılan seyahatler ulaşımda en çok tercih edilen sistemlerdir. Özellikle ülkemizde bu yıl çokça tercih edilen Doğu Ekspresi ile ülkemizin doğu illerine düzenlenen tren yolculuklarına talep büyüktür. Ayrıca Cruise gemileri de deniz seyahati düşünenler için önemli bir seçenek olmaktadır.İmages seyahat planlari

Seyehat Tavsiyeleri

Yolculuk herkes için önceden az çok bir hazırlık gerektirmektedir. Özellikle yolculuğa çıkarken lüzumsuz giysi, eşya veya aletler insana yük olabilmektedir. Az ama öz eşya ile çanta hazırlamak her zaman yararlı olmaktadır.

Mutlaka gidilecek yerin önceden araştırılması gerekmektedir. Bazı ülkelerde uygulanan saat farkları nedeniyle planladığınız saatte istediğiniz yerde olamayabilirsiniz. Bir plan yapmak, ona göre seyahat etmek yaşanacak aksilikleri engellemektedir.

Örneğin gitmeden önce kalacak yerin ayarlaması, taşıt kullanılacaksa gidiş-dönüş biletinin ayarlanması çok önemli bir noktadır. Powerbank (ve diğer elektronik aletler), harita, seyahat rehberi, sözlük, temel ilaçlar (ağrı kesici, yara bandı vs.), gidilecek yerin ulusal parası ve buna benzer şeylerin hepsinin seyahat sırasında yana alınmasına dikkat etmek gerekmektedir.

ÖNERİ: Sonbahar’da Görmeniz Gereken Yerler


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seyahat Planı Yapanlara Öneriler

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds