Sömestre tatili yaklaşırken aileler, çocukları ile birlikte seyahat planları yapıyor. Yolculuk, uzaklaşma ve kafa dinleme fikri her zaman heyecan getiren bir durum olsa da beraberinde stresin de gelebildiği kaçınılmaz bir gerçek. Konaklama, para birimi, ulaşım, hava şartları ve daha birçok detay, düşünülmesi ve planlanması gereken unsurların başında geliyor. Yolculuk fikri yepyeni keşifleri ve eğlenceyi beraberinde getirse de bazı riskler de taşıyor. Bu riskler karşısında, güvence içinde bir macera adına ilk adım ise seyahat sigortası olarak gözüküyor.

Yolculuk ve stresten uzaklaşma planları öncesinde düşünülmesi şart olan birden fazla etken bulunuyor. İşte, yolculuk ve tatil sırasında beklenmedik durumlar ile karşı karşıya kalmamızı engelleyecek olan 7 altın kural:

Seyahat öncesi uyulması gereken 7 altın kural

Para Birimi

Yurt dışı planlaması yapıyorsanız, öncelikli olarak güncel döviz kurlarını dikkate almamız gerekiyor. Yolculuk planlaması sırasında yapılan en büyük hatalardan biri, eldeki paranın gidilen yere varmadan dövize çevrilmesidir. Dövizi banka yoluyla almak veya havalimanında temin etmek, zarara uğramamıza neden oluyor. Para kaybı yaşamamak adına gidilecek ülkede bir ATM kullanmak, zararı minimuma indirecektir. Ek olarak, yurt dışına yolculuk yaptığımızı bankaya önceden haber vermemiz durumunda, yurt dışı hesabında sorun yaşama ihtimalini ortadan kaldıracaktır.

Konaklama

Yapılacak yolculuk öncesinde, otel, pansiyon veya ev seçeneklerinden birine net bir biçimde karar vermemiz gerekiyor. Şehrin dışında, sakin, kafa dinlemelik uzun süreli bir tatil mi? Yoksa şehrin merkezinde, eğlencenin ve aktivitelerin içinde kısa ama dolu dolu bir macera mı? Bunların yanı sıra otel veya pansiyon, hatta günlük olarak kiralanabilen, zevkinizi tam anlamıyla yansıtan evler mi? Tüm bunların kararını vermek adına yolculuk yapılacak bölge hakkında detaylı bir araştırma şart. Yapılması gereken bir hamle de, konaklama türüne karar verilmesinin ardından alternatifleri değerlendirirken yorumları mutlak şartla okumak ve takip etmek!

Ulaşım Alternatiflerini Değerlendirin!

Gidilecek olan rotaya ulaştıktan sonra, bölgeyi tanımak ve çeşitli gezilere katılmak için hangi yolu tercih edeceğinize karar vermelisiniz. Bazı ülkeler, güvenlik koşullarından dolayı sadece taksiyle dolaşmaya izin verebiliyor. Fakat pek çok ülkenin de toplu taşıma araçlarını serbest bıraktığı ve misafirlerini masraftan kaçındırdığı biliniyor. Uzun mesafeli yolculuklarda verilecek karar ise, araç kiralama yöntemi olabilir. Ama araç kiralarken de birden fazla firma ile görüşmek şart! Araç kiralama şirketlerinden fiyat araştırması yapmak, bu kararı verdiğinizde maliyetin düşmesini sağlar. Ayrıca birden fazla ülke gezmek istiyorsanız, Railpass edinmek büyük artı sağlayacaktır. Deniz yolu ile ulaşım da, keyifli ve alternatif bir seçenek olarak akıllarda kalmalı.

Seyahat Sigortası Edinin!

Bilet, konaklama ve rota çizelgesi, bazen bir yolculuğun tamamlandığı fikrine kapılmamızı sağlıyor. Fakat, bu planlamaların yanında güvenliği de düşünmek şarttır. Seyahat sigortaları, tatilde güzel anılar biriktirmek adına planlamalar yaparken kötü senaryoları düşünmemenize olanak tanır. Sizleri güvence altına alan seyahat sigortaları, yolculuğunuzun başından sonuna kadar sorun yaşamanızın önüne geçecektir.

Hava Durumunu Kontrol Etmeden… Asla!

Tatil için gidilecek yer veya bölgenin hava koşulları mutlak suretle öğrenilmelidir. Kötü bir sürpriz ile karşı karşıya kalmamak adına, bu araştırma kesinlikle yapılması gerekenler arasında bulunuyor.

Elektronik Cihazlar

Elektronik cihazları çalıştıracak prizler, ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir. Dolayısıyla uyumlu bir adaptör, elektronik cihazlar anlamında sizi kötü senaryolardan kurtaracaktır. Uzun süreli planlanan konaklamalar için ise, ön ödemeli telefon kartı olarak maliyetten kurtulabilirsiniz.

Kültür ve Gelenek Araştırması Yapın

Gidilecek olan yabancı ülkenin adetleri ve gelenekleri detaylıca araştırılmalıdır. Yaşadığınız yerde normal olarak karşılanan sözcük veya jestler, bazı ülkelerde son derece olumsuz bir şekilde karşılanabilir. Dolayısıyla, istem dışı bir biçimde de olsa kendinizi hoş olmayan bir duruma sokmak yerine gideceğiniz bölgenin kültürü, uyulması gereken yasaları ve diğer unsurları mutlaka araştırılmalıdır.

Antalya’nın En Uygun Otelleri

Seyahat Rehberi


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seyahat öncesi dikkat edilecek 7 altın kural

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds