Selimiye gezi rehberinde, Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan deniz kıyısı beldesini sizler için derledik.

Selimiye, Muğla ilinde ve Marmaris ilçesinde konumlanmıştır. Bağlı olduğu ilçe merkezine yaklaşık 40 dakikalık bir mesafede yer alan Selimiye, ünlü yat limanı Sığliman koyu ile de bilinmektedir.

İmages Selimiye 1 800 x 450

Köken olarak Osmanlı Dönemi’ne kadar dayanan bir tarihi mirasa sahip olan Selimiye, adını Osmanlı Devleti padişahlarından olan I. Selim’den almıştır.

İmages Selimiye 2 800 x 396

Balıkçı köyü olarak da nitelendirilen Selimiye, temiz denizi, sakin yapısı ve turistlerin ilgisi ile Muğla’nın önemli turizm beldelerinden biridir. Son yıllarda yoğun bir ilgi gören belde, şirin bir köy tatili hayali kuran gezginlerin mutlaka uğraması gereken noktalardan biridir. Selimiye gezi rehberinde de, bu hoş tatil için listenize eklenebilecek noktaları sizler için derledik.

Göltürkbükü Gezi Rehberi

İmages Selimiye 4 800 x 500

Beldede konaklama için de farklı alternatifler yer alıyor. Gerek belde merkezindeki işletmeler, gerekse de denize yakın oteller yemyeşil doğaya karşı uyanmanız adına geçerli bir neden sunuyor. Butik otellerin de yer aldığı Selimiye’de, birçok butik otel ağırlıklı olarak bölgenin yerli halkı tarafından işletiliyor. Aynı zamanda apart ve pansiyon anlamında da, bazı alternatifler yer alıyor.

Selimiye gezi rehberi (800 x 533)

Selimiye Gezi Rehberi

Kız Kumu Plajı

İmages Kiz Kumu Plaji 800 x 796

Yolu Marmaris ile kesişen her gezgin, Kız Kumu Plajı’na mutlaka uğramalıdır. Selimiye gezi rehberini oluştururken de, Kız Kumu Plajı’nı görülecek yerler arasına eklemelisiniz. Orhaniye ilçesinde yer alan plaj, eşsiz bir doğa oluşumunu karşımıza çıkarıyor.

Datça Gezi Rehberi

İmages Kiz Kumu Plaji1 800 x 796

Yeşil ve mavinin her tonunu görebileceğiniz bu manzarada, unutulmaz fotoğraflar elde edebilirsiniz. 600 metre uzunluğundaki plajı ile gezginlerin favori rotalarından biri olan Kız Kumu Plajı, belirli bir rivayete de dayanmaktadır.

İmages Kiz Kumu Plaji1 800 x 524

Rivayete göre kralın kızının fakir bir balıkçıya aşık olmasının ardından, kral kızını balıkçıya vermeyi uygun görmez. Kız ve balıkçı, gizli gizli buluşarak aşklarını yaşarken bu durumu öğrenen kral, balıkçı için bir plan yapar. Balıkçı ile buluşan kralın kızı, kayığa kadar gelerek balıkçıya sarıldıktan sonra okçuların hedefi olur.

İmages Kiz Kumu Plaji 800 x 450

Kralın balıkçıyı öldürmek istemesiyle emir verdiği okçular, balıkçı yerine kızı öldürür. Kızın ayak bastığı yerde yer alan kumlar da kan ile karışarak kırmızıya boyanır. Bu rivayetin ardından da, plaj artık Kız Kumu Plajı olarak adlandırılır.

Turgut Şelalesi

İmages Turgut Selalesi 800 x 450

Selimiye gezi rehberinde bulundurulması gereken noktalardan biri de Turgut Şelalesi’dir. Turgut Köyü’nde yer alan şelale, araç ile ulaşım konusunda bazı sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Otobüs veya minibüs ile ulaşımın olmadığı şelaleye sadece özel araçlarla gidilebiliyor. Bu nedenle de Selimiye’ye araçla gitmek veya araç kiralamak, Turgut Şelalesi’nin görülebilmesi adına şart olarak karşımıza çıkıyor.

Ayvalık Gezi Rehberi

Ağaçların gölgesi eşliğinde soğuk su kıyısında sandalyenizi kurarak keyifli anlar geçirebileceğiniz Turgut Şelalesi, görsel olarak da harika anlar yaşatıyor. Şelalenin içine giren onlarca kişi, soğuk suyun tadını da çıkarıyor.

İmages Turgut Selalesi1 800 x 534

Herhangi bir park ücreti olmadığı gibi şelaleye girişler de ücretsiz olduğu için, Turgut Şelalesi Selimiye gezi rehberinde yer verebileceğiniz özel rotalardan biridir.

Tavşan Adası

İmages Tavsan Adasi 800 x 600

Yolunuz Selimiye’ye düştüğünde, bölgeye yakın adalarda da keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Selimiye gezi rehberine bu anlamda eklenebilecek ilk ada Tavşan Adası’dır. Haftanın her günü düzenlenen tekne turları ile saat 10.00’dan 17.00’a kadar adaya seferle düzenleniyor.

Marmaris Gezi Rehberi

İmages Tavsan Adasi1 800 x 353

Tekneler, birçok farklı adaya gittiği gibi Selimiye beldesinin en güzel noktalarını da canlı olarak görmenizi sağlıyor.

Kamp Yapmanın Sağladığı 7 Harika Fayda

Zeytin Adası

İmages Zeytin Adasi 800 x 536

Yine tekne turları ile ulaşımın sağlandığı Zeytin Adası, Türkiye’deki özel mülk kategorisinde gösterilen tek ada olmasıyla da bilinmektedir. Adanın içinde Osmanlı Devleti’nden kalma zeytin sıkma atölyesinin de olması, önemli bir kültürel mirası da beraberinde getiriyor. Eski tarihlerde Uzan ailesine ait olan Zeytin Adası, günümüzde Zorlu grubuna devredilmiştir. Ada, özel mülk olması sebebiyle bile Türkiye’deki adalardan bu yönü ile sıyrılmaktadır.

Söğüt Adası

İmages Sogut Adasi1800 x 535

Marmaris turu için alternatif arayanların uğrak noktalarından biri de Söğüt Adası’dır. Temiz denizi ve eşsiz doğası ile yerli ve yabancı turistleri çekmeyi başaran ada, Akdeniz ve Ege bölgelerinin kesişmesini sağlamaktadır.

Ayasofya’da Çekilen Hollywood Filmleri

İmages Sogut Adasi800 x 450

Misafirperver yerlileri ile de Selimiye gezi rehberine eklenebilecek olan Söğüt Adası, muhteşem bir manzarayı karşımıza çıkarıyor. Aynı zamanda Yunanistan’da yer alan Syrni Adası’nın da izlenebilir olması, Söğüt Adası ile mümkün hale geliyor.

Türkiye’de Görülmesi Gereken 7 Mağara

Nerede Kalınır?

Selimiye gezi rehberini oluştururken, bir hafta sonunuzu bu gezi için ayırmayı düşünebilirsiniz. Bu anlamda da konaklama şartı bir gereklilik olarak karşımıza çıkar. Selimiye’de her bütçeye uygun otellerin bulunması, konaklama anlamında sorun yaşanmasının önüne geçiyor.

Selimiye seyahat rehberi anılarınızı, önerdiğiniz Selimiye gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..

Türkiye’de Yer Alan En Temiz 20 Plajı merak ediyor musunuz?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selimiye Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds