Rusya’da, Türkiye’nin özel statü sıfatında katıldığı 8. St. Petersburg Uluslararası Kültür Forumu kapsamında “Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe” konferansı düzenlendi.

St. Petersburg Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen konferansa, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un yanı sıra Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Şanlıurfa Müzesi Müdürü Celal Uludağ, İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul, Rus Tarihçi Prof. Dr. Yuriy Krivoşeyev ve çok sayıda kişi katıldı.

Karul, burada yaptığı konuşmada, Şanlıurfa’daki Göbeklitepe kültürü hakkında ve Karahantepe’nin çevresindeki yerleşim ve neolitik dönemden kalma yaşam izlerine dair bilgiler verdi.

“Göbeklitepe’de neolitik döneme ait heykeller var”

Yüzey araştırma çalışmalarını 2017’de başlattıkları bilgisini paylaşan Karul, Göbeklitepe’de neolitik döneme ait heykeller bulunduğunu söyledi.

Karul, Göbeklitepe’nin UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildiğini hatırlatarak, “Göbeklitepe, çok derin bir tarihi geçmişin kanıtıdır.” dedi.

Bölgenin özgün bir mimariye sahip olduğuna işaret eden Karul, Göbeklitepe’deki yapıların büyük, yuvarlak ve zemine dönük şekilde inşa edildiğini aktardı.

Prof. Krivoşeyev ise Türkiye’nin arkeolojik yapılar konusunda zengin olduğuna dikkati çekerek, “Göbeklitepe’nin büyüklüğüne şaşırdım. Göbeklitepe, göçebe bir hayat yaşayan insanların entelektüel yeteneklere sahip olduğunu gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Bağlantılı Haber: 8. St. Petersburg Uluslararası Kültür Forumu Başladı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rusya'da "Tarihin Sıfır Noktası: Göbeklitepe" Konferansı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds