Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Yıldız Sarayı Vakfı tarafından yürütülen “Göbeklitepe: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor” projesi kapsamında Şanlıurfa’ya gelen İtalyan heyet, Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Göbeklitepe’ye hayran kaldı.

İtalya’dan gelen heyet, Yıldız Sarayı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve Çankaya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu başkanlığında kentin tarihi ve turistik mekanlarında incelemelerde bulundu.

Aralarında Göbeklitepe ve Balıklıgöl yerleşkesinin de bulunduğu mekanları gezen heyet, Şanlıurfa’daki tarihi han ve pazarlarda alışveriş yaptı.

Prof. Dr. Zeynep Karahan Uslu, temaslarına ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, proje kapsamında hazırlanan “Zamanın Mirası Fotoğraf Sergisi”ni önce İtalya’da ardından da İstanbul ve Şanlıurfa’da sergilediklerini söyledi.

Göbeklitepe’nin tanıtımına uluslararası anlamda katkı sunmaktan mutluluk duyduklarını aktaran Uslu, şöyle konuştu:

“Göbeklitepe sadece bir turizm ya da kültür değeri değil. Aslında bir ülkenin marka değerini tek başına geliştirebilecek ve ileri seviyeye taşıyabilecek nitelikte bir keşif. Türkiye’nin kültürel zenginliğini göstermek istedik. Proje ile İtalya’nın yanı sıra Göbeklitepe’yi kendi topraklarında da tanıtmaya çalıştık. Hem Türkiye’den entelektüeller, akademisyenler, iş dünyasının temsilcileri ile aynı zamanda İtalya’daki bloggerler, seyahat acentelerinin temsilcileri ve yazarlardan oluşan heyetle Göbeklitepe’de incelemelerde bulunduk. Şanlıurfa’nın turizm potansiyelinin artmasında doğrudan karar verici ve etkin rol oynayan nitelikli İtalya heyetini Şanlıurfa’ya getirdik. Buradan son derece etkilendiler ve mutlaka geleceklerini dile getiriyorlar. Göbeklitepe başta olmak üzere şehrin tarihi ve turistik mekanlarını görmelerini sağladık. Bu heyetin, yazıp anlattıklarıyla da çok sayıda yabancı kişinin buraya gelmesini sağlayacağına inanıyorum.”

İtalyan heyet Göbeklitepe'ye hayran kaldı
Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Yıldız Sarayı Vakfı tarafından yürütülen “Göbeklitepe: İnsanlık Tarihi Yeniden Yazılıyor” projesi kapsamında Şanlıurfa’ya gelen İtalyan heyet, Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Göbeklitepe’ye hayran kaldı. İtalya heyeti, aralarında Göbeklitepe ve Balıklıgöl yerleşkesinin de bulunduğu mekanları gezen heyet, Şanlıurfa’daki tarihi han ve pazarlarda alışveriş yaptı. ( Rauf Maltaş – Anadolu Ajansı )

“Göbeklitepe beklediğimizin ötesinde”

Heyette yer alan arkeolog Andreas Stayner de Şanlıurfa’nın tarihi dokusuna hayran kaldığını söyledi.

Göbeklitepe hakkında daha önce yazılar okuduğunu anlatan Stayner, “Göbeklitepe’yi ilk kez ziyaret ettik. Beklediğimizin ötesinde bir tarihle karşılaştık. Daha önce de bir dergide Göbeklitepe’ye ilişkin yazı çıkarmıştım. Dünkü ziyarette kazı alanının üzerinin güzel örtüldüğünü de gördüm. Görüntüyü bozmayacak bir estetikle yapıldığını gördüm. Beklentilerin çok ötesinde bir kalıntı, buradan çok etkilendim.” dedi.

Angele Marini ise Göbeklitepe hakkında gelmeden önce bilgi sahibi olduğunu belirtti.

Gördükleri karşısında hayrete düştüğünü anlatan Marini, “Göbeklitepe hakkında bilgi birikimimiz vardı. Buna rağmen burada gördüklerimiz hayatımızı zenginleştirdi, bizim beklediğimizin çok daha ötesinde iyi bir gezi oldu. Bunun için mutluyuz. Bize çok katkısı olan bir organizasyon oldu. Herkese teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Şanlıurfa Otelleri

10. Boğaziçi Zirvesi Başladı


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İtalyanlar Göbeklitepe'ye Hayran Kaldı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds