Uygarlık tarihinin en eski yerleşim alanı olarak dikkat çekmeyi başaran Göbeklitepe ile ilgili yaşanmakta olan gelişmeler, hem bölgeyi hem de birçok tarihi ve özel yeri barındıran Şanlıurfa’ya olan ilgiyi sürekli olarak arttırıyor. Balıklı Göl, Şanlıurfa Müzesi, Fırfırlı Cami ve Urfa Kalesi gibi yerlerin de bulunduğu Şanlıurfa’ya yapılan bilet aramalarında 2018 yılına göre yüzde 69’luk bir artış meydana geldi.

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilen, listeye alınmasının ardından çok sayıda dizi ve romana ilham kaynağı olan Göbeklitepe, şehre olan ilgiyi arttırıyor. Şanlıurfa’ya yapılan bilet aramaları, geçtiğimiz yıla göre büyük bir artış yaşadı.

Göbeklitepe diğer tarihi yapılara da yaradı

Göbeklitepe Şanlıurfa

Göbeklitepe’yi konu edinen dizilerin yayınlara girmesiyle beraber, Şanlıurfa’ya uçak bileti aramaları Aralık ayından bu yana yüzde 22’lik bir artış yaşadı. Enuygun.com Seyahat Analisti Tuğba Hacıbayramoğlu, “Şanlıurfa’ya uçak bileti aramaları, bölgenin UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi’ne alınmasıyla beraber yüzde 69 arttı. Bölgeyi konu alan dizilerin de yayına girmesiyle birlikte, sadece bir ay içerisinde yüzde 22’llik uçak bileti arama artışı yaşandı. Otobüs biletlerinde ise bu dilim yüzde 33′ yükseldi. Göbeklitepe ile ilgili tüm yayınlar, bölgenin ve şehrin popülaritesini arttırıyor” dedi.

şanlıurfa göbeklitepe

2018 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan bölge, uygarlık tarihinin en eski tapınağı olarak biliniyor. Gizemini koruyan Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl daha eski olması ve yapılan her kazıda ortaya çıkan detaylar, bölgeye olan ilgiyi daha da arttırıyor. Hz. İbrahim’in doğduğu yer olarak kayıtlara geçen Şanlıurfa’da, diğer yerler ve tarihi bölgeler de ilgi çekiyor. Balıklı Göl, Harran Evleri, Fırfırlı Cami, Urfa Kalesi ve daha pek çok yer, Şanlıurfa’ya olan ilgiyi arttıran diğer etkenler. Bölgeye uçak biletleri promosyon ve kampanyalar dışında 180, otobüs biletleri ise 128 TL’den başlıyor.

Şanlıurfa En Uygun Oteller

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göbeklitepe Şanlıurfa'ya olan ilgiyi arttırıyor

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds