Dünyanın en eski yerleşim alanı olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi’nde de yer alan Göbeklitepe için düzenlenen “Göbeklitepe Tanıtım Etkinlikleri”, Ankara’da büyük ilgi gördü. Hazine ve Maliye Bakanlığı’na ait Konferans Salonu’na Şanlıurfa Gönüllüleri Derneği’nin ev sahiplği yaptığı panelde ayrıca 25 sanatçının da eserleri yer aldı. 

Türkiye Büyük Millet Meclisi AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AKP Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından tanıtımda bölge ile ilgili açıklamalar yaptı. Şanlıurfa’nın tanıtımı için büyük bir fırsat yakaladıklarını belirten Gülpınar, “Yurt dışında Türkiye’yi ve Şanlıurfa’yı sık sık temsil eden bir milletvekili olarak, böylesine bir hazinenin varlığını en iyi şekilde değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum. Göbeklitepe ve Şanlıurfa, yapılacak program ve projeler ile daha da tanınır bir hale gelecektir. Tüm vatandaşlarımızı Şanlıurfa’ya davet ediyorum. Şehrimizin insanlarının misafirperverliğini duymuşsunuzdur. Davet bahanesi olarak bunu da ekleyerek, herkesi buraya davet ediyorum” dedi.

“Göbeklitepe’ye turlar düzenlenmeye devam ediyor”

Şanlıurfa Platformu Başkanı Habip Çadırcı da, bölgenin tarih sahnesinde bir devrim olarak tanımlandığını ve hem şehrin hem de Türkiye’nin kültür turizmi bağlamında lokomotifi olduğunu söyledi.

Çadırcı, “Özellikle yurt dışı fuarlarında Türkiye’de en çok bu bölgeye önem veriliyor. Dolayısıyla bölgenin daha geniş kitleler tarafından görülebilmesi adına yurt içi ve yurt dışı olmak üzere birçok farklı seyahat firması turlar düzenliyor.” ifadelerini kullandı.

Panelde moderatörlüğü Bilkent Üniversitesi Arkoloji Bölümü Doç. Dr. Thomas Zimmermann üstlendi. Bölgenin turizm açısından değerlendirilmesi, yapılan kazılar ve heykellerin teknik açıdan incelenmesi gibi konu başlıkları, ana tartışma odakları arasında yer aldı.

Şanlıurfa Otelleri

Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göbeklitepe Ankara'da Tanıtıldı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds