Şanlıurfa’da bulunan ve dünyanın bilinen en eski tapınaklarının da içerisinde yer aldığı. 12 bin yıllık geçmişiyle “tarihin sıfır noktası” olarak nitelendirilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, 2019’da 412 bin 378 kişi tarafından ziyaret edilerek tarihi bir  rekora imza attı.

Keşfedildiği tarihten itibaren her yıl gittikçe artan bir sayıda yerli ve yabancı turistin ilgi gösterdiği ören yerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2019’u “Göbeklitepe Yılı” ilan etmesinin ardından ziyaretçi sayısında önemli artış yaşandığı görüldü.

Her geçen gün tanınırlığı ve ziyaretçileri ile birlikte arkeologlar tarafından ilgiyle izlenmeye devam eden tarihi yer, yaklaşık 6 yıl önce UNESCO “Dünya Mirası Geçici Listesi”ne alındı, temmuz 2019 da ise Bahreyn’de düzenlenen 42. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilerek bu muhteşem kalıntıların koruma altında gelecek nesillere aktarılması konusunda gerekli adımları atmıştır.

Yurt içi ile dışında çeşitli etkinlikler ve sergilerle ünü dünya geneline yayılan bölge, konu alındığı belgesel ve animasyon filmleriyle de her yaş grubunun ve her meslekten insanların ilgisini topladı.

Kısa süre önce vizyona giren TRT Çocuk kanalının sevilen çizgi dizisi Rafadan Tayfa’nın sinema filmi “Rafadan Tayfa Göbeklitepe”nin tüm zamanların açılış rekorunu kırması da özellikle çocuklar arasında bölgenin bilinirliğini artırarak 2019 yılında rekor sayıda ziyaretçiyi ağırlamasına yardımcı oldu.

Göbeklitepe rekor ziyaretçi sayısına ulaştı

İmages Gobeklitepe Sanliurfa

Yetkililerin verdiği bilgiye göre,  üst koruma çatısı yapım çalışmaları nedeniyle 2018 yılında bir süre kapalı olan bölgeyi bu yılda yaklaşık 70 bin kişi ziyaret ederken, bu rakam 2019’un “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle büyük artış göstererek 412 bin 378 kişiye ulaştı ve bu sayı bir rekor olarak kayıtlra geçti.

Özellikle ilkbahar ve sonbaharda bölgenin turist akınına uğramasına vesile olan Göbeklitepe ören yerini, ocakta 8 bin 860, şubatta 7 bin 937, martta 18 bin 743, nisanda 53 bin 804, mayısta 24 bin 688, haziranda 54 bin 869, temmuzda 28 bin 889, ağustosta 42 bin 125, eylülde 49 bin 479, ekimde 63 bin 415, kasımda 40 bin 408, aralıkta ise 19 bin 161 kişi ziyaret etmiş olup bu sayyının gelecek yıllaarda da daha da artarak devam etmesinin beklendiği belirtildi..

Bölgeye inanılmaz katkı sağladı

Şanlıurfa Turizmi Geliştirme Derneği Başkan Yardımcısı ve Türkiye Seyahat Acentaları Birliği İl Temsilcisi Rahime Yaşar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2019’un “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle ziyaretçi sayısında geçen seneye oranla önemli artış yaşandığını söyledi.

Bölgedeki ziyaretçi yoğunluğunun Şanlıurfa ile beraber bölge turizmini de olumlu olarak etkilediğini dile getiren Yaşar, sözlerine şöyle devam etti:

“2018’de bu verileri öngörüyorduk, 2019’un ‘Göbeklitepe Yılı’ ilan edilmesiyle bu öngörümüz tuttu. Şanlıurfa’ya bu sayede kültürel anlamda inanılmaz talep oldu, bu da bizi çok mutlu etti. Talep edilen rezervasyonlar ve tur programlarına baktığımızda yine Şanlıurfa, bölgede kültür ve inanç turları kapsamında birinci sıradaki yerini koruyacak. Göbeklitepe, bölge turizmi için de bir şans olmuştur. 2018 yılında başlayan kültür turu talepleri 2019’da tavan yaptı ve bu Şanlıurfa ile bölgeye inanılmaz bir katkı sağladı. Şu anda vizyonda biri animasyon biri belgesel olmak üzere iki filmimiz var, bu iki filmin de turizme katkısı olacaktır.

Biz Göbeklitepe’yi sadece 2019 yılı için baz almıyoruz, çünkü turizmde sürdürülebilirlik çok önemli. Turizm çeşitliliği kentte çok fazla. 2019’da Göbeklitepe ile kentin ekonomisine ne kadar katkı yapıldığını gördük. Şanlıurfa’da bu avantajı fırsata çevirip, kentin diğer kültürel değerlerini de yanına alarak belki bunu 10 yıla kadar götürebiliriz. Yarın uluslararası platformlarda ‘kültür turizmi” denince Şanlıurfa’nın Türkiye’nin lokomotifi olabilecek kapasitesi ve potansiyeli var.”

“Turizm patlaması istemiyoruz^”

Yaşar, ulusal ve uluslararası boyutta Göbeklitepe’nin tanıtımı için yapılan çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini belirterek, “Biz zaten bir defadan 100 katı gibi bir artış beklemiyorduk çünkü Göbeklitepe’nin kaldırma kapasitesi de belli. Bir taraftan tanıtımını yapalım ama bir taraftan da bizden sonraki nesiller için korunması lazım. Dolayısıyla bunun kademeli olarak artırılması gerekiyor.” diye konuştu.

Kaynak: AA

Şanlıurfa Otelleri

 Turizm Haberleri


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Göbeklitepeye gitmeyen herkese tavsiye edeceğim bir yer yazılanları okuyunca hayret etmemek elde değil biraz tarih seviyor ve sizden önce bu yeryüzünde olan biteni yaşanan hayatları merak ediyorsanız göbeklitepe tam size göre bir yer tarihin gidebildiği en eski noktası.

Göbeklitepe 2019'da Rekor Kırdı

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds