Rusya gezi rehberi ile, Sovyet dönemi hatıralarının da saklandığı çok sayıda rotayı keşfedelim.

Rusya, kuzey Avrasya Kıtası’nda yer alan, dünyanın en büyük yüzölçümüne sahip olan ülkesidir ve Finlandiya, Polonya, Litvanya, Estonya, Letonya, Norveç, Beyaz Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Azerbaycan, Ukrayna, Çin, Moğolistan, Kuzey Kore ile komşudur. Japonya ve ABD ile ise deniz sınırı komşusudur.

Resmi adı Rusya Federasyonu olan ülkenin nüfusu, 144 milyonun üzerindedir. Başkenti Moskova olan Rusya’nın, resmi dili Rusça, para birimi ise Rus rublesidir.

Eğer Rusya’ya gitmeyi düşünüyorsanız buranın soğuk bir ülke olduğunu da unutmamalısınız. Keyifli bir gezi yapmak için ağır kış şartlarının azaldığı ve havanın 15 – 25 derede arasından seyrettiği sıcak zamanları tercih edebilirsiniz.

Rusya Tarihi

İlk olarak Doğu Slavları’nın yaşadığı, 864 yılında Kiril Alfabesi’nin icat edildiği bu topraklarda daha eski tarihlere ait çok bilgi bulunmamaktadır.

Rusların kurduğu ilk devlet Kiev Knezliği, Moğolların istilası ile 13. yüzyılda yıkılmıştır. 16. yüzyılda, yıkılan bu devlet tekrar canlanmış ve Rusya Çarlığı olmuştur. 18. yüzyıla gelindiğinde çokça güçlenmiş olan bu çarlık, Rus İmparatorluğu’nun kurulmasını sağlamıştır.

Takvimler I. Dünya Savaşı’nı gösterirken, Rus İmparatorluğu içinde çıkan isyan sonucunda, Bolşevikler tarafından 1917’de, Ekim Devrimi yapılmıştır. Bunun sonucunda Rusya, sosyalizm ile yönetilmeye başlanmıştır ve Sovyetler Birliği adıyla yeni bir devlet ilan edilmiştir.

1. Dünya Savaşı ve sonrasında devam eden Soğuk Savaş ile yıpranan Sovyetler Birliği, 1990 yılında gelindiğinde yıkılmıştır. 1991 yılına gelindiğinde bağımsızlık ilan eden ülkeler dışında kalan tüm bölgeleriyle Rusya Federasyonu kurulmuştur.

Rusya Gezi Rehberi

 • Ermitaj Müzesi
 • Peterhof Sarayı
 • Aziz Isaak Katedrali
 • Kazan Katedrali
 • Rus Devlet Müzesi
 • Peter ve Paul Kalesi
 • Kızıl Meydan
 • Kremlin Sarayı
 • Lenin Mozolesi
 • Aziz Vasil Katedrali
 • Puşkin Müzesi

Dünyanın en geniş topraklarına sahip bu ülke, onlarca komşuya sahip konumu ve birçok etnik grubu barındırmasıyla oldukça etkili eserler yaratmıştır.

Ermitaj Müzesi / ST. Petersburg

İmages Ermitaj Muzes e1587753545737

Şehir merkezinde bulunan bir sanat müzesi olan Ermitaj, 1764 yılında kurulmuştur. Bu müzede üç milyona yakın sanat eseri sergilenmesi ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir. Birçok koleksiyonun bulunduğu müzede maalesef tüm ürünleri sergilemeye açmıyorlar. Ama sergilenen ürünler arasında 13. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar yapılmış, birçok heykel sergilenmektedir. Müzede eski Mısır, Mezopotamya ve Asurlular’a ait kabartmalar de bulunmaktadır. Bu müzede sergilenen eserler ara ara değiştirilmekte ve insanlara farklı eserleri görme imkanı sağlanmaktadır.

Peterhof Sarayı / ST. Petersburg

İmages Peterhof Sarayi e1587753566890

1714 – 1721 yılları arasında, mimar Jean Baptiste Le Blond tarafından yapılmıştır. Bu saray Büyük Kuzey Savaşı’nın sembolü olarak anılmakta ve içerisinde saray dışında birçok havuz, heykel, çeşme, çardak ve yazlık ev barındırmaktadır. Saray, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Bu muhteşem mimari ve havuzlu bahçeleri görmeden Rusya’dan ayrılmamalısınız.

Aziz Isaak Katedrali / ST. Petersburg

İmages Aziz Isaak Katedrali e1587753581499

Rusya’da bulunan bu katedral, dünyanın en büyük Ortodoks bazilikası ve en büyük dördüncü katedralidir. 1786 – 1858 yılları arasında ünlü mimar Auguste de Montferrand tarafından yapılmıştır. Neo- Klasik tarzda yapılmış bu katedral, dünyanın birçok yerinden ziyaretçi almaktadır.

Kazan Katedrali / ST. Petersburg

İmages Kazan Katedrali

1801 – 1811 yılları arasında Napolyon’a karşı alınan zafer sonrası yapılmıştır. Vatikan’da bulunan St. Peter Bazilikası’nın ikizi olarak adlandırılan bu katedral, yapıldığı zamanın en uzun kubbeli katedrali olarak biliniyordu. Ekim Devrimi sonrası burada ateizmi anlatan bir müze oluşturulmuş lakin Sovyet Rusya’nın da yıkılmasıyla, günümüzde hala katedral olarak kullanılmaktadır.

Rus Devlet Müzesi / ST. Petersburg

İmages Rus Devlet Muzesi e1587753613875

1895 yılında açılan bu müzede, 11. yüzyıldan bu yana sanat ve günlük yaşama ait önemli eserler sergilenmektedir. 18 ve 19. yüzyıla ait heykel ve resimlerin de sergilendiği bu müze önemli bir Rus tarihi kaynağını barındırıyor. Müze, 1825 yılında tamamlanmış Mhail Sarayı ve bu saraya ek olarak, 1916 yılında inşa edilen toplamda iki bina ile hizmet vermektedir.

Peter ve Paul Kalesi / ST. Petersburg

İmages Peter ve Paul Kalesi scaled e1587753634787

Şehrin en eski yapısı olan bu kale, Zayaçiy Adası’nda yer almaktadır. Bu kalenin yapıma başlandığı gün, şehrin kurtuluş günü olarak kabul edilmiştir. Kale, İtalyan kökenli mimar Domenico Trezzini tarafından yapılmıştır. Şehri korumak amacıyla yapılmış olan bu kale, daha sonra rütbeli devlet çalışanları ve siyasi mahkumlar için hapishane olarak kullanılmıştır. Bu hapishanede; Dostoyevski, Maksim Gorki, ve Troçki’nin de hapis yattığı bilinmektedir.

Kremlin Sarayı / Moskova

İmages Kremlin Sarayi e1587753675444

Rusya gezi rehberinin başlarına konulacak olan saray, 1482 – 1495 yılları arasında yaptırılmıştır. Saray hem Moskova’nın hem de Rusya’nın simgesi olarak kabul edilir. Bu sarayın mimarları Nikolay Ivanovitsj Tsjitsjagov ve Konstantin Thon’dur. Saray savunma amaçlı yapılmış olup, kırmızı bir duvarla çevrilmiş haldedir. Sarayın içerisinde birçok katedral ve kilise bulunur. Burada bulunan Saint-Basile Katedrali Rusya’nın en orjinal eseri olarak bilinmektedir. Her kubbesi farklı bir renk, desen ve yükseklikte tasarlanan bu katedralin mimarı, Barma’dır. Sarayın bir kısmı müze olarak, bir kısmı ise Rus hükümeti tarafından kullanılmaktadır.

Kızıl Meydan / Moskova

İmages Kizil Meydan e1587753689290

Moskova’nın tarihi ve turistik alanlarının birleşim noktasında bulunan bu meydan, UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi’ne alınmıştır. Meydanın her bir noktası farklı bir tarihi ve doğal güzelliğe çıkar. Kızıl Meydan’dan; Kremlin Sarayı’na, Devlet Tarih Müzesi’ne, Moskova Nehri’ne, Vasili Blajenni Katedrali’ne ulaşmak mümkündür. Kremlin Sarayı’nın kırmızı duvarları inşa edildikten sonra, Kızıl Meydan yapılmıştır. Önemli tüm olaylar bu meydanda sahne almıştır.

Lenin Mozolesi / Moskova

İmages Lenin Mozolesi e1587753731329

Vladimir İlyiç Lenin, Sovyetler Birliği’nin kurucusudur. Lenin’in mumyasının sergilendiği Lenin Mozolesi halka açık bir alanda bulunur. Kızıl Meydan’da yer alan mozole, 1924 yılında yapılmaya başlanmıştır. Yapının mimarı Aleksey Şçusev’dir. 1930 yılında açılan bu yapıda;  Ilya Zbarsky, Alexei Ivanovich Abrikosov,  Anna Ulyanova ve Josef Stalin gibi devlet insanlarının da mezarları bulunmaktadır.

Aziz Vasil Katedrali / Moskova

İmages Aziz Vasil Katedrali e1587753751962

Rusya gezi rehberine ekleyeceğimiz, Kızıl Meydan’da bulunan bu katedral, çok ünlü bir yapıdır. 1555 – 1561 yılları arasında inşa edilen bu katedral günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Rusların Astarhan ve Kazan uygarlıklarıyla yaptığı savaşlar sonucunda elde edilen sekiz zafer adına, katedralde sekiz kubbe yer alır. Bu katedral, ünlü kabartmaları ve mimarisiyle, UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne eklenmiştir.

Puşkin Müzesi / Moskova

İmages Puskin Muzesi e1587753770715

Moskova’da yer alan bu müze, şehirdeki en büyük Avrupa sanat müzesidir. Uluslararası düzenlenen bir müzik festivali burada gerçekleştirilmiştir. Puşkin Müzesi’nin mimarı, Roman Klein’dir. 1898 – 1912 yılları arasında yapılmıştır. Çağdaş Avrupa sanatçılarına ait ürünlerden, Antik Mısır’a ait ürünlere kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. Maalesef ülkemizin tarihi değerlerinden biri olan Troya hazineleri, çalınarak bu müzede sergilenmeye başlamıştır. Müze’de, Van Gogh’a ait resimlerde bulunmaktadır. 

Rusya’da Ne Yenir?

Rusya birçok komşuya sahip ve birçok kültürü içinde barındırdığı için çok çeşitli yemek kültürüne sahiptir. Büyük bir alana yayılan bir ülke olduğu için her bölgesinde farklı yiyecekler tüketilmektedir. Örneğin bir bölgede sadece ayı eti yenirken, bir bölgede sadece tavuk tüketilir.

Rusya’ya gittiğinizde tatmanız gereken bazı yiyecekler şöyledir: Böfstrogonof, Shchi, Borş Çorbası, Piroşki, Çikolatalı Mereng, Pelmeni, Zakuski Çar, Blini… Kısacası, Rusya gezi rehberi için rotanın yanı sıra lezzet için de birçok alternatif belirlemeniz gerekebilir 🙂

Ulaşım Bilgileri

Rusya’ya karayolunu kullanarak, karadeniz bölgesinden Gürcistan’ı geçerek ulaşabilirsiniz. Aynı zamanda Türkiye’den Rusya’ya turlar da yapılmaktadır. Bu turlardan kendinize uygun olanı seçerek gidebilirsiniz. Eğer havayolu ile Rusya’ya gidecekseniz, İstanbul ve Ankara’dan direkt ya da aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz.

Rusya içerisinde yaygın bir tren ağı bulunmaktadır. Trans Sibirya Demiryolu hattını kullanarak Japon Denizi’ne kadar seyahat edebilirsiniz.

Rusya’da özellikle turistlerin gezmek için kullanabileceği, boydan boya bir demir hattı bulunur. Bunun yanında tramvay, otobüs ve metro hatları da gelişmiştir. Rusya’da ulaşım çok ucuzdur. Geziniz sırasında rahatça seyahat edebilirsiniz.

Konaklama

Rusya’da şehir merkezinde birçok konaklama alanı bulunur. Kendi bütçenize uygun olarak seçim yapabilirsiniz. Temiz, ekonomik ve  merkezi bir otel tercih ederseniz Arbat Inn tercihinize uyabilir. Şehir merkezinde ve gezebileceğiniz alanlara yürüme mesafesinde bir yer tercih edecekseniz Moscow Marriott Tverskaya Hotel işinizi görecektir. Tüm bunların yanında daha kaliteli bir otel isterseniz de, Four Seasons Hotel Moscow ihtiyacınızı görecektir.

Rusya seyahat anılarınızı, önerdiğiniz Rusya gezi rehberi rotalarınızı BuTatilde.com’a üye olarak profilinizden paylaşabilir, hikaye olarak ekleyebilirsiniz..


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

BuTatilde
Yazımızı beğendiyseniz paylaşarak ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz. En sıcak turizm haberlerini ve en güzel seyahat yazılarını sizler için paylaşmaya her zaman devam edeceğiz.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rusya Gezi Rehberi

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Video
Youtube and Vimeo Embeds